تاریخ انتشار : دوشنبه 3 ژانویه 2022 - 15:37
کد خبر : 183790

بازداشت ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده

بازداشت ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده

ایسنا/زنجان رئیس‌کل دادگستری استان زنجان گفت: ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده بازداشت شدند. به گزارش روابط‌عمومی دادگستری‌کل استان زنجان، اسماعیل صادقی‌نیارکی، با اعلام اینکه ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده بازداشت شدند، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت گندم و به تبع آن افزایش قیمت آرد،

بازداشت ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده

ایسنا/زنجان رئیس‌کل دادگستری استان زنجان گفت: ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده بازداشت شدند.

به گزارش روابط‌عمومی دادگستری‌کل استان زنجان، اسماعیل صادقی‌نیارکی، با اعلام اینکه ۹ اخلال‌گر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده بازداشت شدند، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت گندم و به تبع آن افزایش قیمت آرد، اخبار و گزارشی دال بر افزایش عرضه خارج از شبکه آرد و گندم با حجم گسترده‌ای در شهرستان خدابنده انجام شده که منتهی به اخلال در نظام اقتصادی شده است.

وی افزود: در این‌خصوص، با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که زنجیره‌ای بین اتحادیه آرد و نان و کارخانه‌های آرد و شرکت حمل و نقلی که متصدی انحصاری جابه‌جایی آردها از کارخانه به نانوایی‌ها هستند تشکیل و به نحوی که کیسه‌های آرد نوع اول و دوم در قالب صدور حواله و اختصاص سهمیه به نانوایی‌ها ارسال شده است.

این مسئول ادامه داد: در این راستا رانندگان شرکت حمل و نقل بدون تخلیه کیسه‌های آرد در مقصد، کیسه‌های آرد ۳۶ هزار تومانی ۵۲ هزار تومانی را به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان خریداری کرده و در ادامه این کیسه‌های آرد را به دو روش یعنی یا به اشخاص ثالث به قیمت ۲۰۰ هزار تومان می‌فروختند یا به همان مبدأ یعنی کارخانه عودت می‌دادند.

عالی‌ترین مقام قضائی استان با تأکید بر اینکه اخلالگران در نظام اقتصادی از تیغ عدالت رهایی نخواهند یافت، تصریح کرد: با بررسی حساب‌های مالی اشخاص، گردش مالی آنان که میلیاردی گزارش شده و بر اساس برآوردهای انجام شده هم اکنون کارخانه آرد و نان در خدابنده دارای آرد اضافه موجودی  بالغ بر ۳۰ هزار تن است که کارخانه آرد با برگشت این سهمیه‌ها به همان کارخانه و در قالب سهمیه جدید به نانوایی‌ها، گندم‌های دولتی را برای آرد شدن تحویل کارخانه می‌دادند و بدون تبدیل به آرد به صورت قاچاق به فروش می‌رساندند.

صادقی‌نیارکی با بیان اینکه اتحادیه نانوایان شهرستان خدابنده ضمن مشارکت در این فرایند و ایجاد سهمیه غیرواقعی و اخذ وجوه غیرقانونی از نانوایی‌ها و رانندگان، اقدام به این عمل می‌کردند، یادآور شد: با بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده و اذعان عوامل موصوف و رانندگان مبنی بر اینکه این کار از زمان یارانه‌ای شدن گندم در جریان بوده و اکنون تشدید شده است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان خاطرنشان کرد: ضعف در نظارت و کنترل موضوع از سوی حوزه‌های بازرسی منجر به این امر شده که در حال حاضر تعداد ۹ نفر بازداشت و اتهامات سایر افراد و متهمان در دادسرای زنجان دست بررسی است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها