تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 نوامبر 2021 - 14:57
کد خبر : 116119

بوی نوزاد باعث پرخاشگری زنان و آرامش مردان می‌شود!

بوی نوزاد باعث پرخاشگری زنان و آرامش مردان می‌شود!

محققان می‌گویند، بوی نوزاد در زنان باعث پرخاشگری می‌شود، اما مردان را آرام می‌کند. به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که ماده شیمیایی ساطع شده توسط نوزادان می‌تواند بر پرخاشگری و همچنین ایجاد آرامش در انسان تأثیر بگذارد. این یافته‌ها حاکی از پاسخ‌های عجیب مبنی بر

بوی نوزاد باعث پرخاشگری زنان و آرامش مردان می‌شود!

محققان می‌گویند، بوی نوزاد در زنان باعث پرخاشگری می‌شود، اما مردان را آرام می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که ماده شیمیایی ساطع شده توسط نوزادان می‌تواند بر پرخاشگری و همچنین ایجاد آرامش در انسان تأثیر بگذارد. این یافته‌ها حاکی از پاسخ‌های عجیب مبنی بر جنسیت به این ماده شیمیایی است که در زنان باعث پرخاشگری می‌شود، اما در مردان مانع آن می‌شود.

“هگزادکانال”(HEX) نام یک ماده شیمیایی است که اخیراً کشف شده و در رفتار موش‌ها نقش دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ گزارش داد که “HEX” پاسخ‌های استرس را در موش‌ها از طریق فرآیندی به نام “حائل اجتماعی” کاهش می‌دهد. اکنون تحقیقات جدیدتر نشان داده است که قرار گرفتن انسان در معرض “HEX” می‌تواند واکنش‌هایی را در فرد ایجاد کند که نشان می‌دهد این ماده شیمیایی در تغییر رفتار انسان نقش دارد.

این تحقیق جدید با بررسی تأثیر “HEX” بر پرخاشگری بین مردان و زنان متمرکز بود. محققان با آزمایش نزدیک به ۲۰۰ نفر، ابتدا تأثیر “HEX” بر پرخاشگری را در دو آزمایش رفتاری مختلف بررسی کردند. این آزمایش‌ها برای اندازه‌گیری واکنش‌های پرخاشگرانه یک فرد طراحی شده‌ بود و یافته‌ها نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض این ماده واقعاً بر پرخاشگری تأثیر می‌گذارد.

“ایوا میشور” محقق ارشد این مطالعه توضیح می‌دهد: ما دریافتیم که “HEX” هیچ بوی قابل‌توجهی ندارد، اما وقتی آن را استشمام می‌کنید، بر نحوه رفتار شما با دیگران، به‌ویژه بر واکنش‌های تهاجمی شما نسبت به دیگران تأثیر می‌گذارد.

در حالی که محققان دریافتند که “HEX” واقعاً بر پاسخ‌های پرخاشگرانه افراد تأثیر می‌گذارد، اما نتایج به شکل عجیبی در دو جنسیت مرد و زن متفاوت بود. زنانی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند پرخاشگری بیشتری از خود نشان دادند، در حالی که مردان پرخاشگری کمتری نشان دادند.

به نظر می‌رسد “HEX” بر مردان به گونه‌ای تأثیر می‌گذارد که پرخاشگری آنها را تحت کنترل درمی‌آورد و به عنوان یک سیگنال «آرامش» برای آنها عمل می‌کند، در حالی که در زنان چنین نیست و می‌توان آن را به عنوان یک سیگنال «افسارگسیختگی» در نظر گرفت.

اینکه چرا قرار گرفتن در معرض “HEX” منجر به چنین واکنش‌های متفاوتی بین مردان و زنان می‌شود یک معما است. اما محققان فرض می‌کنند که این واکنش‌های جنسی می‌تواند ابزاری باشد که نوزادان برای افزایش شانس بقای خود با آن تکامل یافته‌اند.

این مطالعه جدید، وجود “HEX” را در نوزادان تازه متولد شده بررسی کرد. محققان دریافتند که “HEX” بیشترین فراوانی را در پوست سر نوزاد تازه متولد شده دارد.

“نوام سوبل” محقق دیگری که روی این مطالعه کار می‌کند، حدس می‌زند که “HEX” می‌تواند یک ابزار مهم سیگنالینگ شیمیایی از نوزاد به والدینش باشد.

“سوبل” می‌گوید: نوزادان نمی‌توانند از طریق زبان ارتباط برقرار کنند، بنابراین ارتباط شیمیایی برای آنها بسیار مهم است و به عنوان یک نوزاد، به نفع شماست که مادرتان را پرخاشگرتر کنید و از پرخاشگری در پدرتان بکاهید.

“سوبل” همچنین به پدیده رایج کودک‌کُشی در قلمروی حیوانات اشاره می‌کند. تشدید پرخاشگری جنس نر با نوزادکشی در پستانداران مرتبط است، در حالی که افزایش پرخاشگری در جنس ماده عموماً به دفاع مادر از فرزندانش منجر می‌شود.

محققان می‌گویند، نوزادان مکانیزمی را در اختیار دارند که پرخاشگری را در زنان افزایش می‌دهد، اما آن را در مردان کاهش می‌دهد که این امر احتمال بقای آنها را افزایش می‌دهد.

البته احتیاط‌های زیادی در این مطالعه وجود دارد که قطعی بودن یافته‌های آن را محدود می‌کند. ارتباط بین قرار گرفتن در معرض “HEX” و تغییرات فعالیت مغز هنوز به صورت مشاهده‌ای است و کارهای بیشتری برای درک اینکه چگونه استشمام “HEX” می‌تواند این تغییرات را ایجاد کند، مورد نیاز است.

به علاوه، اگرچه سطوح قابل توجهی از “HEX” را می‌توان در پوست سر نوزاد تازه متولد شده شناسایی کرد، اما هنوز مشخص نیست که آیا حجم ماده شیمیایی ترشح شده توسط نوزادان برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری قابل اندازه گیری کافی است یا خیر.

با این وجود، این یافته‌ها بینشی در مورد نقشی که بوها و رایحه‌ها می‌توانند بر تغییر رفتارهای والدین داشته باشند، به ما ارائه می‌دهد.

این مطالعه جدید در مجله “ساینس ادونسز”(Science Advances) منتشر شده است.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها