تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دسامبر 2021 - 11:30
کد خبر : 168632

اگر برجام نباشد در چارچوب پادمان کار می‌کنیم/ نیروگاه بوشهر ۱۰ دی ماه به شبکه برمی‌گردد

اگر برجام نباشد در چارچوب پادمان کار می‌کنیم/ نیروگاه بوشهر ۱۰ دی ماه به شبکه برمی‌گردد

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا که آیا میان ایران و آژانس توافقی درباره سایت کرج و نصب دوربین تا الان نشده است گفت: مسأله کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوسته است و باید با هم حل و فصل شوند. به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در

اگر برجام نباشد در چارچوب پادمان کار می‌کنیم/ نیروگاه بوشهر ۱۰ دی ماه به شبکه برمی‌گردد

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا که آیا میان ایران و آژانس توافقی درباره سایت کرج و نصب دوربین تا الان نشده است گفت: مسأله کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوسته است و باید با هم حل و فصل شوند.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا که توافقی بین ایران و آژانس برای نصب دوربین ها در سایت تسا کرج به دست آمده است؟ اظهار کرد: کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان بوده است. برجام معاهده است و کشورهای طرفین تعهداتی را متقابل داشتند وقتی آنها به تعهداتشان عمل نکردند و تحریم های ظالمانه غیرقانونی شدید برقرار کردند و هر روز هم تحریم ها را گسترش می دهند دلیلی ندارد تعهدات برجامی را به ما تحمیل کنند. ما در چارچوب پادمان و ان پی تی عمل می کنیم و غیر از آن را قبول نداریم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره همکاری‌های ایران و آژانس با توجه به اینکه مذاکرات در وین در جریان است، گفت: روابط ما با آژانس باید بر اساس قواقنین و آساسنامه و پادمان و ان پی تی باشد و در این چارچوب روابط مان برقرار است و آژانس هم طبق قوانین نظارت خودش را بر فعالیت هسته‌ای ما دارد . آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود علمیات روانی و سیاسی است. جریان مقابل ما به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری در ا یران را برنمی‌تابد و با اتهام زنی، جوسازی و عملیات روانی القا می‌کنند که هدف غیرموجه داریم و نسبت به عدم اشاعه متعهد نیستیم اما هیچ کدام از اینها وارد نبوده و نیست. رژیم اسراییل به این مساله دامن می زند اما ما با این جوسازی‌ها خللی در راه‌مان وارد نمی شود و امیدواریم از این مرحله هم کشور عبور کند.

وی اضافه کرد: دستور کار ما در مذاکرات با آژانس درباره موارد ادعایی بوده است و پاسخ آنها داده شده است و در برجام بسته شده است. اگر قرار باشد برجام عملیاتی شود همه طرف ها باید به تعهدات‌شان عمل کنند، نمی شود ایران صد در صد تعهداتش را انجام دهد و طرف مقابل هیچ کدام از تعهداتش را انجام ندهد. من امیدوارم یک منطقی حاکم باشد و اصول و ضوابطی پایبند باشند. اگر برجام هست همه به آن عمل کنند اگر نیست که ایران در چارچوب پادمان کار می کند و غیر از آن فشار سیاسی است.

اسلامی درباره وضعیت بوشهر گفت: نیروگاه تا ۱۰ مهرماه ۵۲ میلیارد برق به شبکه انتقال داده است و از این تاریخ برای تعویض سوخت رفته است و ۱۰ دی ماه به شبکه برمی گردد.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که روند ساخت نیروگاه دوم و سوم در بوشهر راضی کننده است؟ گفت: ما عقب ماندگی داریم و از زمان بندی عقب هستیم و امیدواریم بتوانیم منابع مالی اش را با رایزنی هایی که انجام می دهیم تامین کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره ادامه مذاکرات ایران و آژانس در وین و تهران تصریح کرد: گفت‌وگوهای ما با آژانس و آقای گروسی همان بحث های ادعایی و کرج است و در حال گفت‌وگو است و بیشتر ملاحظات روانی، سیاسی و فشار حداکثری بر آنها حاکم است تا منطق و ضوابط و امیدوارم کشور از این مرحله زودتر عبور کند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها