تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 21:15
کد خبر : 30538

الزام شهرداری تهران به احداث پارکینگ‎های زیرسطحی

الزام شهرداری تهران به احداث پارکینگ‎های زیرسطحی

اعضای شورای شهر تهران طرح «الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی احداث پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ‎های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی» را بررسی و به کلیات آن رأی موافق دادند. به گزارش ایسنا، محمد سالاری گزارش دو کمیسیون شهرسازی-معماری و عمران-حمل و نقل را از طرح «الزام شهرداری به ارایه برنامه عملیاتی

الزام شهرداری تهران به احداث پارکینگ‎های زیرسطحی

اعضای شورای شهر تهران طرح «الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی احداث پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ‎های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی» را بررسی و به کلیات آن رأی موافق دادند.

به گزارش ایسنا، محمد سالاری گزارش دو کمیسیون شهرسازی-معماری و عمران-حمل و نقل را از طرح «الزام شهرداری به ارایه برنامه عملیاتی احداث پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ‎های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی» قرائت کرد و گفت: یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به ارایه برنامه عملیاتی احداث پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ‎های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی قبلا در صحن شورا به تصویب رسید و به کمیسیون‎های تخصصی ارجاع شد و در حال حاضر خلاصه آن را در این گزارش ارائه می‎کنم.

سالاری ادامه داد: فلسفه ارائه این طرح اینست که یکی از مشکلات شهر تهران بعنوان پایتخت کشور، کمبود پارکینگ است و این ناشی از چندین دهه رویکرد خودرو محوری است که تمام فضای شهری به جای پارک اتومبیل تبدیل شده است.

وی افزود: مدیریت شهری اقدامات گسترده‎ای را برای حل این مشکل پیش می‎برد و کمیسیون شهرسازی و معماری از حدود یک سال و نیم پیش قراردادی را با دانشگاه تهران منعقد کرده و پژوهش‎ها نشان می‎دهد که باید برای تامین پارکینگ در مرکز شهر ممنوعیت ایجاد کنیم؛ اما چیزی که در حال حاضر مطرح است این است که شهرداری تهران مالکیت فضاهای زیرسطحی را دارد و از این فضاها استفاده بهینه نشده است؛ لذا این طرح می‌گوید شهرداری با کمک سرمایه‎گذاران بخش خصوصی به ساخت پارکینگ در این فضاها روی بیاورد.

سالاری تشریح کرد: این طرح هفت ماده واحده و تعدادی تبصره دارد و از جمله محورهای آن، الزام شهرداری به بهنگام‎سازی مطالعات عرضه و تقاضای پارکینگ در سطح شهر تهران و ارائه برآورد تقاضای واقعی پارکینگ در سطح محلات است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین انجام مطالعات قیمت‎سنجی و نرخ استفاده از پارکینگ جهت استفاده و قیمت‏‌گذاری، شناسایی و مکان‏یابی زمین‎ها و اراضی مستعد توسعه پارکنیگ عمومی و فضای زیرسطحی هستند و ارائه یک برنامه عملیاتی احداث پارکینگ، ارائه برنامه عملیاتی یک ساله احداث پارکینگ عمومی و محله‌‏ای، انجام مطالعات عارضه سنجی ترافیک برای پارکینگ‏‌های طبقاتی و بازنگری سیاست‎های تشویقی احداث پارکینگ و حمایت از احداث پارکینگ‏‌های محله‎ای، استفاده از ظرفیت تسهیل‎گران و سرمایه‎گذاران، ارائه ضوابط و شیوه‎نامه پارکینگ‎های زیرسطحی، استفاده بهینه از منابع موجود پارکینگ در سطح شهر تهران و… و در نهایت ایجاد نرم ‏افزار تلفن همراه در بستر “تهران من” برای ارائه سرویس‌‏های پارکینگ، ایجاد سازوکار صدور سند مالکیت پارکینگ‌‏های خارج از ملک و… نیز از محورهای این طرح است.

در ادامه شهربانو امانی در مقام مخالف گفت: آقای سالاری صحبت از نهضت پارکینگ سازی کردند، اما این مغایر ماده 52  قانون برنامه سوم شهرداری و در راستای خودرومحوری است.

سید محمود میرلوحی نیز بعنوان موافق خطاب به امانی تصریح کرد: مزیت‎های این طرح متنوع و متعدد است و این دغدغه‎ها در اینجا مطرح نیست.

وی افزود: محدوده شهر تهران در ۷۰۰ کیلومتر بسته شده است و نه می‎توان کوه البرز را جابجا کرد و نه کوه بی ‏بی‎شهربانو و آرادکوه را و نه شهرهای اطراف تهران نظیر اسلامشهر و… را.

میرلوحی ادامه داد: نکته دیگر اینست که مرتب به تعداد اتوموبیل‎ها افزوده می‎شود و این‏ها به پارکینگ نیاز دارند. همچنین فضای زیر سطح دچار مانع نیست و می‎توان بدون از بین رفتن منظر شهر، در آنجا پارکینگ ایجاد کرد.

وی تاکید کرد: به نظر من ایجاد پارکینگ لازم است و مانع انسان محوری شهر نیست. بهترین و راحت‎ترین و کم‎آسیب‏ ترین جا برای پارکینگ هم فضاهای زیر سطح است.

در ادامه ناهید خداکرمی مخالفت کرد و گفت: دنیای متمدن امروز به سوی بازگشت به محیط زیست و انسان محور شدن شهرها پیش می‎رود و این درحالیست که ما به سمت خودرو محوری پیش می‎رویم. ما وظیفه داریم برای مردم تهران امکانات فراهم کنیم نه اتوموبیل‎های ایشان. وظیفه ما تامین رفاه و امکانات برای انسان‏های مقیم تهران است.

حسن خلیل آبادی نیز بعنوان موافق در پاسخ به خداکرمی گفت: این طرح برای رفع مشکل ترافیک بوده و محیط آن برای مناطق خارج از محدوده طرح ترافیک است. در مناطقی خانه‎ها بدون پارکینگ ساخته شده‌‏اند و شب‎ها بر سر جای پارک در سطح شهر درگیری بروز می‎کند.

خلیل آبادی ادامه داد: روزی سه میلیون نفر از شهرهای اطراف وارد تهران می‌شوند و جایی برای پارک خودرو ندارند. این طرح می‎تواند یک معضل اجتماعی را حل کند.

زهرا نژاد بهرام نیز گفت: در گذشته به ساختمان‎های مختلفی در بافت فرسوده مجوز بازسازی داده شد درحالی که پارکینگ ندارند و حال با حجم کثیری از کمبود پارکینگ مواجه هستیم که این خود منجر به درگیری در سطح شهر شده است.

وی افزود: این طرح به شهرداری می‎گوید، شهر را بررسی کن و نقاطی را برای پارکینگ انتخاب کن و به شورا ارائه کن تا مصوب شد.

نژاد بهرام ادامه داد: اینگونه پارکینگ‎ها محله‎ای هستند و سابقا هم این کار را کرده‎ایم و چهار پارکینگ کلید خورده است.

به گزارش ایسنا، در نهایت کلیات طرح به رأی گذاشته شد و با ۱۰ رأی موافق به تصویب رسید.

سپس ناهید خداکرمی پیشنهاد کرد که توسعه و ساخت پارکینگ از منابع مالی شهرداری در مناطق مرکزی شهر شامل مناطق ۱۱، ۱۲، ۶ ممنوع شود.

سید محمود میرلوحی در پاسخ به وی گفت: در حال حاضر با طرح ترافیک پذیرفتیم که ۱۲۰ هزار اتومبیل وارد محدوده طرح شود و ممکن است بعدی‎ها این تعداد را کمتر کنند.

وی افزود: این مسئولیت پارکینگ‎سازی مغفول مانده و ساخته نشده است و باید فکری برای آن کرد. ظرفیت پارکینگ در مناطق 6،11،12 کم است و اگر ۱۰۰ هزار پارکینگ داشتیم وضع خیابان های ما چنین نبود.

زهرا نژاد بهرام نیز افزود: نمی‌توانیم مصوبه‎ای خلاف مصوبه‎های قبلی خود ارائه کنیم. سابقا شهرداری را مکلف به ساخت پارکینگ کردیم و حالا نمی‌توانیم او را در منطقه مثلا ۶ منع کنیم.

ذاکری نماینده شهرداری هم در جلسه امروز شورای شهر تهران نظر شهرداری را منتقل کرد و اظهار داشت: تنها راه مقابله با محدودیت پارکینگ جلوگیری از ساخت پارکینگ نیست؛ بلکه خودروها و پارک ایشان را می‎توان با قیمت‎گذاری محدود و کنترل کرد.

وی ادامه داد: برای پارکینگ‎های مرکزی شهر می‌شود قیمت بالاتر ارائه کرد و برای پارکینگ‎های نزدیک به محل‎های مسکونی می‎شود تعرفه ارزان‎تر ارائه کرد و بدین طریق می‏توان این مشکل را حل کرد. بنابراین تقاضای مناطق مرکزی ضریب کاهشی می‎خورد.

در پایان ادامه طرح به جلسه بعدی موکول شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها