تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اکتبر 2021 - 21:44
کد خبر : 36565

برای ارتقای ۱۰ هزار سایت کشور به”تری‌جی” و “فورجی” ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است

برای ارتقای ۱۰ هزار سایت کشور به”تری‌جی” و “فورجی” ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است

 مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: برای ارتقای ۱۰ هزار سایت “تو جی” کشور به”تری‌جی” و “فورجی” ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است. “مجید سلطانی” روز یکشنبه نهم آبان ماه  ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران در یاسوج افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت سریع در دنیا دارد در کشور ما هم اقدامات خوبی از گذشته

برای ارتقای  ۱۰ هزار سایت کشور به"تری‌جی" و "فورجی" ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است

 مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: برای ارتقای ۱۰ هزار سایت “تو جی” کشور به”تری‌جی” و “فورجی” ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است.

“مجید سلطانی” روز یکشنبه نهم آبان ماه  ۱۴۰۰ در نشست خبری با خبرنگاران در یاسوج افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت سریع در دنیا دارد در کشور ما هم اقدامات خوبی از گذشته تا حال صورت گرفته ارتباطات در همه عرصه‌های زندگی اجتماعی و اقتصادی ورود پیدا کرده و مردم روز به روز انتظارات بیشتری دارند به خصوص از روزی که اپیدمی کرونا همه گیر شد خیلی از رفت و آمدها رنگ باخته و به فضای مجازی انتقال داده شده است و این نیاز به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی اظهارکرد: با سیاست‌گذاری‌های انجام گرفته در وزارت ارتباطات و اپراتورهای کشور و هماهنگی‌های صورت گرفته تا حدود زیادی به نیازها پاسخ داده شده است اما آیا به چیزی که می خواستیم رسیده‌ایم موانع در راه اهداف اصلی چیست که رسانه‌ها باید آن را برای مردم شفاف سازی کنند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: در میزان سرمایه‌گذاری در اپراتورها بر اساس استانداردی که در دنیا تعریف شده ۲۶ درصد از درآمد اپراتور باید برای توسعه باشد و چنانچه صورت نگیرد از آهنگ رشد فناوری در دنیا عقب می‌افتد زیرا هیچ صنعتی این قدر نیاز به سرمایه‌گذاری ندارد باید سرمایه‌گذاری‌های پرحجم صورت گیرد تا بتوان زیرساخت‌ها را اصلاح کرد.

سلطانی تصریح کرد: آیا نسبت به هزینه ها و بهای تمام شده اپراتورها درآمد به اندازه کافی است اگر مقایسه‌ای بین اپراتورهای کشورهای مختلف انجام دهیم، درآمد اپراتورهای داخل کشور ما نسبت به دیگر کشورها در سطح بسیار پایینی قرار دارد البته اتفاق ناگوار برای شرکت مخابرات این بود که ۱۲ سال قبل که به بخش خصوصی واگذار شد به علل مختلف درآمدهای شرکت متوقف شد و این موضوع زیان های زیادی به شرکمت مخابرات ایران وارد کرده است.

وی ادامه داد: وقتی درآمد متناسب با هزینه نباشد و نرخ ارز ۳۰ برابر و هزینه های ریالی ۱۵ برابر شده،  شرکت‌ها به عنوان بنگاه اقتصادی نمی‌توانند برای بهبود کیفیت و ارائه خدمات به مردم فکر کند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران عنوان کرد: کسانی که به صورت تخصصی مشکلات مخابرات را دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که صورت‌های مالی را باید در بورس منتشر کنید در سال های اخیر اگر صورتهای مالی بررسی شود با افت درآمدی شدیدی روبرو بوده‌ایم که برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ناکافی است. وضعیت در ارتباطات ثابت و سیار وضعیتی خوبی در ارائه خدمات است با توجه به تمام مشکلات از جمله مشکل درآمدها و متاسفانه سیاست‌های سال‌های قبل می‌توان برای آن وضعیت خوب نام گذاشت.

وی گفت: ۲۸ میلیون مشترک تلفنی و ۶ میلیون مشترک فعال باند پهن در کشور داریم و سرویس دهی پرسرعت شرکت مخابرات را داریم که تنها توسط مخابرات ارائه می شود؛ در همه استان‌ها اکنون سرویس پرسرعت داریم اما همه نیازهای ما را پوشش نمی دهد اگر منابع را تأمین کنیم همه مشترکین خانگی را باید به مانند همه جای دنیا به فیبرنوری متصل کرد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران افزود: توسعه زیرساخت ها در بخش ارتباطات ثابت پر هزینه است و به همین خاطر اکثر دولت ها در جهان حتی به بخش خصوصی و به شرکت‌های خود اعتباراتی در بخش ثابت اختصاص می‌دهند که از پروژه های فیبرنوری گرفته تا خرید و اجرا، تجهیزات، نصب و سایر امکانات این کار صورت می‌گیرد تا بتوانند  خدمات خود را توسعه دهند.

سلطانی گفت: در دنیا حاکمیت و دولت‌ها به بخش ثابت کمک می‌کنند که تاکنون این مهم در کشور ما اتفاق نیفتاده است این در حالی است که نیاز به توسعه داریم، همچنین اپراتورها بخصوص شرکت مخابرات ایران در بخش سیار باید حق پروانه به دولت پرداخت کنند و در این رابطه ۲۸ درصد درآمد را به دولت برگرداند که این عدد در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و تناسب هزینه و درآمد نیست درصدی که در دنیا بابت حق پروانه از اپراتورها گرفته می‌شود ۷ درصد است که در کشور ما تقریبا این مسایل کار اپراتور ها را قفل می کند.

وی ادامه داد: وقتی صحبت از آهنگ رشد فناوری در دنیا می کنیم باید بسترهای لازم را مهیا کنیم سیاست‌گذاران و نمایندگان مجلس به گونه‌ای سیاست‌گذاری کند که اپراتورها از مخابرات گرفته تا ایرانسل و سایر اپراتورها حمایت شوند که هزینه و درآمد متناسبی داشته باشند تا بتوانند به کار توسعه‌ای خود ادامه دهند.نمایندگان مجلس برای ارائه خدمات پرسرعت باید حمایت لازم را داشته باشند بدون حمایت حاکمیت نمی‌توان از توسعه ارتباطات ثابت در زیرساخت‌ها سخن گفت.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران تاکید کرد: شرکت مخابرات قبل و بعد از خصوصی سازی در مورد توسعه و سرمایه‌گذاری تلاش های زیادی کرده و در بخش ارتباطات سیار  ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است. همچنین در بخش ارتباطات ثابت به طور میانگین طی ۱۲ سال گذشته حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

سلطانی اظهارکرد: در بخش ارتباطات سیار مردم به دنبال سرعت بالا هستند و در حال حاضر ۱۰ هزار سایت “تو جی” داریم که باید تکنولوژی آنها تغییر کرده تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند و به تدریج به “تری‌جی” و “فورجی” تبدیل کرد که هر کدام از این ۱۰ هزار سایت به دو میلیارد تومان هزینه برای ارتقا نیاز دارند که در مجموع برای ارتقا تکنولوژی به ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است.

وی گفت: آیا شرکت ارتباطات همراه اول با این درآمد و ۲۸ درصدی که باید به دولت بپردازد امکان سرمایه گذاری و خرید تجهیزات را دارد؟ اکنون که درآمد و هزینه را کنار هم بگذاریم در کل برای یک اپراتور عددی برای انجام کار جهشی باقی نمی‌ماند. اگر می خواهیم خدمات مطلوب ارائه شود همه اپراتورها بخصوص شرکت مخابرات باید مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه در بخش ثابت مخابرات چون جلوی درآمدهای ما از ۱۲ سال پیش گرفته شده است، بیان کرد: در صورتی که درآمد شرکت های آب، برق و گاز چندین و چند برابر شده همین وضعیت درآمدها منحنی شرکت مخابرات را به سمتی می‌برد که درآمدی برای آن باقی نمی ماند بلکه زیان هم خواهد داشت و باید از درآمد سایر شرکت‌های زیر مجموعه استفاده کند. طی ۱۲ سال گذشته تعرفه تلفن هیچ رشدی نداشته که نه تنها سودی ندارد بلکه زیان ده می شود.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها