آغاز توزیع ۵۰ کانکس از سوی بنیاد احسان در مناطق زلزله‌زده خراسان شمالی

  نماینده بنیاد احسان و دبیر قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در خراسان شمالی از توزیع ۵۰ کانکس از سوی بنیاد احسان در مناطق زلزله‌زده استان خبر داد.

محسن پولادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به زلزله شهرستان های گرمه و جاجرم در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه امسال، اظهار کرد: امروز ۵۰ دستگاه کانکس در شهرستان گرمه و جاجرم در بین زلزله‌زدگان این شهرستان با حمایت بنیاد احسان توزیع شد.

وی با بیان اینکه یک میلیارد تومان برای خرید کانکس‌ها هزینه شده است، افزود: اعتبار استانی برای خرید کانکس‌ها اختصاص پیدا نکرده  و تمام اعتبار از سطح ملی تأمین شده است.

نماینده بنیاد احسان و دبیر قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در خراسان شمالی، تصریح کرد: کانکس‌های مذکور بین افرادی که در چادر سکونت داشتند توزیع شد و در حال حاضر با توزیع این کانکس‌ها خانواده ساکن در چادر در مناطق زلزله‌زده نداریم.

تحویل ۱۴۳ واحد دارای شرایط خاص تا پایان آبان ماه سال جاری

علی محمدی، نیز تاریخ چهارم آبان ماه در گفت‌وگو با ایسنا، گفته بود: تسهیلات بازسازی همچنان به بنیاد مسکن ابلاغ نشده است و در حال حاضر از تسهیلات طرح ویژه برای مناطق زلزله‌زده استفاده می‌کنیم و تاکنون ۶۵۰ نفر برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شدند که از این تعداد ۵۰۷ نفر عقد قرارداد انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه ۴۳۰ واحد در مرحله فوندانسیون هستند، اضافه کرد: ۳۸۲ واحد در مرحله ستون، ۲۳۴ واحد در مرحله سقف و ۱۰۵ واحد در مرحله دیوارچینی هستند که تا پایان آبان ماه تعداد زیادی از واحدها به بهره‌برداری می‌رسد و باید توجه داشته باشیم که بازسازی مناطق زلزله‌زده مردم محور است و بنیاد مسکن در زمینه نظارت، معرفی افراد به بانک و… اقدامات مربوطه را انجام می‌دهد.

محمدی با اشاره به اینکه در تاریخ پنجم شهریورماه سال جاری اولین عقد قرارداد انجام شد، اظهار کرد: ۱۴۳ نفر دارای شرایط خاص بودند و واحدهای ۱۳۹ نفر از این افراد به مرحله سقف و ۱۰۳ واحد به مرحله دیوار چینی رسیده است که امیدواریم واحدهای دارای شرایط خاص تا پایان آبان ماه به بهره برداری برسد.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان شمالی با اشاره به تسهیلات متمم برای بازسازی واحدهای مسکونی، تصریح کرد: تسهیلات متمم در حال حاضر به مبلغ ۲۰ میلیون تومان از بند «و» تبصره ۱۶ اعتبارات روستایی استانداری به افراد تعلق می‌گیرد.

محمدی در خصوص زلزله‌زدگان مستقر در چادر، تصریح کرد: اسکان و ساماندهی زلزله‌زدگان در فضاهای عمومی به عهده فرمانداری و دهیاری‌ها است و بنیاد مسکن در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهد.

زمین لرزه‌هایی به بزرگی ۵.۵ و ۵.۴ شهرستان‌های جاجرم و گرمه را ساعت سه و ۳۴ دقیقه و  پنج و ۲۴ دقیقه لرزاند که این زمین لرزه‌ها در شهرستان‌های بجنورد و مانه و سملقان نیز احساس شد.

مهم ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید