تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 20:17
کد خبر : 27031

امنیت دریا نسبت به آلاینده‌های پتروشیمی، شاید سه سال دیگر!

امنیت دریا نسبت به آلاینده‌های پتروشیمی، شاید سه سال دیگر!

ایسنا/بوشهر معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه خانه پساب بودند اما اکنون به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و امثالهم حاکم شده است. احمدرضا لاهیجان زاده در خصوص انتقادات درباره تاثیر آلودگی های

امنیت دریا نسبت به آلاینده‌های پتروشیمی، شاید سه سال دیگر!

ایسنا/بوشهر معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه خانه پساب بودند اما اکنون به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و امثالهم حاکم شده است.

احمدرضا لاهیجان زاده در خصوص انتقادات درباره تاثیر آلودگی های صنعت پتروشیمی بر دریا و محیط زیست گفت: بر اساس برنامه‌های اعلام شده تا سه سال دیگر واحدهای پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می کنند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی شود؛ این رخداد قدم بزرگی است، اما قطعا تخلیه پساب در گذشته تاثیر خود را بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

وی ادامه داد: درصدد هستیم تا از طریق پایش دریایی، دریابیم که چه فناوری هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می بینیم که بسیاری از واحدهای پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را به صورت خام تخلیه می کردند، ولی با پیگیری هایی که صورت گرفت و به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و امثالهم حاکم شد، قراردادهای متعددی برای احداث تصفیه خانه ها منعقد کردند تا چه به صورت مستقل و چه به صورت متمرکز که هر چند واحد پتروشیمی در یک واحد پساب را تخلیه کنند، از تصفیه خانه استفاده کنند.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی نسبت به بهره برداری از تعداد زیادی تصفیه خانه در عسلویه و ماهشهر، گفت: در حال حاضر از شرایط بحرانی خارج شدیم اما هنوز به شرایط ایده آل مد نظر ما نرسیده‌ایم؛ هرچند بحران تا حدود زیادی رفع شده و تصفیه خانه های دیگری در حال احداث است که باید وارد مدار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمانبندی اعلام شده از سوی مدیران پتروشیمی، پیش بینی ما این است که تا سه سال آینده تقریبا تخلیه پساب آلوده کننده ای از این واحدهای پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحدهای پتروشیمی باید به دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده دوباره از پساب ها بروند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها