تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 19 آگوست 2021 - 22:44
کد خبر : 3407

انتشار کتابی با محور راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره)

انتشار کتابی با محور راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره)

 کتاب «راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره) و نگاهی به جنبش حزب الله» به قلم سید جواد هاشمی فشارکی و مهدی خان احمدی، در ۱۵۰ صفحه توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین در مراحل نهایی نشر بوده و به مناسبت روز مقاومت اسلامی به زودی منتشر می‌شود. دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی در گفت‌وگو با ایسنا

انتشار کتابی با محور راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره)

 کتاب «راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره) و نگاهی به جنبش حزب الله» به قلم سید جواد هاشمی فشارکی و مهدی خان احمدی، در ۱۵۰ صفحه توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین در مراحل نهایی نشر بوده و به مناسبت روز مقاومت اسلامی به زودی منتشر می‌شود.

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: با مطالعه اندیشه اسلامی، سیاسی امام خمینی (ره) به‌عنوان احیاگر اسلام ناب محمدی (ص) درمی‌یابیم که امام با اتکا بر مبانی فقه اسلامی و برمبنای تکلیف دینی وشرایط زمانه با مقاومت در برابر استکبار جهانی به‌عنوان سمبل نظام ظالم جهانی درجهت نجات مظلومین و حاکم کردن مستضعفین بر عالم در مقابل مستکبرین و در رأس آن‌ها امریکا به‌عنوان شیطان بزرگ پای در میدان مبارزه گذاشته است و با فجر انقلاب شکوهمند اسلامی درسال ۱۳۵۷، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارقهٔ امیدی در دل دیگر جنبش‌های اسلامی در جهان ایجاد نموده و توانسته است تا معادلات یک سویه جهانی که به سود ظالمین بود را دستخوش تغییرات بنیادین قرار دهد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کتاب «راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره) و نگاهی به جنبش حزب ا…» با تبیین راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره) و تأثیر آن بر جنبش‌های اسلامی با مطالعه موردی جنبش مقاومت حزب ا… لبنان تألیف شده است. از آنجایی که منابع زیادی در این خصوص موجود نبود بیشتر به بررسی تطبیقی فرمایشات و نامه‌های امام خمینی (ره) در خصوص راهبرد مقاومت و تأثیر این اندیشه بر جنبش‌های اسلامی به‌خصوص جنبش مقاومت حزب ا… لبنان پرداخته می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در خصوص آزادی قدس و حمایت ازمحور مقاومت، خاطرنشان کرد: در این کتاب تحولات منطقه‌ای انقلاب اسلامی و راهبرد ارائه شده با اندیشه امام خمینی (ره) تبیین شده و تأثیرات این تفکر انقلابی در جنبش‌های اسلامی معاصر روشن می‌شود به‌خصوص درباره نخستین مکان عملی در کشورهای اسلامی یعنی جنبش مقاومت حزب‌الله که با تأثیرپذیری بسیار زیادی از تفکر و راهبرد مقاومت به پیروزی‌های خارق‌العاده‌ای در برابر دشمن واحد جهان اسلام یعنی اسرائیل غاصب دست یافت. آنان با درک صحیح از موقعیت و نقش ولایت‌ فقیه در جهان اسلام و نوع نگاه عقیدتی به رهبری امام خمینی (ره) و در ادامه نیز تحت هدایت‌های آیت‌الله خامنه‌ای توانسته‌اند با به‌کارگیری راهبرد مقاومت باعث ایجاد یک قدرت منطقه‌ای و تمایل ملل مسلمان به این راهبرد شوند. به‌خصوص اینکه حزب الله در برابر داعش در سوریه نقش بسیار مهمی ایفا کرده و اینک مانند خار چشم دشمنان اسلام در مناطق مختلف از ملت مسلمان و دولت قانونی سوریه حمایت‌های بی‌بدیلی را انجام می‌دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه این کتاب پس از کار تدوین، مراحل صفحه آرایی آن توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین انجام شده و مقرر است در ۱۰۰۰ نسخه به زودی منتشر شود، بیان کرد: کتاب «راهبرد مقاومت در اندیشه امام خمینی (ره) و نگاهی به جنبش حزب الله» در چهار فصل به مسائلی از جمله راهبرد مقاومت در اندیشه سیاسی اسلام، صدور انقلاب اسلامی و جنبش‌های اسلامی؛ تأثیر راهبرد مقاومت انقلاب اسلامی بر جنبش‌های اسلامی منطقه و تأثیر راهبرد مقاومت انقلاب اسلامی بر جنبش حزب الله لبنان پرداخته شده است.

هاشمی در پایان گفت: این کتاب به مدافعان محور مقاومت، به‌ویژه شهدای مدافع حرم و همه سربازان خط مقاومت به‌ویژه شهید امت اسلام حاج قاسم سلیمانی و امام خمینی (ره) به عنوان احیاگر مقاومت اسلام و همه رزمندگان فاطمیون، زینبیون، حیدریون، حزب‌الله، انصار الله، انصار که نقش بسزایی در ارتقای توان دفاعی محور مقاومت داشته‌اند، تقدیم شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها