تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 22:18
کد خبر : 114246

برگزاری مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک

برگزاری مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک

در اولین روز سال ۱۳۹۸ مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک با حضور رئیس و اعضای مجلس سنا و تعدادی از سفرای مقیم مکزیکوسیتی برگزار شد. هماهنگی این مراسم را سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی بر عهده داشت. به گزارش ایسنا، سناتور مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک، سناتور خوزه لوئیس پچ

برگزاری مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک

در اولین روز سال ۱۳۹۸ مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک با حضور رئیس و اعضای مجلس سنا و تعدادی از سفرای مقیم مکزیکوسیتی برگزار شد. هماهنگی این مراسم را سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی بر عهده داشت.

به گزارش ایسنا، سناتور مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک، سناتور خوزه لوئیس پچ وارکس دبیر هیات رئیسه مجلس سنای مکزیک و نماینده ویژه رئیس مجلس سنا، خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا و پاسیفیک و تعداد دیگری از اعضای سنای مکزیک به همراه سفرای کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه، کاردار آذربایجان و نمایندگانی از گرجستان و قزاقستان، دیپلمات‌های خارجی و نمایندگان مراکز فرهنگی و جمع زیادی از علاقه‌مندان به فرهنگ ایران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم یک اصله نهال زیتون به نشانه دوستی مکزیک و کشورهای برگزارکننده جشن نوروز کاشته شد و محمدتقی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیکوسیتی به نمایندگی از سوی سفرای شرکت‌ کننده، طی پیامی ضمن تبریک نوروز، برای همگان صلح، نیک بختی و سعادتمندی آرزو کرد.

محمد تقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک همچنین با سخنرانی در مراسم  گرامیداشت روز جهانی نوروز  گفت: نوروز به عنوان میراث معنوی بشری از سوی یونسکو به ثبت رسیده و مجمع عمومی سازمان ملل نیز روز جهانی نوروز را در سال 2010 تصویب کرده است.

سفیر کشورمان افزود: نوروز از کهن‌ترین آئین های تاریخ بشریت می باشد که با فرا رسیدن بهار و نو شدن طبیعت همراه است و بر اندیشه چیره شدن نور بر ظلمت، خوبی بر بدی و گرمی بهار بر سردی زمستان تاکید دارد؛ بنابراین نوروز منادی جوانه زدن امید و مثبت اندیشی است. پیام اصلی نوروز صلح، رواداری، بخشش، اتحاد و همکاری است.

حسینی ضمن آرزوی صلح، خوشبختی و سعادتمندی برای همه مردم دنیا، افزود: پیام نوروز علاوه بر مدارا، بخشش و دوست داشتن به ارتباط و همزیستی زندگی بشری با طبیعت و حرمت گذاشتن به محیط‌ زیست نیز تاکید  دارد. احترام به طبیعت نیاز واقعی زندگی کنونی بشریت می‌باشد. ادامه روند کنونی تخریب شدید محیط‌ زیست، نگرانی فراگیر در مورد آینده حیات را برانگیخته است. حفظ محیط‌ زیست برای نسل‌های آینده از اقداماتی است که بایستی به آن اهتمام جدی تری ورزید. پیام نوروز حفظ هماهنگی انسان با طبیعت و مواظبت از مادر طبیعت نیز است. با سرعت گرفتن تخریب طبیعت، سرنوشت بشر نیز در خطر جدی قرار می گیرد.

در این مراسم سناتور خوزه لوئیس پچ وارکس دبیر هیات رئیسه مجلس سنای مکزیک و نماینده ویژه رئیس مجلس سنا نیز با اشاره به قدمت هزاران ساله نوروز بر ارزش های این سنت دیرینه در حفظ تعادل و ارتقای فرهنگ صلح اشاره کرد و آن را یکی از هدیه های تمدن کهن ایرانیان به فرهنگ بشری توصیف کرد.

وی گفت: برای مجلس سنا افتخار بزرگی است که میزبان برگزاری مراسم روز بین‌المللی نوروز است. مکزیک نیز از پیام نوروز برای ارتقای صلح و همبستگی بین ملت‌ها حمایت می کند.

در ادامه مراسم خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا – پاسیفیک و آفریقای مجلس سنای مکزیک ضمن تبریک نوروز، از  سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام هماهنگی‌های برگزاری این مراسم در مجلس سنای مکزیک قدردانی کرد و گفت: سنای مکزیک امروز عمیقاً خوشحال است که میزبان گرامیداشت یکی از کهن‌ترین میراث های معنوی جهان است. نوروز از سنت هایی بوده است که با پیوند نسل ها و ملت ها،  همواره فرصت برای شروع یک زندگی دوباره را زنده کرده است.

وی افزود: نوروز در حال حاضر در کشورهای مختلف جشن گرفته می‌شود و می‌توان آن را به‌ عنوان مظهر اتحاد میان کشورها و ملل مختلف برشمرد. از این‌رو بسیار خوشحالیم که امروز مراسم نوروز را به‌عنوان یک میراث بشری در مجلس سنای مکزیک برگزار می‌کنیم.

وی افزود: برگزاری چنین مراسمی نشانه‌ای از تقویت روابط دوستانه مکزیک با کشورهای برگزارکننده این مراسم است.

در این مراسم سفرای کشورهای پاکستان، ترکیه، کاردار سفارت آذربایجان و نماینده سفارت گرجستان نیز در مورد رسوم و سنن نوروز در کشورهای‌شان صحبت کردند.

همچنین در ادامه مراسم سفره هفت‌سین ایرانی و آئین ها و سنت های نوروزی کشورهای شرکت‌کننده معرفی گردید.

مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک و اعضای سنای مکزیک در ادامه این مراسم از سفره هفت سین ایرانی که به نحو زیبایی در محل سنا آراسته شده بود،  بازدید کردند.

در جریان این دیدار توضیحات لازم در مورد آئین های نوروزی توسط سفیر کشورمان ارائه شد.

در پایان این مراسم، رئیس مجلس سنا از سفرای شرکت کننده دعوت کرد تا در جلسه علنی مجلس سنا حضور پیدا کنند. در این جلسه سناتور مارتی  باترس رئیس مجلس سنا با اشاره به برگزاری روز جهانی نوروز در محل مجلس سنا، از سفیر جمهوری اسلامی ایران به خاطر هماهنگی این برنامه تقدیر کرد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها