تاریخ انتشار : شنبه 23 اکتبر 2021 - 2:34
کد خبر : 11745

استفاده از سند رسمی در کشور فرهنگ‌سازی نشده است

استفاده از سند رسمی در کشور فرهنگ‌سازی نشده است

ایسنا/خراسان رضوی معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه «موضوع کاداستر را باید جدی بگیریم» گفت: متاسفانه ۷۰ درصد پرونده‌های حقوقی در مراجع قضایی مربوط به موضوع زمین است. امنیت در جامعه تنها امنیت جانی نیست، بلکه هر فردی که می‌خواهد در جامعه زندگی کند باید امنیت حقوقی برای او

استفاده از سند رسمی در کشور فرهنگ‌سازی نشده است

ایسنا/خراسان رضوی معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه «موضوع کاداستر را باید جدی بگیریم» گفت: متاسفانه ۷۰ درصد پرونده‌های حقوقی در مراجع قضایی مربوط به موضوع زمین است. امنیت در جامعه تنها امنیت جانی نیست، بلکه هر فردی که می‌خواهد در جامعه زندگی کند باید امنیت حقوقی برای او تعریف شود. متاسفانه تا امروز در مورد سند رسمی فرهنگ‌سازی صورت نگرفته و به سند عادی اعتبار بخشیده‌ایم.

مهدی اقبال در مراسم مشترک آئین تکریم و معارفه مدیران کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی که با حضور مسئولان استانی و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که  امروز در سالن همایش اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص توسعه سند رسمی اظهار کرد: یکی از مواردی که در مبحث توسعه سند رسمی و جلوگیری از  زمین‌خواری کار اصلی را بر عهده دارد موضوع کاداستر (حد نگاری) است.

وی افزود: این مهم جز برنامه‌های اصلی سازمان است که در سال ۹۸ و ۹۹ شاهد اقدامات بسیاری خوبی در این حوزه بوده‌ایم. باید بر این مساله مهم تاکید شود که وظیفه سازمان ثبت اسناد و املاک ایجاد امنیت حقوقی و بهداشت حقوقی در جامعه است. باید در بین خانواده‌ها و مردم اقداماتی انجام شود که امنیت حقوقی به وجود آید. یکی از این اقدامات اجرای بحث کاداستر است. کاداستر را باید جدی بگیریم. متولی امر کاداستر سازمان ثبت و اسناد است اما پیگیر و اقدام کننده آن متولیان امر زمین هستند.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه ۷۰ درصد پرونده‌های حقوقی در مراجع قضایی مربوط به موضوع زمین است. مردم به امنیت نیاز دارند و امنیت در جامعه تنها امنیت جانی نیست، بلکه هر فردی که می‌خواهد در جامعه زندگی کند باید این حق برای او تعریف شود. متاسفانه تا امروز در مورد اهمیت  سند رسمی فرهنگ سازی صورت نگرفته و به سند عادی اعتبار بخشیده‌ایم.

اقبال تصریح کرد: در بحث زمین‌خواری گرفتاری مردم در بخشی از زمین‌هایی است که دولتی بوده و به مردم فروخته شده است. وزارت راه و شهرسازی باید تکلیف املاکی که مربوط به دولت و در حواشی شهرها است را مشخص کند.این زمین‌ها دست آویز بعضی از افراد زمین‌خوار قرار می‌گیرد و مردم را راهی مراجع قضایی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه «دومین موضوع مربوط به ماده ۲۹ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی است»، گفت: کسانی که حقوقدان نیستند به مردم ضربه زده  و مردم را فریب می‌دهند.  در نص صریح قانون آمده که تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی باید انجام شود.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بارها مشاهده شده که فردی با برگ سبز مالکیت را انتقال داده و چند سال بعد خودرو متوقف شده است. علت این مساله این بوده است که مالک اصلی این خودرو بدهکار بوده و دادگستری نسبت به توقیف ماشین اقدام نموده است. مدیران محترم نباید به خاطر منافع خود مردم را گرفتار کنند. این موضوع را باید مهم دانست. امیدواریم موضوع توسعه سند رسمی که در کمیسیون‌های مجلس مورد توجه قرار گرفته رای کامل بیاورد و مردم از این گرفتاری خارج شده و بنگاه‌های معاملاتی حق انتقال نداشته باشند.

محمد حسن بهادر، مدیر کل سابق ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی در ادامه این مراسم اظهار کرد: دوران مدیریتم در سازمان ثبت اسناد بر اساس خرد جمعی بود. بیش از ۳۸ کارگروه در این مدت فعالیت کردند. از ابتدای آذر ۹۷ تا پایان اسفند ۹۹،  ۹۳۱ جلسه کارگروه تشکیل شد که حاصل آن ۵۷۸۵ مصوبه بوده که ۴۹۲۶ مورد آن اجرایی شد و ۴۶۳ مورد آن در حال اجرا است.

وی درخصوص تخلفات اداری افزود: در سال ۹۶ و ۹۷،  ۴۷  مورد  و در سال ۹۸ و ۹۹، ۲۲ مورد تخلف بوده است. در جشنواره شهید رجایی اداره کل ثبت اسناد و املاک، خراسان رضوی دستگاه برتر شناخته شد. همچنین رشد تملک دارایی در این مدت ۱۴ درصد بوده است.

مدیر کل سابق ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی ادامه داد:  در این مدت تملک دارایی سرمایه ابلاغی ۲۵۳ درصد رشد داشته است. ساعات آموزشی ۱۰۸درصد رشد داشته و  جذب بانک شایستگان ۹۰ نفر بوده است. ساعت اضافه‌کار کارکنان ۷۸ درصد رشد و کسری کارکارکنان ۳۸ درصد کاهش داشته است. تشویق‌های درون سازمانی تعداد قابل توجه بوده و رشد وجود داشته است. افزایش فضای اداری ۱۲ درصد رشد وجود داشته است.

وی تصریح کرد: صدور اسناد مالکیت موقوفه خراسان رضوی ۱۴ درصد رشد و  اسناد صادره  منابع طبیعی  ۵۴۱ درصد رشد داشته است. در این مدت جمع اسناد صادره  تک برگی حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. کاداستر و تثبیت منابع طبیعی ۲۳۹ برابر رشد داشته است. با توجه به قراردادهایی که بسته شده تثبیت منابع طبیعی تا شهریور ماه به پایان خواهد رسید.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها