تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 20:28
کد خبر : 107558

از نظارت بر ترخیص اقلام بهداشتی تا ممانعت از تجمعات غیرضروری و برخورد قضایی با اصناف متخلف

از نظارت بر ترخیص اقلام بهداشتی تا ممانعت از تجمعات غیرضروری و برخورد قضایی با اصناف متخلف

ایسنا/هرمزگان رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح مهمترین اقدامات دستگاه قضایی این استان به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از پلمب ۱۳۱ باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز خبر داد. علی صالحی صبح امروز(یازدهم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران ضمن پاسداشت تلاش‌های بی دریغ جهادگران عرصه سلامت به

از نظارت بر ترخیص اقلام بهداشتی  تا ممانعت از تجمعات غیرضروری و برخورد قضایی با  اصناف متخلف

ایسنا/هرمزگان رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح مهمترین اقدامات دستگاه قضایی این استان به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از پلمب ۱۳۱ باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز خبر داد.

علی صالحی صبح امروز(یازدهم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران ضمن پاسداشت تلاش‌های بی دریغ جهادگران عرصه سلامت به ویژه پزشکان، پرستاداران ، امدادگران و گروه های جهادی و مردمی، با اشاره به تأکیدات ریاست قوه قضائیه برای اتخاذ تمهیدات لازم و همکاری با دستگاه های اجرایی جهت مهار ویروس کووید ۱۹، مهمترین اقدامات دستگاه قضایی استان را در این رابطه تشریح کرد.

وی همچنین ضمن تقدیر از عموم مردم که با به حداقل رساندن مراجعات خود به واحدهای قضایی همکاری مناسبی را در تأمین سلامت شهروندان و صیانت از بهداشت عمومی داشته اند، یادآور شد: در این شرایط ویژه با اتخاذ تمهیدات لازم، پاسخگویی به ارباب رجوع  به صورت برخط و با بهره گیری از امکانات و سامانه های الکترونیک دادگستری استان و سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ثنا با جدیت دنبال می شود.

صالحی تصریح کرد: طرفین هر پرونده می‌توانند به جای مراجعه حضوری، لوایح مربوط به مطالب، مستندات و دلایل خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به محاکم مورد نظر ارسال نمایند و مواردی که به تشخیص قاضی رسیدگی کننده ضرورت حضور محرز باشد به نحو مقتضی به طرفین اعلام خواهد شد.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان در ادامه نظارت بر تأمین کالاهای بهداشتی و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا را از دیگر اقدامات دستگاه قضایی استان هرمزگان برشمرد و اظهار کرد: در این رابطه اقدامات ویژه ای با محوریت دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان صورت گرفته و در مراحل متوالی طی این بازه زمانی تعداد قابل توجهی کانتینر حاوی محموله های بهداشتی، ماسک، دستکش، کالاهای پزشکی و دارویی و همچنین مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید این محصولات از بندر شهید رجایی بندرعباس و گمرکات استان ترخیص شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی عنوان کرد: در شرایطی که مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا نیاز فوری به اقلام بهداشتی دارند، محتکران و اخلالگران در سلامت و بهداشت جامعه بدانند مجازات‌های قاطع و بدون اغماضی در انتظار آنان است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در همین رابطه با اشاره به اهمیت فوق العاده کنترل و نظارت بر بازار عرضه کالاهای بهداشتی و درمانی از کشف و شناسایی چند انبار احتکار اقلام مورد نیاز مراکز درمانی و داروخانه ها طی روزهای اخیر و پلمب این اماکن با حکم مقام قضایی و تشکیل پرونده برای متخلفین خبر داد.

صالحی  اعلام کرد: با توجه به لزوم پیشگیری فوری از سوء استفاده‌ از موضوع شیوع بیماری کرونا، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه احتکار، گرانفروشی و افزایش کاذب در قیمت اقلام بهداشتی و دارو،می توانند موارد را به سامانه «سجام» دادگستری هرمزگان به آدرس اینترنتی http://sajam.scpd.ir گزارش کنند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: با اتخاذ تمهیدات لازم و هماهنگی‌های به عمل آمده، گشت‌های ویژه بازرسی، تعزیرات حکومتی و دیگر متولیان نظارت بر بازار فعال شده و در حال نظارت بر قیمت‌ها هستند.

صالحی همچنین ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان در جلوگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹ اظهار داشت: در راستای صیانت از بهداشت عمومی و حفظ حقوق عامه با هدف جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری کرونا و تحمیل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیر بعدی از سوی دادستان مرکز استان ، دستور قضایی مبنی بر ساماندهی دستفروشان و خودروهای عرضه میوه و سایر اقلام خارج از چارچوب واحد صنفی و اماکن بهداشتی و ممنوعیت عرضه قلیان صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ،هشدار و تذکر جدی به اصناف با هدف رعایت هرچه بیشتر موازین بهداشتی و صدور دستور ویژه به پلیس اماکن عمومی جهت پلمب واحدهای متخلف و فاقد مجوز به ویژه آرایشگاه ها و منازل مبله اجاره ای غیرمجاز را از دیگر اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان عنوان کرد.

صالحی در ادامه از شناسایی و  پلمب ۱۳۱ باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز در شهرهای بندر عباس و قشم خبر داد .

وی اظهار کرد: با توجه به انتشار سریع و گسترش ویروس کرونا در کشور و به منظور جلوگیری از شیوع آن در سطح استان طرح تشدید مقابله با اجاره منازل مبله و اقامتگاه های غیر مجاز با جدیت در دستور کار قرارگرفته و در این راستا علی رقم ابلاغ عدم پذیرش میهمان به کلیه مراکز اقامتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا متأسفانه تعدادی افراد سودجو با تبلیغ وسیع در سطح فضای مجازی و حقیقی اقدام به اجاره خانه های مبله به مسافران نمودند که به دستور قضائی با اجرای طرح نظارتی و ارتقاء امنیت اجتماعی، ۵۱ باب سوئیت و اقامتگاه اجاره ای غیر مجاز در شهرستان بندر عباس و ۸۰ واحد متخلف در شهرستان قشم شناسایی و پلمب شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی صحیح و مدیریت افکار عمومی و رسانه‌ای در شرایط کنونی از صدور دستور قضایی به منظور شناسایی، مستندسازی و احضار عوامل سازنده و منتشرکنندگان اخبار کذب در خصوص ویروس کرونا و دستگیری تعدادی از افراد سودجو و هنجارشکن و تشکیل پرونده قضایی برای آنها در این رابطه خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه اقدام افراد دستگیر شده از مصادیق بارز تشویش اذهان عمومی است، گفت: پس از شناسایی هویت متهمان توسط کارشناسان پلیس فتا، این افراد به منظور رسیدگی به اتهاماتشان به مرجع قضایی معرفی شدند.

صالحی اضافه کرد: انتشار چنین شایعاتی در فضای مجازی برابر قانون، جرم و مرتکبین قابل مجازات هستند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: به منظور تکریم ارباب رجوع، صیانت از بهداشت عمومی و مقابله با شیوع ویروس کرونا؛ عملیات ضدعفونی و استریل کردن اماکن و ساختمان‌های دادگستری در ۱۸ حوزه قضایی استان هرمزگان انجام شد و بدین منظور گروهی ۳۰ نفره از امدادگران سلامت با استفاده از ماشین آلات و پمپ‌های سیار، مراکز مراجعه مردم در ساختمان‌های دادگستری، دادسرای عمومی و انقلاب، محاکم، دفاتر، بایگانی، زندان‌ها، اردوگاه‌ها و بازداشتگاه‌های حوزه‌های قضایی استان هرمزگان را استریل و ضدعفونی کردند.

صالحی همچنین اظهار کرد: در پی صدور بخشنامه ریاست قوه قضاییه در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت اعیاد رجبیه و نوروز و به منظور اتخاذ تمهیدات مناسب برای پیشگیری از بیماری کرونا در ندامتگاه‌ها، به زندانیان دارای تأمین مناسب تا ۱۵ فروردین ماه مرخصی اعطا شده است.

وی خاطرنشان کرد: توجه ویژه‌ای به حفظ سلامتی زندانیان در ندامتگاه‌های استان شده و وضعیت زندانیان به صورت شبانه روزی کنترل می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: در این راستا با اتخاذ تمهیدات مناسب، کمیته سلامت در تمامی زندان‌های استان تشکیل شده و اقدامات پیشگیرانه در رأس برنامه‌ها برای مقابله با ویروس کرونا قرار دارد.

صالحی عنوان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان های مختلف کشور و ابتلای تعدادی از هموطنان به این بیماری، در شرایط حساسی به سر می‌بریم و بر اساس توصیه مؤکد پزشکان و کارشناسان تنها راه پیشگیری از شیوع این ویروس قطع زنجیره انسانی و خودداری از حضور در اجتماعات به ویژه مناطق شلوغ و پرتردد است و به همین خاطر پرهیز از برگزاری تجمعات غیرضروری می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر در جلوگیری از گسترش و شیوع ویروس کرونا باشد.

صالحی تأکید کرد: در همین راستا با هماهنگی رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های مختلف قضایی استان هرمزگان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، برپایی هرگونه تجمع غیرضروری در نقاط پرتردد سطح شهر ممنوع است و به شهروندان و خصوصاً خانواده‌های محترم توصیه می‌شود از حضور خود و فرزندانشان در چنین اجتماعاتی جداً خودداری کنند تا از ابتلاء افراد بیشتر به این ویروس جلوگیری شود.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان همچنین اظهار کرد: با افرادی که بخواهند بدون توجه به هشدارها، امنیت روانی جامعه و سلامت و بهداشت عمومی را با قانون شکنی خدشه دار کنند برخورد قضایی و بازدارنده خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها