تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 20:45
کد خبر : 110871

بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و سودهای میلیونی کارچاق‌کن‌ها

بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و سودهای میلیونی کارچاق‌کن‌ها

ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی، گفت: متأسفانه برخی کارچاق‌کن‌ها با سوء استفاده از بی‌اطلاعی کارگران در فرایند بازنشستگی در مشاغل سخت و زیانبار سودهای میلیونی به جیب می‌زنند. صادق ضامن در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مشکلات کارگران در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور اظهار کرد: بعضاً افرادی هستند

بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و سودهای میلیونی کارچاق‌کن‌ها

ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی، گفت: متأسفانه برخی کارچاق‌کن‌ها با سوء استفاده از بی‌اطلاعی کارگران در فرایند بازنشستگی در مشاغل سخت و زیانبار سودهای میلیونی به جیب می‌زنند.

صادق ضامن در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مشکلات کارگران در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور اظهار کرد: بعضاً افرادی هستند که به دلیل داشتن تجربه کافی در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور اقدام به کارسازی کرده و هزینه بسیاری را به عنوان دستمزد از کارگران برای ثبت‌نام و پیگیری کار برای موضوع بازنشستگی در این حوزه دریافت می‌کنند.

وی افزود: چون کارگران اطلاع کافی از نحوه ثبت‌نام در سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور را برای فرایندهای بازنشستگی ندارند به همین دلیل عده‌ای با چرب‌زبانی اقدام به این کار می‌کنند و در قبال آن بعضاً هزینه‌های میلیونی دریافت می‌کنند.

عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی با بیان اینکه ثبت‌نام اولیه در کافی‌نت‌ها هزینه مشخصی ندارد ولی در کاریابی‌ها هزینه آن مشخص است، بیان کرد: چون کارگران از فرایند ثبت‌نام برای بازنشستگی در مشاغل و سخت و زیان‌آور اطلاع کافی ندارند برخی افراد که تجربه و سابقه کافی را در این خصوص دارند برای پیگیری فرایند کارهای سخت و زیان‌آور هزینه‌های میلیونی از کارگران دریافت می‌کنند.

نماینده اصلی کارگران در کمیته بدوی سخت و زیان‌آور خراسان رضوی با اظهار تأسف از اینکه این افراد که به اصطلاح همان کارچاق‌کن‌ها هستند در حق کارگران ظلم می‌کنند، عنوان کرد: با توجه به اینکه کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور مستقل است این افراد هیچ اختیار  و دخل و تصرفی در رأیی که برای کارگر صادر می‌شود ندارند و فقط کار ثبت‌نام را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: اگر شرایط برای کارگر فراهم باشد حتی خودش می‌تواند از طریق کامپیوتری که در خانه دارند به طور کاملاً رایگان در سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور ثبت‌نام را انجام دهد و نیازی برای مراجعه به افراد یا مراکز خاصی نیست.

ضامن با بیان اینکه این افراد سودجو برای کسب درآمد بیشتر از کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور در نزد کارگران یک غول ساخته‌اند، مطرح کرد: کارگران چون اطلاع کافی ندارند فکر می‌کنند همان ابتدا برای ثبت‌نام باید مبلغ هنگفتی را هزینه کنند در صورتی که اصلاً این‌گونه نیست.

وی بیان کرد: ثبت‌نام در سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور هیچ سختی ندارد فقط کافی است که اطلاعات لازم را داشته باشند، افرادی هستند که از عدم اطلاع کارگران سوء استفاده‌های فراوانی می‌کنند.

عضو هیأت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی، در ادامه به وضعیت رسیدگی پرونده‌ها در کارگروه مشاغل سخت و زیان‌آور اشاره کرد و گفت: جلسات این کارگروه در هر هفته بین یک یا دو بار برگزار می‌شود و به طور میانگین در هر جلسه به۸۰ تا ۱۲۰ پرونده رسیدگی می‌شود.

وی اظهار کرد: اعضاء این کارگروه دقیقاً بر اساس قوانین به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند و به هیچ عنوان سلایق شخصی جایگاهی در این کارگروه ندارد.

بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و سودهای میلیونی کارچاق‌کن‌ها
عکس از آرشیو

کارفرمایان در پرداخت ۴ درصد بیمه مشاغل سخت و زیان آور همکاری لازم را ندارند

ضامن در ادامه طولانی شدن مدت رسیدگی به درخواست کارگران در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور به ویژه در سازمان تأمین اجتماعی را از دیگر مشکلات دانست و تصریح کرد: کارفرمایان در پرداخت ۴درصد بیمه مشاغل سخت و زیان آور همکاری لازم را با کارگران ندارند و کارگران را مجبور به پرداخت این مبلغ می‌کنند.

وی همچنین تصریح کرد: متأسفانه کارفرمایان سهم ۴درصد را از مزایای سنوات خدمت کارگران کسر می‌نمایند در صورتی که بر اساس قانون تأمین اجتماعی خود کارفرما مکلف به پرداخت این رقم است.

عضو هیأت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی، با انتقاد از عدم دسترسی کارگران به عناوین شغلی که باعث رسیدگی چند مرحله‌ای پرونده می‌شود، گفت: تعطیلی کارگاه‌ها نیز یکی دیگر از مشکلات در حوزه رسیدگی به درخواست‌ها کارگران در حوزه تأمین اجتماعی است.

وی افزود: تعطیلی کارگاه به هر دلیلی موجب عدم دسترسی به مدارک و همچنین عدم پرداخت ۴درصد از سوی کارفرما می‌شود که می‌طلبد این موضوع به صورت جدی در جلسات شورای عالی حفاظت فنی بررسی و  راه حل مناسبی پیدا شود.

ضامن عنوان کرد: چون اکثر کارفرمایان مخالف پرداخت ۴ درصد به تأمین اجتماعی هستند به همین دلیل معمولاً لیست‌های بیمه و عناوین شغلی را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در زمان درخواست کارگر فاقد شرایط تلقی شود.

وی افزود: این اقدام موجب می‌شود رأی‌های صادره در کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور که بر اساس لیست‌های ارسالی از سوی کارفرما صادر می‌شود کارگران را در استفاده از مزایای خود دچار مشکل کند.

بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و سودهای میلیونی کارچاق‌کن‌ها
عکس از آرشیو

۵۰ درصد کارگران به حق و حقوقات خود آشنا نیستند

نماینده اصلی کارگران در کمیته بدوی سخت و زیان‌آور خراسان رضوی گفت: اگر کارگران برای انجام مسائل بازنشستگی در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور خود به انجمن‌ها و تشکل‌ها که به صورت رایگان کارها را انجام می‌دهند مراجعه کنند نه تنها دست کارچاق‌کن‌ها کوتاه می‌شود بلکه سرعت رسیدگی به پرونده بسیار بیشتر خواهد بود.

وی همچنین اظهار کرد: این حق کارگران است که بدانند کارفرما در لیست‌های بیمه چه عنوان شغلی را ثبت می‌کند متأسفانه برخی مواقع مشاهده می‌شود باوجود اینکه کارگر در مکانی مشغول به کار بوده که شامل مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود، اما کارفرما عنوان شغلی دیگری را در لیست‌های بیمه تأمین اجتماعی رد می‌کند و این مشکلات بسیاری را برای کارگران به وجود می‌آورد.

ضامن گفت: پیش‌بینی می‌شود حداقل ۵۰ درصد کارگران به حق و حقوقات خود آشنا نباشند که در این خصوص باید اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها