تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 نوامبر 2021 - 21:41
کد خبر : 117088

آموزش اهمیت ازدواج بهنگام و پایدار برای دانش‌آموزان و والدین

آموزش اهمیت ازدواج بهنگام و پایدار برای دانش‌آموزان و والدین

شیوه‌نامه اجرایی طرح‌های «آموزش سواد زندگی» و «آموزش مهارت‌های گفتگو و ارتباط مؤثر» مستند به زیر نظام‌های سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ابلاغ شد. به گزارش ایسنا، پیرو بخشنامه 22 خرداد ۹۸ با موضوع برنامه مدون اجرائی سند تحول در طول برنامه ششم توسعه» مستند به زیر نظام‌های سند تحول بنیادین به پیوست شیوه‌نامه اجرایی طرح‌های

آموزش اهمیت ازدواج بهنگام و پایدار برای دانش‌آموزان و والدین

شیوه‌نامه اجرایی طرح‌های «آموزش سواد زندگی» و «آموزش مهارت‌های گفتگو و ارتباط مؤثر» مستند به زیر نظام‌های سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، پیرو بخشنامه 22 خرداد ۹۸ با موضوع برنامه مدون اجرائی سند تحول در طول برنامه ششم توسعه» مستند به زیر نظام‌های سند تحول بنیادین به پیوست شیوه‌نامه اجرایی طرح‌های آموزش سواد زندگی با رویکرد “خوب زیستن در مسیر زندگی مشترک ” مطابق با برنامه آموزش مهارت‌های زندگی ویژه دانش آموزان دختر و همچنین طرح “آموزش مهارت‌های گفتگو و ارتباط مؤثر دانش آموزان با همسالان، خانواده، مدرسه، جامعه) در راستای اجرای موافقت‌نامه وزارت آموزش‌وپرورش و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به همراه ابلاغ اعتبار جهت اجرا در سطح استان بر اساس برش تعیین‌شده ابلاغ و ارسال شد.

در مقدمه این دو طرح آمده: ازدواج به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی نامبرده شده است. اما این تصمیم زمانی باید گرفته شود، که اطلاعات و دانسته‌ها و تجربه‌های لازم در این زمینه کسب شود.

همچنین در ادامه نوشته شده است: قبل از ازدواج اختیار و قدرت در تصمیم‌گیری بسیار است و می‌توان از تشکیل ساختارهای مشکل‌زا دوری کرد. اما پس از ازدواج، هنگامی‌که ساختارها شکل گرفت تنها می‌توان کارکردهای مشکل را کاهش داد و به‌ندرت می‌توان در ساختارها تغییر ایجاد کرد. آموزش و مشاوره مستمر و مسئولانه نوجوانان و جوانان در موضوع ازدواج از تأکیدات ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی است، ضمن اینکه توانمندسازی دانش آموزان در کسب مهارت‌های لازم برای طرح‌ریزی مسیر زندگی مشترک و همچنین آموزش والدین و مربیان به‌عنوان تسهیل گران در این زمینه با توجه به تغییرات زمانی و مکانی نیز لازم است مورد توجه قرار داده شود.

در مقدمه این دو طرح نوشته شده است: از آنجایی که تمام کودکان و نوجوانان در دوره‌ مهمی از رشد خود در مدارس حضور دارند، مدارس بهترین و مناسبت‌ترین مکان برای اجرای برنامه‌های آموزش مهارت‌های زندگی به شمار می‌رود.

در ادامه اهداف کیفی این طرح آمده است: کیفیت و ارتقای آگاهی و مهارت نوجوانان و جوانان در زمینه اهمیت ازدواج بهنگام و پایدار بر مبنای سبک زندگی اسلامی – ایرانی، بهبود توانایی‌های روانی – اجتماعی و مهارتی دانش آموزان دختر در حوزه شایستگی‌های موردنیاز برای ورود به زندگی مشترک (ازدواج)، پیشگیری از نابهنجاری‌های فردی جهت افزایش میزان رضایتمندی از زندگی مشترک، کاهش نرخ طلاق و آسیب‌های پس‌از آن تقویت جایگاه خانواده در امر همسرگزینی برای فرزندان و مراعات شانیت آنان از سوی فرزندان مطرح‌شده است.

در اهداف کمی این طرح‌ها نیز نوشته شده است: تربیت مربی به تعداد ۱۵ نفر در هر منطقه آموزشی کشور به میزان ۸ ساعت آموزش از طریق سامانه مدیریت، یادگیری با برگزاری کارگاه آموزشی به میزان ۸ ساعت ویژه دانش آموزان دختر به تعداد ۵۵۰۰ نفر، برگزاری کارگاه آموزشی به میزان ۴ ساعت ویژه اولیاء همان دانش آموزان دختر به تعداد ۵۵۰۰، برگزاری کارگاه آموزشی به میزان ۴ ساعت ویژه مربیان به تعداد 720 نفر است.

به گزارش مرکز اطلاع ‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش ‌و پرورش، شیوه‌نامه اجرایی طرح‌های «آموزش سواد زندگی» و« آموزش مهارت‌های گفتگو و ارتباط مؤثر» در امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش تهیه‌ شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها