تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 دسامبر 2021 - 19:16
کد خبر : 151628

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را مکلف کردند که ۲۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال از طریق بانک‌های عامل پرداخت کند. به گزارش ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس و در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش هزینه ای بند ب تبصره (۱۶) و اجزاء الحاقی ۱

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را مکلف کردند که ۲۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال از طریق بانک‌های عامل پرداخت کند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس و در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش هزینه ای بند ب تبصره (۱۶) و اجزاء الحاقی ۱ تا ۵ آن را تصویب کردند.

طبق این مصوبه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای حمایت از اشتغال از طریق بانک‌های عامل مبلغ دویست و پنجاه هزار میلیارد ریال از هر محل از جمله منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی و سایر منابع را به تفکیک با تاکید و اختصاص سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری از بالا به پایین به پیشنهاد دستگاه مربوطه و تشخیص شورای برنامه ریزی و هماهنگی به شرح ذیل تسهیلات پرداخت نماید:

ردیف ۱ – در اجرای بند (ب) ماده (۸۳) قانون برنامه ششم توسعه و ماده (۵۲) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، یکصد هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۳۰ هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کشور با معرفی دستگاه‌های ذی‌ربط به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال حداقل پنجاه درصد مددجویی با اولویت زنان سرپرست خانوار به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۷ ساله پرداخت کند. در صورتی که هر یک از دستگاه‌های مذکور نتواند به هر میزان سهمیه تسهیلات خود را تا پایان آذر ماه سال۱۴۰۰ استفاده نماید، سهمیه مذکور به دیگر دستگاه‌های مشمول تعلق می‌گیرد.
دردیف ۲ -در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، ۱۰ هزار میلیاردریال برای اشتغال ایثارگران از طریق صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۷ ساله اعطاء کند.

ردیف۳ – مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با باز پرداخت ۷ ساله قرار می‌گیرد.

جزء الحاقی ۱- مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بسیج سازندگی و سپاه با بازپرداخت هفت ساله قرار می‌گیرد. بسیج سازندگی و سپاه این مبلغ را برای اشتغال در مناطق کم برخوردار هزینه می نمایند.

جزء الحاقی ۲ – مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال و توسعه فناوری و با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کسب و کارهای نوآورانه و مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال با معرفی صندوق نوآری و شکوفائی به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می یابد. تقسیم سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و نیز محرومیت و کمتر توسعه یافتگی صورت پذیرد.

جزء الحاقی ۳ – مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال با معرفی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اختصاص می‌یابد. تقسیم سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و نیز محرومیت و کمتر توسعه یافتگی انجام پذیرد.

جزء الحاقی ۴ – شورای برنامه ریزی و هماهنگی در سطح ملی متشکل از نمایندگان دستگاه های موضوع این بند تشکیل می شود و دبیرخانه آن با هماهنگی شورای مذکور تعیین خواهد شد. دبیرخانه آن در ستاد اجرایی مستقر است و کلیه طرح های دستگاه های مذکور با رعایت موارد زیر باید به تصویب شورای فوق الذکر برسد.

۷-۱- اهلیت و صلاحیت متقاضی اشتغال و کارآفرینی
۷-۲- قابلیت دوام و رقابت با توجه به محصولات و خدمات در حال و آینده
۷-۳- بازاریابی و تضمین کافی فروش محصولات و خدمات به قیمت مناسب
۷-۴- ارائه طرح های مطلوب
۷-۵- آموزش
۷-۶-تامین مواد اولیه و خوراک و ابزار لازم
۷-۷-خرید با قیمت تضمینی محصولات و خدمات
۷-۸- در کلیه موارد، سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و نیز محرومیت و کمتر توسعه یافتگی

جزء الحاقی ۵- ویژگی و شرایط و الزامات هر شغل و متقاضیان اشتغال و کارآفرینی با رعایت کلیه احکام مذکور در هر مورد و تقسیم آن بین دستگاه ها به تصویب شورای مذکور می رسد. انطباق متقاضیان با دستگاههای مربوط از طریق و با معرفی دبیرخانه می باشد. نظارت در سطح ملی با سه نماینده معرفی شده از کمیسیون اجتماعی و در سطح استانی و شهرستان حسب مورد با نمایندگان حوزه انتخابیه مربوطه می باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها