تاریخ انتشار : جمعه 3 دسامبر 2021 - 2:15
کد خبر : 139571

آمادگی ایران برای میزبانی از دانشگاههای باستانی جهان در جندی شاپور

آمادگی ایران برای میزبانی از دانشگاههای باستانی جهان در جندی شاپور

وزیر علوم ضمن‌ با اهمیت توصیف کردن نقش دانشگاه جندی شاپور در علم باستانی گفت:جمهوری اسلامی ایران در راستای احیای دوباره جایگاه جهانی جندی شاپور؛ آمادگی خود را جهت میزبانی از روسای دانشگاه های با قدمت و باستانی جهان در جندی شاپور اعلام می کند. به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در کنگره بین المللی جندی شاپور

آمادگی ایران برای میزبانی از دانشگاههای باستانی جهان در جندی شاپور

وزیر علوم ضمن‌ با اهمیت توصیف کردن نقش دانشگاه جندی شاپور در علم باستانی گفت:جمهوری اسلامی ایران در راستای احیای دوباره جایگاه جهانی جندی شاپور؛ آمادگی خود را جهت میزبانی از روسای دانشگاه های با قدمت و باستانی جهان در جندی شاپور اعلام می کند.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در کنگره بین المللی جندی شاپور به نقش پیشرو و جایگاه سازنده میراث علمی دانشگاه جندی شاپور باستان در تکوین تاریخ علم جهان اشاره کرد و گفت: میراث علمی آموزشی این دانشگاه ایرانی در 18 قرن پیش تاثیر مستقیم و آشکاری بر شکل گیری مفهوم دانشگاه با رویکرد نوین جهانی داشته است. در واقع اصل تعهد به مقوله علم و هنجار سازی علمی به عنوان مفهومی متعالی در تکوین تمدن جهانی از دیگر وجوه اثر بخش دانشگاه جندی شاپور باستان است.

وی در ادامه تصریح کرد: در دانشگاه جندی شاپور ؛ احترام به تنوع فرهنگی، مدارا؛ کرامت انسانی و پرهیزاز خشونت و تعصب و گرایشات انحصار گرایانه علمی از مهم ترین مولفه های بنیادین است که در اساس نامه این دانشگاه کهن همواره پاس داشته می شد . این وضعیت در قیاس با شرایط کنونی جامعه جهانی و شکاف دانشی و انحصار گرایی برخی قدرت های جهانی در زمینه علم ؛ عظمت نگرش بالنده بنیانگذاران جندی شاپور را هویدا می سازد.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: موضوع اشتراک گذاری علم که مفهوم مدرن تلقی می شود که سازمان جهانی یونسکو نیز همواره در راهبردهای میان مدت و بلندمدت بر روی آن تاکید دارد از ویژگی های بارز شهر دانشگاهی جندی شاپوربوده است . در واقع در این دانشگاه مفهوم توسعه پایدار دانش و ترویج آن محور  فعالیت های علمی و اموزشی بوده است.

دکتر غلامی تاکید کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه جندی شاپور پس از فراغت ازتحصیل به سرزمین و دیار خود بازگشته و امر ترویج وتوسعه علوم را بر عهده می گرفتند.  تولیدات علمی این دانشگاه نقش کم نظیری در توسعه تمدن جهانی داشته است، مبارزه با بیماری های واگیردار و کشف و معرفی انواع گیاهان دارویی ، برتر قرار دادن فضیلت علم و خرد در برابر ستیز و شمشیر ؛  ساختن آزمایشگاهها و لابراتورهای علمی و پژوهشی ؛ نهضت ترجمه ستودنی دانشگاه جندی شاپور که آثار مشرق زمین را به سان پل ارتباطی به مغرب زمین انتقال می داد ؛ بسیار درخشان است .

وی ادامه داد: تاسیس و راه اندازی بزرگترین کتابخانه عهد باستان با 400 هزار عنوان کتاب از دیگر شگفتی های شکوهمند این دانشگاه باستانی است. تاسیس این دانشگاه در 1750 سال پیش بیانگر اهتمام جدی ایرانیان به تولید خرد و معرفت در تاریخ تمدن جهان است که صرف نظر از هر گونه تعصب، باید این رویداد با شکوه را ارج دانست و بار دیگر بشریت را نسبت به کوشش نیاکان دانش ستا و فرهنگ گستر آگاه ساخت.

به گفته غلامی، ثبت  رویداد 1750 سال تاسیس دانشگاه جندی شاپور در فهرست رویدادهای تجلیل سازمان جهان یونسکو ؛ وصحه گذاشتن بر کهن ترین سنت دانشگاه جهانی بسیار ارزشمند و قابل ستایش است ؛ لیکن آنچه که این رسالت را بیش از پیش بر دوش ما سنگین تر می کند؛ تلاش جهت احیای دوباره جندی شاپور نوین است.

وزیر علوم گفت: شهر باستانی دزفول که خاستگاه این دانشگاه کهن جهانی است و دانشگاه صنعتی جندی شاپور که اکنون بار احیای نیای سرافراز خویش را بدوش می کشد باید با حمایت حداکثری نهادهای داخلی و بین المللی ؛ جهت احیای دانشگاه جامع جندی شاپور نوین همت گمارند. که در این راه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از هر کوششی دریغ نخواهد کرد .

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران، در راستای احیای دوباره جایگاه جهانی جندی شاپور؛ آمادگی خود را جهت میزبانی از روسای دانشگاه های با قدمت باستانی جهان در جندی شاپور اعلام می دارد تا از این رهگذر راهکارهای عملیاتی داد و ستدهای آموزشی و علمی و فرهنگی همچون عهد باستان دوباره بر صدر همکاری های دانشگاهی بنشیند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها