تاریخ انتشار : دوشنبه 10 ژانویه 2022 - 17:28
کد خبر : 189139

برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایران

برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایران

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت از افزایش تولید و صادرات نفت و گاز آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و با تاکید بر اینکه افزایش تولید و جمع آوری گازهای همراه نفت عراق قدرت چانه‌زنی ایران برای صادرات گاز به این کشور را کاهش می‌دهد، اعلام

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت از افزایش تولید و صادرات نفت و گاز آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و با تاکید بر اینکه افزایش تولید و جمع آوری گازهای همراه نفت عراق قدرت چانه‌زنی ایران برای صادرات گاز به این کشور را کاهش می‌دهد، اعلام کرد: اکثر شرکت‌های بزرگ نفتی جهان از ایران به عراق مهاجرت کرده‌اند.

به گزارش  ایسنا، امیرحسین زمانی‌نیا امروز در مراسم آغاز به کار سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت گاز پتروشیمی با بیان اینکه بر اساس مطالعات موسسه IEF جایگاه ایران به عنوان هشتمین تولیدکننده بزرگ گاز جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی حفظ خواهد شد، گفت: ایران تا ۲۰۴۰ میلادی کماکان رتبه نخست بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان را یدک می‌کشد و کماکان در رتبه پنجم بالاترین رشد تولید گاز جهان قرار خواهد داشت.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با اعلام اینکه تا سال ۲۰۴۰ میلادی بالاترین رشد صادرات گاز جهان در اختیار ۶ کشور قطر، روسیه، آمریکا، استرالیا، کانادا و الجزایر قرار خواهد داشت، بیان کرد: به دلیل رشد مصرف داخلی گاز ایران عملاً گازی برای صادرات باقی نمی‌گذارد و باید در فرهنگ مصرف این حامل انرژی تغییراتی اعمال شود.

وی در تشریح مهمترین چالش‌های پیش روی تولید و صادرات نفت و گاز ایران توضیح داد: افزایش تولید و صادرات نفت و گاز کشورهایی همچون آمریکا و روسیه از چالش‌های پیش روی صنعت و تجارت نفت و گاز ایران است.

زمانی نیا از افزایش تولید گاز قطر از محل توسعه پارس جنوبی و افزایش تولید نفت عراق از محل توسعه میادین مشترک نفتی غرب کارون به عنوان یکی دیگر از چالش های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و افزود: اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و مهاجرت شرکت‌های بزرگ نفتی از ایران و عراق در کنار افزایش ظرفیت تولید روزانه نفت این کشور همسایه به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز افزایش صادرات نفت به حدود سه میلیون بشکه در روز از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش روی است.

معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان اینکه رشد تولید گاز عراق و جمع آوری گازهای همراه نفت در این کشور قدرت چانه زنی ایران برای صادرات گاز را به این کشور همسایه کاهش خواهد داد از آغاز مذاکرات تمدید قرارداد صادرات گاز به ترکیه خبر داد و یادآور شد: قرارداد فعلی صادرات گاز به ترکیه تا سال ۲۰۲۶ میلادی پابرجا بوده و مذاکرات برای تمدید آن از سوی شرکت ملی گاز ایران آغاز شده است.

وی از افزایش صادرات محصولات پتروشیمی عربستان و سهم محصولات این کشور در هند چین و اندونزی به عنوان یکی دیگر از چالش های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و افزود: عدم انتقال دانش و فناوری پیشرفته و عدم جذب سرمایه گذاران خارجی به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی با ادامه تحریم‌های غیرقانونی از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش روی است.

این مقام مسئول از مصرف بالای گاز و عدم تغییر فرهنگ مصرف داخلی انرژی به عنوان یک چالش بزرگ نام برد و گفت: افزایش مصرف داخلی انرژی در ایران عملاً سهمی را در بازار متناسب با ذخایر نفت و گاز ایران باقی نخواهد گذاشت.

زمانی‌نیا با یادآوری اینکه قشم از ظرفیت و پتانسیل تبدیل به یکی از کانون‌های تولید و صادرات انواع حامل‌های انرژی به ویژه محصولات پتروشیمی برخوردار است خاطرنشان کرد: برای رشد توسعه هاب پتروشیمی و پالایش نفت در جزیره قشم باید تضامین دولتی و حاکمیتی به سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی داده شود.

وی در پایان از کاهش ۱۸ درصدی سرمایه گذاری در صنایع نفت گاز پتروشیمی و زغال سنگ پس از شیوع کرونا به عنوان یکی از چالش های پیش روی صنعت نفت جهان نام برد و بیان کرد: کاهش سرمایه‌گذاری در یک بازه زمانی ۵ تا ۱۰ ساله افزایش تولید نفت ت و گاز را در جهان تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مشارکت چینی‌ها برای ساخت و توسعه پتروشیمی در جزیره قشم

همچنین حمیدرضا مومنی – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به تعیین تکلیف مذاکرات ساخت چهار طرح جدید پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس از مشارکت و سرمایه گذاری چینی ها و بخش خصوصی برای احداث صنایع پتروشیمی در شمال جزیره قشم خبر داد و گفت: تاکنون ۹.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری ساخت پتروشیمی‌ها در این جزیره قطعی شده است.

وی با اشاره به افتتاح اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران در جزیره قشم از بهره برداری فاز دوم این پالایشگاه تا سال ۱۴۰۰ در مجموع با ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز خبر داد و گفت: در کنار ساخت پالایشگاه‌های نفت، احداث و بهره‌برداری از مخازن جدید ذخیره‌سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی هم در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد هاب و کانون جدید هاب پتروشیمی کشور در قشم، تصریح کرد: تاکنون مذاکرات نهایی ساخت چهار طرح عظیم پتروشیمی در جزیره قشم نهایی شده است.

وی، با اعلام اینکه هم اکنون مطالعات ایجاد هاب پتروشیمی در شمال جزیره قشم «سلخ» در زمینی به وسعت ۲۵۰۰ هکتار تعیین تکلیف شده از نهایی شدن مذاکرات ساخت ۹.۵ میلیارد دلار طرح و مجتمع جدید پتروشیمی در جزیره قشم خبر داد و افزود: در برخی از این طرح‌ها سرمایه گذاران چینی هم حضور دارند امیدواریم در مرحله نخست در مجموع حدود ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ساخت پتروشیمی ها در بزرگترین جزیره خلیج فارس انجام شود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه قشم با اشاره به آغاز ساخت انشعاب از خط لوله هفتم سراسری با هدف تامین گاز پتروشیمی ها یادآور شد: در فاز اول ساخت این خط لوله امکان انتقال روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب و در فاز دوم ۵۲ میلیون متر مکعب گاز برای تامین سوخت و خوراک پتروشیمی ها به قشم منتقل می شود.

این مقام مسئول همچنین از ایجاد ۵۲ هزار تومان ظرفیت سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) در جزیره قشم خبر داد و تاکید کرد: پیش بینی می‌شود این ظرفیت تا دو سال آینده به ۲۰۰ هزار تن افزایش یابد تا ایران سهم قابل توجه از بازار ۲۰ میلیارد دلاری بانکرینگ و سوخت رسانی به کشتی ها را در اختیار داشته باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه ظرفیت تولید برق جزیره قشم را تا خرداد سال آینده بیش از 1300 مگاوات عنوان کرد و یادآور شد: در مجموع در طول هفت سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری برای ایجاد زیرساخت‌های تامین آب و گاز و اسکله های تخصصی سرمایه گذاری شده است.

مومنی با اشاره به بهره برداری از اسکله بزرگ نفتی حرا تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از مذاکرات برای ساخت دو پالایشگاه جدید ۷۰ هزار بشکه ای در قشم خبر داد و خاطرنشان کرد: قشم توان و ظرفیت تبدیل به هاب صنایع پالایش نفت فوق سنگین و پتروشیمی ایران در خلیج فارس را در اختیار دارد.

گفتنی است، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها