تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 20:19
کد خبر : 128275

آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند / ممنوعیت هرگونه فعالیت انتخاباتی در هلال احمر

آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند / ممنوعیت هرگونه فعالیت انتخاباتی در هلال احمر

سخنگوی جمعیت هلال احمر از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند خبر داد. به گزارش ایسنا، محمدحسن قوسیان مقدم در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور اظهارکرد: اگر غفلت کنیم وضعیت شیوع کرونا در کشور می‌تواند به حالتی بحرانی و نگران کننده بدل

آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند / ممنوعیت هرگونه فعالیت انتخاباتی در هلال احمر

سخنگوی جمعیت هلال احمر از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدحسن قوسیان مقدم در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور اظهارکرد: اگر غفلت کنیم وضعیت شیوع کرونا در کشور می‌تواند به حالتی بحرانی و نگران کننده بدل شود. در همین راستا نیز توصیه همه دست‌اندرکاران ستادملی مقابله با کرونا پرهیز از سفر است.

وی ادامه داد: با این وجود در کنار وظایفی که درپی کرونا برعهده جمعیت هلال احمر قرار داده شده، طرح ملی امداد و نجات نوروزی نیز از ۲۵ اسفندماه آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ادامه خواهد شد.

به گفته وی این طرح در ۵۶۱ پایگاه جاده‌ای و با حضور ۱۵۵۳ تیم و ۱۲ هزار امدادگر اجرا خواهدشد.

وی با بیان اینکه امسال عوامل جمعیت هلال احمر در ۳۲ مرز زمینی، هوایی و دریایی مستقر شده، نسبت به غربالگری افراد مشکوک و انجام تست سریع pcr اقدام خواهند کرد، گفت: در صورت نیاز امکان قرنطینه این افراد نیز وجود خواهد داشت.

قوسیان مقدم افزود: طبق پیش‌بینی‌های ما در ۱۸ مرز زمینی، ۱۱ پایانه هوایی و سه بندر دریایی روزانه به ترتیب حدود ۳۰۰۰ ، ۳۰۰۰ و ۲۰۰ مسافر وارد کشور خواهند شد که برای غربالگری این مسافران آمادگی وجود دارد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه نشست خود به تشریح اقدامات این جمعیت در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: حوزه اقدامات و عملکرد جمعیت هلال احمر بسیار گسترده است و طیف های مختلفی را شامل می شود. این وضعیت در سال ۹۹ افزایش نیز داشت ، چرا که مأموریت های مرتبط با کرونا نیز به آن اضافه شد.

وی با اشاره به اقدامات سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار کرد: نزدیک به دو دهه است که طرح راهنمای مسافران نوروزی از سوی سازمان جوانان هلال احمر در سراسر کشور اجرا می شود. این طرح در نوروز ۹۹ جای خود را به طرح تب سنجی و غربالگری از شهروندان و مسافران داد. عوامل سازمان جوانان طرح کشوری توزیع ماسک و اقلام بهداشتی، طرح عامران سلامت، طرح ناظران سلامت و… را نیز در طول سال با موفقیت انجام داده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز با مشارکت وزارت بهداشت طرح خانه به خانه در کنترل و غربالگری کرونا را انجام می دهد. این جوانان علاوه بر این اقدامات در رویدادهایی نظیر زمین لرزه سی سخت طرح همدلی مومنانه و … حضور و مشارکت فعالی داشتند.

وی درباره اقدامات سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز گفت: جمع‌آوری کمک های کرونایی، اجرای طرح بانک امانات پزشکی، امدادرسانی در زمین لرزه سی سخت و جمع آوری کمک و… از دیگر اقدامات این سازمان در سال جاری بود.

وی با بیان اینکه امسال به دنبال جذب امدادگران دارای درجه ایثار و احتساب سوابق بیمه ای آنان نیز بودیم، اظهار کرد: خوشبختانه در این زمینه نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

قوسیان مقدم با اشاره به عملکرد سازمان امداد و نجات گفت: عوامل سازمان امداد و نجات از ابتدای امسال تا پایان ۲۲ اسفندماه ۲۶ هزار و ۲۷۵ مأموریت و خدمات امداد و نجات را انجام داده و به بیش از ۲۰۷ هزار نفر از شهروندان امدادرسانی کرده اند که در مجموع این عملیات ها ۱۳ هزار و ۲۳۸ مصدوم و بیمار از سوی عوامل سازمان امداد و نجات به مراکز درمانی منتقل شدند. بیش از ۱۷ هزار نفر از آسیب دیدگان نیز اسکان اضطراری داده شدند.

به گفته وی بیشترین مأموریت های انجام شده از سوی سازمان امداد و نجات در خردادماه امسال بوده است.

وی با بیان اینکه تیم امداد هوایی جمعیت هلال احمر پس از ارتش و سپاه مجهزترین و بزرگترین ناوگان امداد و نجات هوایی کشور محسوب می شود، گفت: در سال جاری ۲۰۰۰ سورتی پرواز از سوی این ناوگان انجام شده و مجموعا بالگردهای ما ۱۳۱۷ ساعت پرواز داشته و اقدام به جابه جایی ۳۷۰۳ نفر و ۵۱ هزار کیلوگرم بار کرده اند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره خرید بالگرد جدید جمعیت هلال احمر از کشور روسیه گفت: طی مذاکرات طولانی که با شرکت راشا هلی کوپتر داشتیم سرانجام بنا شد تا یک فروند بالگرد از این شرکت خریداری شده و آنان پس از عقد قرارداد اقدام به ساخت آن کنند تا مدل بالگرد آخرین مدل و ۲۰۲۱ باشد.

وی درباره قیمت خرید این بالگرد و زمان تحویل بالگردهای دیگر نیز به ایسنا گفت: با توجه به مذاکراتی که داشته ایم امکان اعلام قیمت وجود ندارد اما رقم تمام شده برای خرید این بالگرد در مقایسه با رقم پیشنهادی سال گذشته علیرغم افزایش قیمت ها حدود ۵ درصد نیز کمتر بود. علاوه بر این دو دستگاه موتور بالگرد نیز از سوی این شرکت به جمعیت هلال احمر فروخته شده تا بتوانیم بالگردهای دیگر را نیز تعمیر کنیم.

به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر این بالگرد جدید طی توافقات انجام شده تا ۱۰ ماه آینده و تا قبل از پایان سال ۲۰۲۱ تحویل داده خواهد شد و در صورت تأمین اعتبار امکان خرید بالگردهای دیگری نیز وجود دارد.

وی در مورد افتتاح و تأسیس خانه های هلال نیز گفت: چشم انداز ما تا پایان این دوره افتتاح و تأسیس ۵۰۰۰ خانه هلال بود که طبق پیش بینی ها به این برآورد خواهیم رسید. در حال حاضر نیز بیش از چهار هزار و اندی خانه هلال افتتاح شده و بالغ بر ۲۵۰۰ مورد آن وارد فعالیت کامل شده و در طرح های مختلف مشارکت دارند.

وی در مورد پرداخت حقوق پرسنل هلال احمر نیز گفت: جمعیت هلال احمر یک سازمان غیردولتی است از این رو همچون دستگاه های دولتی حقوق پرسنل آن برابر بند و از خزانه دولت پرداخت نمی شود. ما یکسری منابع داریم که به عنوان مثال ۴۲ درصد آن از محل حق الثبت اسناد تأمین می شود که متأسفانه در سال جاری و با توجه به شرایط کرونا بسیاری از این ارقام برای ما تأمین نشد و از این رو در پرداخت حقوق دچار مشکلاتی شدیم که تمام تلاش ما این است که این موضوع را حل و فصل کنیم که خوشبختانه در هماهنگی با مجلس و دولت نیز بخشی از این مطالبات و نه همه آن در حال پیگیری است.

بدهی ۶۰۰ میلیارد تومانی هلال احمر

وی از بدهی ۶۰۰ میلیارد تومانی جمعیت هلال احمر نیز خبر داد و گفت: این بدهی در بخش ها و حوزه های مختلف است که مجموع آن حدود ۶۰۰ میلیارد تومان می شود. ما امیدوار بودیم با اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی که قولش را از دولت و با پیگیری وزارت کشور و مدیریت بحران گرفته بودیم بتوانیم این بدهی را تسویه کنیم اما تاکنون حتی یک ریال از این اعتبار نیز پرداخت نشده و ما امیدواریم که به زودی اختصاص پیدا کند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت زلزله زدگان در سی سخت نیز گفت: مجموع مصدوم شدگان این زلزله با احتساب چند پس لرزه ۸۲ نفر است . ۴۹۷۱ تخت چادر نیز در میان زلزله زدگان توزیع شد.

وی افزود: توزیع ۱۳ تن نایلون، ۱۳۷۰ تخته پتو و موکت، ۳۰۰۰ بسته استاندارد ۷۲ ساعته غذایی از دیگر اقدامات بود و در مجموع ۱۶ میلیارد تومان ارزش اقلام توزیع شده در میان زلزله زدگان بود ضمن اینکه مبالغی نیز از سوی سازمان جمعیت هلال احمر جمع آوری شده که به زودی برای زلزله زدگان سی سخت هزینه خواهد شد.

وی درباره اینکه آیا سهمی از اعتبارات کرونا به جمعیت هلال احمر داده شده یا خیر نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون از محل اعتبارات کرونا ریالی به ما اختصاص داده نشده که در این بخش نیز درخواست ما از دولت اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان بود که امیدواریم محقق شود.

تأمین واکسن کرونا از سوی هلال احمر منتفی شد

سخنگوی جمعیت هلال احمر در پاسخ به پرسشی درباره تأمین واکسن کرونا اظهار کرد: همان طور که جناب آقای رئیس جمهور اشاره کردند امروز یک جنگ واکسن در سراسر جهان شکل گرفته و کشورهایی که دارای واکسن هستند ابتدا شهروندان خودشان را واکسینه خواهند کرد و مقادیری از آن را نیز به فروش می رسانند. برخی از شرکت ها نیز در توزیع واکسن عجله کرده که مشکلاتی از آن را در کشورهای مختلف دیده ایم اما با این وجود در کشور ما بنا شد تا واکسن تمام تست های خود را پشت سر گذاشته و سپس عرضه شود که محوریت تمام این ها با وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تأمین واکسن کرونا از سوی جمعیت هلال احمر منتفی شده است، گفت: در روزهای نخست توزیع واکسن با توجه به اینکه دولت امکان تهیه نداشت ما وارد عمل شدیم تا از طریق ظرفیت فدراسیون و نهادهای بین المللی مقادیری واکسن را تهیه کنیم. پس از آن نیز مذاکراتی با چین داشتیم که بسیار مذاکره سختی بود اما در نهایت با ورود دولت و رفع برخی از مشکلات در حال حاضر جمعیت هلال احمر نقشی در تأمین واکسن ندارد.

درخواست برای واکسیناسیون امدادگران

قوسیان مقدم در پاسخ به پرسش ایسنا درباره واکسیناسیون امدادگران نیز گفت: در مورد افرادی که در طرح غربالگری در مبادی ورودی مستقر هستند واکسیناسیون به طور کامل انجام شده اما در مورد امدادگرانی که در پایگاه های امداد و نجات جاده ای هستند ما نیز این نگرانی را داشته و درخواست خود را برای اختصاص واکسن مطرح کردیم اما شرایط کشور را نیز درک می کنیم و قطعا می دانیم که کادر درمان و فردی که در آی سی یو در حال خدمت است در اولویت بیشتری نسبت به دریافت و اختصاص واکسن قرار دارد از این رو ما این مطالبه را مطرح کرده که پس از کادر درمان سهمیه ای را نیز برای واکسیناسیون امدادگران که دارای ارتباط بالا با مردم هستند اختصاص داده شود.

قوسیان مقدم درباره پرداخت حق الزحمه به امدادگران نیز گفت: در این خصوص مشکلاتی وجود داشت از جمله اینکه با توجه به مشکلات مالی جمعیت هلال احمر امکان پرداخت کامل وجود نداشت یا در مورد برخی از افراد به طور کامل انجام نشده بود که ما بررسی های لازم را انجام داده و تأکید کردیم که حق الزحمه ها به طور عادلانه ای پرداخت شود در این زمینه از بهمن ماه بررسی هایی را انجام دادیم که با قطعی شدن نتایج با موارد تخلف و متخلفان برخورد شده و نسبت به جبران خسارات امدادگرانی که حقی از آن ها تضییع شده باشد نیز اقدام خواهد شد.

فعالیت انتخاباتی در جمعیت هلال احمر ممنوع است

سخنگوی جمعیت هلال احمر در پاسخ به پرسش  دیگر ایسنا درباره احتمال استفاده از برخی از امکانات یا منابع هلال احمر در فعالیت های انتخاباتی گفت: رئیس جمعیت هلال احمر حساسیت ویژه ای نسبت به این موضوع داشته و مدتی قبل نیز در جلسه ای عمومی به تمام ارکان هلال احمر اعلام کردند که هر گونه فعالیت انتخاباتی ممنوع بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر یک اصول هفت گانه دارد که پایبند به آن بوده و به هیچ وجه اعتقاد نداریم که مدیریت این جمعیت در دست اصلاح طلبان است یا اصول گرایان. اصلا معنا ندارد که این جمعیت دارای گرایش و سوگیری سیاسی باشد و هر گونه اقدامی در این زمینه تخلف آشکار است کما اینکه در امدادرسانی ما به شهروندان اصلا این موضوعاتی نظیر دین، مذهب و قومیت مطرح نیست و آنچه که برای ما مهم است انسان و انسانیت است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت انبارهای امدادی جمعیت هلال احمر نیز گفت: واقعیت این است که اگر خدایی ناکرده در تهران حادثه ای رخ دهد ما امکان امدادرسانی به تمام شهروندان را نخواهیم داشت. ما نه تنها به اندازه تمام مردم تهران بلکه به اندازه ساکنان یک محله نیز چادر نداریم و این اقلام باید تأمین شود. اگر خدایی ناکرده زلزله ای رخ دهد مشکلاتی رخ می دهد و البته باید دعای کنیم که شاهد چنین حادثه ای نباشیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها