تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 23:28
کد خبر : 113958

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای آنکه اقتصاد کشور به سمت بهره وری برود و توان مقابله با فشارهای اقتصادی را داشته باشیم، راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم. رضا وفایی یگانه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در استفاده از ظرفیتهای

به جای دولت باید سهم تعاونیها در اقتصاد افزایش یابد

یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای آنکه اقتصاد کشور به سمت بهره وری برود و توان مقابله با فشارهای اقتصادی را داشته باشیم، راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم.

رضا وفایی یگانه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در استفاده از ظرفیتهای بخش تعاون برای خصوصی سازی اظهار کرد: طی چند سال گذشته در بحث خصوصی سازی آنطور که باید عمل نکرده ایم و مردمی شدن اقتصاد را شاهد نبوده ایم؛ درحالی که بخشهای خصوصی و تعاونی در بحث واگذاری تصدیگری ها و خصوصی سازی باید در اولویت قرار گیرند.

وی به وجود بیش از ۹۰ هزار تعاونی فعال در کشور اشاره کرد و گفت: علیرغم آنکه بخش تعاون با مشکلات متعددی روبه رو است اما خوشبختانه قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ بر لزوم حمایت از تشکیل و تاسیس تعاونی ها از طریق اعطای تسهیلات بانکی و رفع محدودیت از حضور تعاونی ها در تمام عرصه ها به ویژه نظام بانکی و پولی تاکید کرده است.

به گفته وفایی یگانه برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی و مقابله با تحریم ها و فشارهای اقتصادی باید به سمت بهره وری برویم و برای تحقق این هدف راهی جز کاهش سهم دولت در اقتصاد و افزایش نقش تعاونی ها نداریم.

این کارشناس اقتصادی درعین حال سند بخش تعاون را یکی از ظرفیتها قانونی برای توسعه تعاونی ها دانست و گفت: در این سند در بحث سیاستهای ناظر بر بازار پولی جهت رشد و توسعه تعاونی ها، نهادسازی و تقویت نهادهای پولی مورد توجه قرار گرفته و اولویت تعاونی های متقاضی واجد شرایط برای تاسیس بانک تاکید شده است.

وفایی یگانه تامین مالی را یکی از عمده مشکلات تعاونی ها دانست و گفت: در حال حاضر مشکلات تعاونی ها در حوزه تامین مالی پابرجا است و با وجود درخواستهای مکرر برای تاسیس بانک تخصصی تعاون تاکنون بانکی با ساختار حقوقی بخش تعاون ایجاد نشده است.

به گفته وی اگر بسترهای لازم برای تحقق این هدف به شکل مطلوب و شایسته فراهم شود، ظرفیت ایجاد این بانک با ساختار حقوقی بخش تعاون توسط تعاونگران وجود دارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها