تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 23 دسامبر 2021 - 14:40
کد خبر : 158118

با سرمایه کم کار ابزار کار نمی دهند چه برسد به کار!

با سرمایه کم کار ابزار کار نمی دهند چه برسد به کار!

یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه امروز با سرمایه کم نمی‌توان ابزار کار تهیه کرد چه برسد به این که یک کسب و کار را راه اندازی کرد، گفت: تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به تنهایی کافی نیست و باید آن را در اجرا محک زد. عبدالله مختاری در گفت و

با سرمایه کم کار ابزار کار نمی دهند چه برسد به کار!

یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه امروز با سرمایه کم نمی‌توان ابزار کار تهیه کرد چه برسد به این که یک کسب و کار را راه اندازی کرد، گفت: تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به تنهایی کافی نیست و باید آن را در اجرا محک زد.

عبدالله مختاری در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی ایجاد مشاغل با سرمایه های اندک، گفت: قبل از ایجاد یک شغل و راه اندازی هر کسب و کاری باید فضای کسب و کار را به گونه ای فراهم کنیم که تولید کننده مبتکر، مخترع و فارغ التحصیل دانشگاه اجازه پیدا کند آنچه مفید جامعه و نفع واردات کشور است، تولید کند.

وی افزود: وقتی کسب و کار در چارچوب اشتغال پویا و منافع جامعه است، دولتها نباید به آن ورود کنند ولی متاسفانه بروکراسی های اداری و دولتی در بسیاری موارد مانع ظهور و بروز ایده‌های کارآفرینان و سرمایه گذاران می شود.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: اگر کسی می خواهد یک هواپیمای بومی بسازد یا روی آن سرمایه گذاری کند نباید مداخله دولتی در آن صورت گیرد و در این حد که خارج از ضرر و زیان جامعه و امنیت ملی نباشد و استانداردهای مربوطه و امنیت مسافران را رعایت کند، الزامی است ولی متاسفانه به قدری بروکراسی و دست اندازی زیاد است که افراد نیامده بازار کار را ترک می کنند و فرصتی برای بروز و ظهور ایده های خلاقانه و کسب و کار خود پیدا نمی کنند.

مختاری در پاسخ به این پرسش که آیا می توان با مبالغ اندکی همچون پنج میلیون تومان اشتغالزایی کرد؟ گفت: معتقدم با چنین ارقامی ابزار کار نمی دهند و نمی توان تهیه کرد چه برسد به اینکه یک شغل به وجود آورد. اگر فردی سرمایه اولیه هم داشته باشد باید ابزارآلات، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را تهیه کند که با توجه به افزایش قیمت‌ها و هزینه ها امروز ممکن نیست.

وی افزود: یک دستگاه جوش قبلاً ۵۰۰ هزار تومان بود ولی امروز بیش از ۷ میلیون تومان است لذا شاید در گذشته می توانستیم با مبالغ پایین اشتغالزایی کنیم ولی امروز هزینه ها و قیمت مواد اولیه افزایش یافته و سرمایه گذاری در بخشهای زودبازده را دشوار کرده است.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: در شرایط حاضر نمی توان به یک جوان بیکار گفت که یک پراید بخرد و با آن مسافرکشی کند، چون همان پراید ۱۷۰  میلیون تومان شده است.  قیمت یک موتور سیکلت هم کمتر از ۳۰ میلیون تومان نیست؛ بنابراین صرفنظر از سرمایه، تامین ابزار کار هم مهم است.

مختاری درباره مصوبه تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیز گفت: درست است که قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به تصویب رسیده و یک اقدام مثبت و اثرگذار است ولی تصویب آن به تنهایی کافی نیست و باید در اجرا آن را محک زد و دید که چقدر در عمل به قانون موفق خواهیم بود.

این کارشناس حوزه کار در پایان خاطرنشان کرد: امروز چند درصد بنگاههای املاک دارای مجوز هستند یا بدون مجوز فعالیت می کنند؟ اگر  تعمیراتی ها و تاسیساتی ها را بررسی کنیم می بینیم، عمده آنها دارای تخصص هستند ولی مجوز ندارند و دنبال گرفتن مجوز هم نمی روند چون باید بر اساس درآمد خود مالیات و دارایی بپردازند و آنقدر هزینه های جانبی برای آنها می‌تراشند که دنبال ثبت کسب و کار خود نمی روند لذا در چنین جامعه ای افراد خواه نا خواه به سمت شغل های کاذب کشیده می شوند و اینگونه می شود که درآمد خود را در دستفروشی و مسافرکشی جستجو می کنند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها