اجرای طرح «زیست عفیفانه در حوزه اصناف» در استان قم

      معاون دادستان قم از اجرای طرح «زیست عفیفانه در حوزه اصناف» در استان قم خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین تحریری، معاون دادستان قم، از شروع طرحی جامع و دربردارنده اقدامات ایجابی و سلبی در حوزه کسب و کار خبر داد و عنوان کرد: کمیته‌های مشورتی، فرهنگی و رصد و ارزیابی برای برنامه ریزی و اجرای یک طرح همه جانبه از سوی قرارگاه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی دادسرا تشکیل و آغاز به کار کرده‌اند.

معاون دادستان قم، در جلسه استانی که در این راستا با حضور مسئولان سپاه، اداره نظارت بر اماکن ناجا، اتاق اصناف، بسیج اصناف و دیگر ادارات مرتبط در دادسرای قم برگزار شد، بر تلاش جدی مسئولان استان برای ترویج زیست عفیفانه در حوزه کسب و کار با توجه به مطالبات عمومی در شهر مذهبی قم تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین تحریری در خصوص چارچوب کلی این طرح گفت: در بخش ایجابی این طرح برای کاسبان امین، مؤمن، خوش اخلاق و عفیف امتیازاتی در نظر گرفته شده است و در بخش سلبی نیز، محرومیت‌ها و محدودیت‌هایی برای فعالیت کسب و کارهایی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند، اعمال می‌شود.

شناسایی کاسبان عفیف و تقدیر مادی و معنوی مانند اعطای وام، تخفیف تبلیغات در بسترهای تبلیغاتی شهری و رسانه‌ای، تخفیف برخی هزینه‌های صنفی و مالیاتی، از پیشنهادهایی بود که برای طرح ایجابی در این جلسه مطرح شد.

در بخش سلبی نیز به بازرسی از طریق بسیج اصناف و بازرسی افتخاری و مردمی و آموزش آنان، تذکر به فروشگاه‌های متخلف به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی و در صورت تکرار تخلف اخطار پلمپ و جریمه و در نهایت تعلیق فعالیت صنفی واحد اشاره شد.

«طرح زیست عفیفانه در حوزه اصناف» پس از برگزاری جلسات تکمیلی با حضور مسئولان مربوطه و تعیین نقشه راه و هم راستا سازی ارگان‌های دخیل و جمع بندی مباحث و پیشنهادها، در استان پیاده سازی، نظارت و اجرا خواهد شد.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید