تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 21:03
کد خبر : 24664

افزایش ۳۰ درصدی شعب اخذ رای در مشهد نسبت به انتخابات ۹۶

افزایش ۳۰ درصدی شعب اخذ رای در مشهد نسبت به انتخابات ۹۶

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار مشهد با بیان اینکه امسال تعداد شعب اخذ رای در شهرستان مشهد ۲۴ درصد نسبت به تعداد شعب در انتخابات ۹۶ افزایش یافته است، عنوان کرد: همچنین در شهر مشهد نیز ما برای انتخابات امسال، نسبت به انتخابات ۹۶ به میزان ۳۰ درصد تعداد شعب را افزایش دادیم. محمدرضا هاشمی ظهر امروز در

افزایش ۳۰ درصدی شعب اخذ رای در مشهد نسبت به انتخابات ۹۶

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار مشهد با بیان اینکه امسال تعداد شعب اخذ رای در شهرستان مشهد ۲۴ درصد نسبت به تعداد شعب در انتخابات ۹۶ افزایش یافته است، عنوان کرد: همچنین در شهر مشهد نیز ما برای انتخابات امسال، نسبت به انتخابات ۹۶ به میزان ۳۰ درصد تعداد شعب را افزایش دادیم.

محمدرضا هاشمی ظهر امروز در نشست خبری انتخابات که در فرمانداری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم روز بیست هشتم خردادماه امسال، در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ثبت شود. ما هم به عنوان زیرمجموعه‌ای از وزارت کشور از چندین ماه گذشته فعالیت‌های خود را شروع کرده‌ایم و جلسات مختلقی را با هیئت‌های نظارت بر انتخابات برگزار کردیم.

وی با اشاره به ارکان امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت به عنوان چهار رکن اصلی انتخابات، اضافه کرد: امنیت از ارکان بسیار مهم انتخابات است. همچنین امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، در بحث سلامت انتخابات باید علاوه بر صیانت از آرای مردم، به موضوع بسیار مهم حفاظت از جان مردم در برابر کرونا نیز توجه داشت.

فرماندار مشهد با تاکید بر اهمیت رکن رقابت در انتخابات، خاطرنشان کرد: همچنین رکن چهارم یعنی مشارکت رکن بسیار مهمی است و ان‌شاءالله امسال اصحاب رسانه و نخبگان به گونه‌ای به این مسئله ورود پیدا خواهند کرد که ما شاهد یک مشارکت حداکثری باشیم.

هاشمی در ادامه به ذکر آماری در خصوص انتخابات شوراهای شهرستان مشهد پرداخت و افزود: از مجموع سی نامزد انتخابات شوراهای شهر استان که اخیرا در هیئت مرکزی نظارت کشوری تایید صلاحیت شدند، تعداد ۱۸ نامزد، از داوطلبین انتخابات شوراهای شهر شهرستان مشهد هستند.

وی با بیان اینکه تا به حال فرمانداری مشهد ۱۳ جلسه هیئت اجرایی برگزار کرده است، گفت: در این جلسات تعداد شعب، محل شعب و عوامل شعب را مورد بررسی قرار دادیم.

فرماندار مشهد ادامه داد: در تمام شهرستان مشهد، ما هزار و ۸۹۲ شعبه اخذ رای در روز انتخابات خواهیم داشت که از این تعداد هزار و ۵۱۴ شعبه معادل ۸۰ درصد شعب در شهر مشهد، ۱۳ درصد در بخش مرکزی شهرستان مشهد، چهار درصد در بخش رضویه و سه درصد هم در بخش احمدآباد خواهد بود.

هاشمی با بیان اینکه امسال تعداد شعب اخذ رای در شهرستان مشهد ۲۴ درصد نسبت به تعداد شعب در انتخابات ۹۶ افزایش یافته است، عنوان کرد: همچنین در شهر مشهد نیز ما برای انتخابات امسال، نسبت به انتخابات ۹۶ به میزان ۳۰ درصد تعداد شعب را افزایش دادیم که این افزایش شعب به منظور دسترسی راحت‌تر مردم و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه امسال انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام الکترونیک انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری نیز ۲۴ فرایند به صورت الکترونیکی و فقط فرایند آخر که مرحله رای‌گیری است، به صورت دستی انجام خواهد شد.

فرماندار مشهد با بیان اینکه امسال در شهر مشهد، ما تعداد پنج هزار و ۴۰۰ صندوق الکترونیک خواهیم داشت، اظهار کرد: در هر شعبه حداقل یک و حداکثر هشت صندوق الکترونیک وجود خواهد داشت.

هاشمی با بیان اینکه امسال به منظور اعمال نظارت بهتر بر انتخابات، شهرستان مشهد به ۱۹ منطقه تقسیم شده است، گفت: یعنی عملا ما امسال ۱۹ شبه‌فرمانداری خواهیم داشت که از این ۱۹ منطقه، ۱۸ منطقه بر اساس منطقه‌بندی شهرداری است و منطقه ۱۹ نیز به عنوان منطقه سیار پیش‌بینی شده است که دارای ۳۰ شعبه اخذ رای می‌باشد.

وی با بیان اینکه همین مناطق نوزده‌گانه نیز به ۱۵۸ ناحیه تقسیم شده‌اند، افزود: همچنین ۹۴ درصد شعب اخذ رای در شهرستان مشهد شعب ثابت و مابقی شعب سیار هستند.

فرماندار مشهد بیان کرد: حدود ۸۱ درصد شعب شهرستان مشهد، شعب شهری و مابقی شعب روستایی هستند. همچنین در ۵۰ درصد شعب شهرستان مشهد رای‌گیری به صورت عمومی هم از بانوان و هم از آقایان انجام می‌شود و در ۲۵ درصد شعب فقط از خانم‌ها و در ۲۵ درصد دیگر نیز فقط از آقایان، رای‌گیری به عمل می‌آورند.

هاشمی با بیان اینکه به دلیل شیوع کرونا امسال سعی شده است از شعب دارای محوطه باز استفاده شود، اضافه کرد: امسال در شهرستان مشهد، مدارس ۵۹ درصد شعب اخذ رای را تشکیل می‌دهند. همچنین از مساجد و برخی دیگر از اماکنی که شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشند نیز به عنوان شعبه اخذ رای استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال در روز ۲۸ خرداد ماه تعداد چهار هزار و پانصد نفر به طور مستقیم از عوامل برگزاری انتخابات در شهرستان مشهد هستند، عنوان کرد: همچنین تعرفه‌های انتخابات نیز در حال بسته‌بندی شدن است.

فرماندار مشهد با بیان اینکه از شهرستان مشهد ۱۲ نفر برای انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده بودند، گفت: از این تعداد سه نفر انصراف دادند، سه نفر تایید صلاحیت شدند و شش نفر هم احراز صلاحیت نشدند.

هاشمی با بیان اینکه انتخابات اسفند ۹۸ یکی از بی‌حاشیه‌ترین انتخاباتی بود که تا به حال در سطح شهرستان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم در انتخابات خردادماه امسال نیز انتخابات در سلامت و امنیت کامل و با مشارکت بالا برگزار شود.

وی با بیان اینکه در ادوار گذشته که انتخابات شوراها به صورت دستی انجام می‌شد، شمارش آرا فرایندی بسیار زمانبر بود، ادامه داد: اما در این دوره که قرار است انتخابات شوراهای شهر شهرستان مشهد به صورت تمام الکترونیک انجام شود، در کمتر از یک ساعت می‌توان نتایج انتخابات شوراهای شهر این شهرستان را اعلام کرد.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به برخی از تایید صلاحیت‌هایی که اخیرا از طرف هیئت مرکزی نظارت کشوری در خصوص انتخابات شوراها انجام شده است، ما امسال در انتخابات شوراهای شهرستان مشهد، از تمام سلایق و جناح‌ها نامزد داریم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها