تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 22:33
کد خبر : 28063

برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور در حال انجام است

برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور در حال انجام است

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح از برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در نشستی خبری که به مناسبت روز ملی جغرافیا  برگزار شد، با بیان اینکه «سازمان جغرافیایی با نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه در حوزه‌ها تولید اطلاعات

برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور در حال انجام است

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح از برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در نشستی خبری که به مناسبت روز ملی جغرافیا  برگزار شد، با بیان اینکه «سازمان جغرافیایی با نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه در حوزه‌ها تولید اطلاعات مکانی فعالیت های متنوعی و گسترده ای را در طول تاریخ خود برای کشور انجام داده است»، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از این فعالیت‌ها در حوزه پیرامونی کشور بوده و قسمت اعظمی هم در حوزه تولیدات مکانی مورد نیاز نیروهای مسلح در داخل کشور که اگر از فعالیتهای حوزه های مرزی شروع کنیم می‌بینیم که در سالهای بسیار دور حوزه کار سازمان جغرافیایی نقشه برداری سرحدات مرزی در دوره قاجار  و ابتدای دوره پهلوی را داریم که با ایجاد شعبه نقشه‌کشی در ارکان حرب ارتش شروع شده است.

وی گفت: شعبه هایی که در واحدهای نظامی ایجاد شده بود، مسئولیت نقشه برداری محدوده‌های استقراری خود را داشتند و به فراخور نیاز، از شهرها و روستاهای مناطق مسئولیت خود را هم نقشه برداری می کردند؛ به ویژه در مورد خطوط مرزی و سرحدات و رودخانه های مرزی فعالیت جدی داشتند.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح افزود: در این دوره زمانی در تهیه ده‌ها جلد فرهنگ آبادی ها که به عنوان اولین کارهای جغرافیایی مدون در کشور شناخته می‌شود، تمامی روستاها، کوه ها، رودها و عوارض مهم جغرافیایی گنجانده و به جزئیات آنها توجه شده است. شاید بشود گفت اولین و مهمترین بررسی‌های جغرافیای کشور را در این فرهنگ ها می توان دید. ده‌ها جلد اطلس جغرافیایی در کشور توسط سازمان جغرافیایی تولید شده که تعدادی از آنها اطلس های فرهنگی است که می‌توان به اطلس جهان اسلام، اطلس شیعه، اطلس حرمین شریفین اشاره کرد.

فخری خاطر نشان کرد: ده ها جلد کتاب جغرافیایی در حوزه های تخصصی با اساتید مختلف دانشگاهی تدوین شده که الان در حال عرضه است. یکی از مهم ترین کارهایی که سازمان جغرافیایی انجام داده نقشه برداری پوششی کل کشور است که آنچه که امروز به عنوان نقشه های پایه در کشور می ‌شناسیم حاصل دو دوره عکسبرداری هوایی کل کشور است.

وی ادامه داد: در کنار آن بنا به فراخور نیاز دستگاه های دولتی از جمله راه و شهرسازی، فرمانداری ها و استانداری ها نقشه برداری و عکسبرداری شهرها و روستاها و مناطق مختلف انجام شده و امروز نیز در تهیه نقشه‌هایی که برای کشاورزی استفاده می‌شود سازمان نقش‌هایی بر عهده داشته است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: ما مسئولیت تهیه تصاویر ماهواره‌ای مورد نیاز بخش های دفاعی و غیر دفاعی کشور را بر عهده داریم که با ایجاد سایت سپهر عملاً وارد حوزه تصاویر ماهواره ای شدیم که تا کنون هم از سایت سپهر و روش‌های دیگر تصاویر ماهواره‌ای مورد نیاز نیروهای مسلح را تامین کردیم.

فخری تاکید کرد: یکی از کارهای اساسی که انجام می‌شود ایجاد سامانه های اطلاعات جغرافیایی است؛ همه داده‌هایی که جمع آوری می شود چه در عرصه نقشه‌ها و چه داده های توصیفی، در یک سامانه تجمیع  و قابلیت تحلیل پیدا می کنند. این اقدام قابلیت تحلیل را سامانه های اطلاعات مکانی به ما می دهند. امروزه اکثر نرم افزارهای موجود در این حوزه را نرم افزارهای غیر بومی و خارجی تشکیل می دهند و به همین دلیل نیز یکی از اقدامات بزرگ ما، بومی سازی این نرم افزارها بوده است؛ بنا بر نیازی که در سازمان  و نیروهای مسلح وجود داشته سامانه های اطلاعات جغرافیایی و نرم افزارهایی که مورد نیاز است را تولید کردیم.

وی گفت: آب نگاری خلیج فارس و دریای عمان و تولید چارت های دریایی مورد نیاز نیروهای مسلح و کشور یکی از کارهای مهم است؛ امروزه ناوگروه های نیروی دریایی راهبردی ارتش که در سراسر نقاط جهان به دریانوردی مشغول هستند، بر اساس این چارت هایی که در سازمان جغرافیایی تولید شده حرکت می کنند و افتخار داریم که این خدمت کوچک را به عزیزان می دهیم.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح  افزود: تهیه انواع داده های کوچک مقیاس و متوسط مقیاسی که در جاهای مختلف مانند اتاق های کنترل فرمان دیده می‌شود یا به عنوان نقشه های عمومی مردم مورد استفاده قرار می گیرد یکی دیگر از کارهای سازمان جغرافیایی کشور است. ما همچنین مسئولیت‌هایی در حوزه صیانت از داده‌های مکانی کشور داریم؛ این داده‌ها نیاز به مراقبت دارد و سازمان جغرافیایی این مسئولیت را برعهده دارد و سعی کردیم آن را به طور مناسبی انجام دهیم.

فخری با اشاره به وظایف آموزشکده نقشه برداری سازمان جغرافیایی اظهار کرد: این آموزشکده مسئولیت تربیت  نسل های مختلف نقشه بردار و سایر حوزه های ژئو ماتیک را بر عهده داشته است و امروز نیز با افزوده شدن کارکردهای جدیدی در حوزه مهارت افزایی، حرکت به سوی یک دانشکده کارآفرین را آغاز کرده است. امیدواریم افرادی که در این دانشکده با ما همکاری می کنند تنها دارنده مدارک تحصیلی نباشند و آنها در کنار کاری که به عنوان آموزش در دانشکده دارند همزمان به تولید سازمان جغرافیایی کمک کنند؛ یعنی در چرخه تولید نقشه ها عملا وارد شوند. این افراد در یک مدت دو ماهه یا سه ماهه روش های تولید انواع نقشه ها و چارت های دریایی را یاد می گیرند و می توانند خودشان به عنوان یک کارآفرین شرکتی راه‌اندازی و از افراد دیگر استفاده کنند و در این حوزه وارد کار شوند.

وی ادامه داد: همچنین مرکز نوآوری ژئوماتیک را در همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی دو سال گذشته پیگیری کردیم که این کار به عنوان یک کار نو در کشور و اولین مرکز ژئوماتیک کشور ثبت شده است. امروز تعداد زیادی از شرکت های استارتاپی در کنار سازمان جغرافیایی هستند. در این مجموعه‌های دانش بنیان  هم از لحاظ تولید سخت افزار و هم از نظر تولید نرم افزار برنامه‌هایی را پیگیری می‌کنیم؛ چرا که به هر حال در شرایط تحریم ما نیاز داریم که روی پای خود بایستیم. بنابراین این شرکت های دانش بنیان به ما کمک کردند که در بسیاری از این موضوعات به آن خودکفایی لازم دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در ادامه با بیان اینکه «مطالعات غرب آسیا در دستور کار سازمان جغرافیایی به عنوان سازمانی که مسئول تامین اطلاعات جغرافیایی نیروهای مسلح است، قرار دارد»، اظهار کرد: موظف هستیم که در مورد کشورهای همجوار و کشورهای دوردست اطلاعات مکانی و نقشه های مورد نیاز را تامین کنیم؛ در این زمینه توانستیم خدمات لازم را به نیروهای مسلح ارائه کنیم.

فخری گفت: ایجاد رصدخانه جغرافیای کشور از برنامه‌هایی است که امروز سازمان جغرافیایی دنبال می کند. رصدخانه جغرافیایی کشور باید بتواند هشدارهای لازم را در حوزه های مختلف جغرافیایی برای سطوح مختلف تصمیم‌گیری کشور فراهم کند. ورودی های این رصدخانه می‌تواند از دستگاه‌های مختلف جمع‌آوری شود. علاوه بر آن باید داده‌هایی که خود سازمان جغرافیایی در اختیار دارد هم به عنوان مرکز فرماندهی کنترل و هم به عنوان یک رصدخانه، بتواند هشدار سریع برای مسئولین مختلف به ویژه در حوزه مخاطرات و بحران ها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی افزود: خوشبختانه با دستگاه های مختلف همکاری نزدیک داریم و امیدواریم که بتوانیم به عنوان یک سازمان پویا وظایفی که بر عهده داریم در عرصه های مختلف ملی و نیروهای مسلح به خوبی انجام دهیم.

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره بهره بردای این سازمان از پهپاد تصریح کرد: سازمان جغرافیای از سال ۹۰ وارد حوزه بهره بردای از پهپاد برای تهیه عکس های فتوگرامتری شده است. برای این کار هم پهپاد باید ویژگی های خاصی از قبیل مداوت پرواز و سنجنده های مناسب داشته باشد؛ در این زمینه با کمک شرکت های دانش بنیان توانسته ایم به موفقیت هایی دست پیدا کنیم و تاکنون یک پهپاد نیمه سنگین برای ما تولید شده و در حال بهره برداری است.

فخری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه سازمان جغرافیایی برای تهیه جایگزین سامانه‌های موقعیت یاب جهانی از جمله جی پی اس اظهار کرد: برنامه ریزی برای ساخت منظومه مکان یابی جهانی در کشور حال انجام است و برنامه ای برای ارسال ماهواره به مدار مئو داریم. کشورهای خارجی از سامانه های زمینی هم استفاده می کنند که در ایران هم در حال ساخت چنین سامانه ای هستیم و پیشرفت‌های خوبی نیز داشته ایم. علاوه بر این، موضوع استفاده از پایگاه های تعیین موقعیت دقیق در کشور نیز مطرح است و الان سازمان های جغرافیایی، سازمان نقشه برداری و سازمان اسناد و املاک در حال کار در این زمینه هستند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره خدمات سازمان جغرافیای نیروهای مسلح در حوزه مدیریت بحران خاطرنشان کرد: یکی از کارهای ما این است که مکان های مشکوک به آتش سوزی را به استان‌ها و وزارت کشوراعلام می کنیم. سال گذشته جاهایی که برای آتش سوزی اعلام کرده بودیم، با ۹۷ درصد دقت درست بود.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در ادامه این نشست خبری به ارائه توضیحاتی درباره علم جغرافیا پرداخت و گفت: جغرافیا علم مطالعه زمین و ویژگیهای گوناگون آن است؛ جغرافیا آن قسمت از دانش بشری است که از مشخصات مناطق و نواحی مختلف زمین و پراکندگی پدیده های گوناگون سطح زمین اعم از طبیعی و انسانی و روابط انسان و محیط بحث می کند. به عبارت دیگر توصیف و تبیین و تحلیل پدیده های روی زمین و روابط بین آنها موضوع علم جغرافیا است.

فخری افزود: اطلاعات مکانی و جغرافیایی، مهم ترین ابزار تصمیم گیری و برنامه ریزی است. تولید سریع، صحیح و روزآمد نقشه و اطلاعات جغرافیایی در جهان به عنوان یک ضرورت در برنامه های استراتژیک کشورها است که به دلیل سرمایه گذاری زیاد و نتایج دراز مدت به لحاظ ساختار سازمانی در بخش حاکمیتی سامان یافته است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها