تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 22:08
کد خبر : 114185

استقبال ملی از پویش‌ «در خانه بمانیم – کتاب بخوانیم» به پیشنهاد اردبیل

استقبال ملی از پویش‌ «در خانه بمانیم – کتاب بخوانیم» به پیشنهاد اردبیل

ایسنا/اردبیل مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: به ابتکار کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل دو پویش در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم و در خانه بمانیم و نقاشی کنیم با استقبال شهروندان سایر مناطق کشور مواجه شده است. پروانه رضاقلیزاده در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: با شرکت در پویشهای کتابخوانی کتابخوانان اردبیل در دوران خانه

استقبال ملی از پویش‌ «در خانه بمانیم – کتاب بخوانیم» به پیشنهاد اردبیل

ایسنا/اردبیل مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: به ابتکار کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل دو پویش در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم و در خانه بمانیم و نقاشی کنیم با استقبال شهروندان سایر مناطق کشور مواجه شده است.

پروانه رضاقلیزاده در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: با شرکت در پویشهای کتابخوانی کتابخوانان اردبیل در دوران خانه نشینی به دنیای شگرف کتابها سفر میکنند.
وی با اشاره به اینکه نویسندگان بومی استان اردبیل در سالهای اخیر کتب ارزشمندی منتشر کردهاند که برخی نیز موفق به کسب جوایز ملّی شده است، خاطرنشان کرد: توصیه میکنم همه اردبیلیها در راستای حمایت از این نویسندگان و شکوفایی بیشتر استعدادهایشان، خواندن کتاب های نویسندگان بومی را در اولویت قرار دهند.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به تصمیم تعطیلی کتابخانههای عمومی اشاره کرد و گفت: نهاد کتابخانههای عمومی کشور در اولین واکنش سریع به شیوع کرونا، ادارات کل همه استانها را تابع تصمیمات استانداریها اعلام کرد و در اردبیل نیز با تعطیلی مراکز آموزشی و فرهنگی، طبعا کتابخانههای عمومی نیز برای حفظ سلامت اعضا و شهروندان تعطیل شدند.
رضاقلیزده بیان کرد: هرچند واحدهای ستادی با رعایت دقیق کلیه دستورالعملهای ستاد پیشگیری از شیوع کرونا مبنی بر شیفت بندی کارکنان، رعایت فاصله، شستشو و ضدعفونی مستمر و… تا روز آخر، دایر و مشغول انجام وظایف بودند اما فعالیتهای فرهنگی در فضای مجازی، راه اندازی پویشها و دیگر امورات مربوطه که این روزها شاهد انعکاس اجتماعی آن هستیم، به صورت مستمر ادامه دارد.
وی ادامه داد: دنیای امروز، عصر اطلاعات و ارتباطات است و فضای مجازی شکل زیستن عمومی بشر را تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع به حدی حائز اهمیت است که در بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تصریح کرد: ارائه خدمات کتابخانهای در دورههایی که با بحران روبرو هستیم و امکان خدمت رسانی حضوری فراهم نیست، می‌تواند مجازی باشد و ما در گام نخست تصمیم داشتیم که به صورت تلفنی کتاب های درخواستی اعضا را به منازل ایشان ارسال کنیم و حتی کلیه تمهیدات لازم هم اندیشیده و فراهم شده بود اما در گام آخر به دلایل بهداشتی و اینکه اطلاعات کافی از چگونگی تکثیر ویروس در دسترس نبود و بیم انتقال آن از طریق اوراق کاغذی میرفت، این طرح را از دستور کار خارج کردیم.
رضاقلیزاده زیرساختهای لازم در راستای چنین اقداماتی را یادآور شد و گفت: کتابهای الکترونیکی توسط ارگانهای دیگر نظیر کتابخانه ملی تدارک دیده شده و فراتر از بعد جغرافیایی برای همه استانها قابل دسترس است.
وی به حسن کتابخانه الکترونیکی اشاره کرد و افزود: این کتابخانه‌ها نیازی به راه اندازی در همه استانها ندارند و ایجاد یک مرکز برای سراسر کشور کفایت میکند. در کنار این اقدامات فعالیتهای صفحات اینستاگرام اداره کل کتابخانههای عمومی و کتابخانه مرکزی استان در معرفی کتابها و برنامهها بسیار مهم و اساسی است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل اظهار کرد: راه اندازی پویشهای در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم و در خانه بمانیم و نقاشی کنیم با استقبال چشمگیر شهروندان مواجه شده و توسط استانهای دیگر نیز اقتباس گردیده است.
رضاقلیزاده با قدردانی از مدیر کل صداوسیمای مرکز استان اردبیل در راستای همکاری با کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل افزود: دو پویش راه اندازی شده توسط کتابخانه های عمومی با موضوعیت کتاب و کتابخوانی اقدام مناسبی بود که در روزهای نخست تعطیلی کتابخانههای عمومی با تشکیل کارگروههای کارشناسی در اداره کل، به بررسی شیوههای ارائه خدمات و قالبهای آن پرداخته شد.
وی ادامه داد: همچنین طی جلسهای که با حضور مدیرکل صداوسیمای مرکز استان و معاونان و مدیران سیما و صدا و کارشناسان اداره کل کتابخانههای عمومی داشتیم، به فکر راه اندازی پویشهای کتابخوانی با پوشش همه ردههای سنی پرداختیم که حاصل آن دو پویش در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم و در خانه بمانیم و نقاشی کنیم شد که به شکل گسترده مورد توجه و استقبال بوده است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در پویش نخست شهروندان هر کتابی را که در منزل و در دسترس دارند، در قالب یک فایل ویدیویی یک دقیقه ای برای عموم معرفی می کنند و در پویش دوم، مخاطبان کودک و نوجوان، در دوران قرنطینه، نقاشی کشیده و ارسال مینمایند.
رضاقلیزاده افزود: دریافت فایلها و تصاویر توسط پیام‌رسانهای مجازی انجام میشود و روزانه، ضمن نمایش و ارائه فایلهای ویدیویی و تصاویر نقاشی در برنامههای مختلف رادیویی و تلویزیونی، به قید قرعه به دو فایل ویدیویی و یکنقاشی، لوح تقدیر و جوایز نقدی از جانب اداره کل کتابخانه‌های عمومی اهدا میگردد.
وی به میزان استقبال شهروندان از این دو پویش نیز اشاره کرد و گفت: شهروندان استقبال چشمگیری از این پویشها به عمل آورده اند. هرچند آمار دقیق را باید بعد از پایان موعد مشارکت اعلام کنم اما تا الان نیز میتوان اهتمام عمومی به این پویش ها را کم نظیر توصیف کرد.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ادامه داد: کتابخوان های اردبیلی ثابت کردند که با عمل به توصیههای مراجع ذیربط و ماندن در خانه و اشتغال به کتابخوانی با سفر به دنیای شگرف کتابها از هر فرصتی برای کسب دانایی و بالا بردن سرانه مطالعه استفاده می کنند. به عبارت دیگر هیچ شرایط حاد و خاصی مانع از کتابخوانی نمیتواند باشد.
رضاقلیزاده تصریح کرد: ما نیز بنا بر رسالت خویش، سعی کردیم با راه اندازی پویشها و ارائه خدمات در فضای مجازی، تحقق خواسته های آنها را تسهیل و از اهتمام ایشان تقدیر کنیم.
وی ادامه داد: با تجربه خوبی که از راه اندازی دو پویش یادشده داشتیم، قصد داریم تا به برگزاری مجازی دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی مبادرت ورزیم. برای این کار کلیه منابع جشنواره برای همه گروه های سنّی، به صورت الکترونیکی، توسط نهاد کتابخانههای عمومی کشور آماده شده در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل اظهار کرد: جزئیات مربوطه به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد و امیدواریم پایان پویشهای کتابخوانی در حال انجام، مقارن با آغاز برگزاری الکترونیکی جشنواره کتابخوانی رضوی باشد و شهروندان به همان میزان کمی و کیفی و بلکه بهتر و افزونتر در این جشنواره شرکت نمایند.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها