تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اکتبر 2021 - 21:20
کد خبر : 36238

باید تدابیر ویژه ای برای مدیریت منابع آبی کشور اتخاذ شود

باید تدابیر ویژه ای برای مدیریت منابع آبی کشور اتخاذ شود

عکس: آرشیو سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی وضعیت سال آبی گذشته و پیش رو در جلسه امروز این کمیسیون تاکید کرد که باید تدابیر ویژه ای به منظور مدیریت منابع آبی کشور اندیشیده شود. مصطفی نخعی در گفت وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

باید تدابیر ویژه ای برای مدیریت منابع آبی کشور اتخاذ شود
عکس: آرشیو

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی وضعیت سال آبی گذشته و پیش رو در جلسه امروز این کمیسیون تاکید کرد که باید تدابیر ویژه ای به منظور مدیریت منابع آبی کشور اندیشیده شود.

مصطفی نخعی در گفت وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون انرژی میزبان خانم تاج بخش معاون وزیر و رییس سازمان هواشناسی کشور بودیم. ایشان در ابتدا گزارشی در خصوص سال آبی گذشته ارائه کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس این گزارش سال آبی گذشته از مهر ۹۹ آغاز شده و تا شهریور ۱۴۰۰ ادامه داشت. در بازه ۳۰ ساله اخیر یکی از بدترین سال های آبی کشور بوده است. ما بسیار پایین تر از حد نرمال بارندگی داشتیم. ایشان پیش بینی‌هایی نیز در خصوص سال آبی جدید که از مهر ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱ می باشد؛مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: از ابتدا سال آبی جاری که یک ماه و اندی از آن می گذرد طبق برآورد نرمال باید ۱۱ میلی متر درکشور بارندگی داشتیم اما فقط ۶ میلی متر بارندگی تحقق یافته و ۵ میلی متر کم تر از حدنرمال بارندگی داشتیم. بارندگی های کم در سال آبی گذشته و به دنبال آن ذخایر آبی نامطلوب در بسیاری از سدهای کشور و پیش بینی بارندگی های کم در پاییز سال جاری، حاکی از آن است که باید تدابیر خاصی را برای مدیریت منابع آبی بیاندیشیم تا در تامین آب شرب و آب صنایع به مشکل برنخوریم.

وی در ادامه تاکید کرد: طبیعتا این امر مسلتزم نگاه ویژه و تدابیری است که باید اتخاذ شود. سوالاتی در خصوص باروری ابرها، شرایط ایستگاه های هواشناسی و گله‌مندی‌هایی از پیش بینی هایی که بعضا درست انجام نمی شود و مشکلاتی را به همراه دارد در جلسه مطرح شد. رئیس سازمان هواشناسی توضیحاتی را ارائه کردند. از بودجه کم سازمان هواشناسی گله‌مند بودند. توسعه منابع فیزیکی و تقویت ایستگاه‌های هواشناسی برای رصد دقیق تر و بهتر از شرایط هواشناسی کشور یکی از اولویت‌هایی است که باید دنبال شود.

وی افزود: رئیس سازمان هواشناسی تاکید داشتند که مجلس در بحث افزایش بودجه این سازمان به منظور افزایش ایستگاه های هواشناسی جهت سنجش و پیش بینی بهتر و دقیق تر همکاری لازم را داشته باشد. مقرر شد کمیسیون انرژی در بودجه سال ۱۴۰۱ به این موضوع توجه کند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها