تاریخ انتشار : شنبه 30 اکتبر 2021 - 21:51
کد خبر : 33411

تاثیر رفتار والدین بر آینده تحصیلی فرزندان

تاثیر رفتار والدین بر آینده تحصیلی فرزندان

نتیجه یک مطالعه دانشگاهی در آلمان ثابت کرده است که پدر و مادرها چقدر می‌توانند با رفتار خود، فراتر از تصورات مرسوم مثل کمک به انجام تکالیف مدرسه در ایجاد انگیزه، آمادگی و اشتیاق برای یادگیری در فرزندان خود موثر باشند. به گزارش ایسنا، تیمی متشکل از کارشناسان دانشگاه فنی مونیخ در ارزیابی نتایج ۱۸ تحقیق

تاثیر رفتار والدین بر آینده تحصیلی فرزندان

نتیجه یک مطالعه دانشگاهی در آلمان ثابت کرده است که پدر و مادرها چقدر می‌توانند با رفتار خود، فراتر از تصورات مرسوم مثل کمک به انجام تکالیف مدرسه در ایجاد انگیزه، آمادگی و اشتیاق برای یادگیری در فرزندان خود موثر باشند.

به گزارش ایسنا، تیمی متشکل از کارشناسان دانشگاه فنی مونیخ در ارزیابی نتایج ۱۸ تحقیق کلان و ۱۷۰۰ مطالعه منفرد دیگر به این نتیجه رسیده که رفتار و رویکرد والدین به مسائل آموزشی، تاثیری بسیار مهم بر عملکرد و انگیزه فرزندان برای یادگیری و تحصیل دارد.

وقتی پدرها و مادرها در خانه با بچه‌ها درباره انتظارات آنها از تحصیل، مدرک، شغل مورد علاقه یا اهمیت آموزش در زندگی شخصی یا اجتماعی صحبت می‌کنند، تاثیری شگرف بر ذهن فرزندان می‌گذارند که به مراتب از صحبت درباره مدرسه یا کمک به انجام تکالیف آنها سازنده‌تر است.

به عبارت دیگر با این شیوه برخورد و رفتار از سوی والدین، بچه‌ها خودشان به معنا و مفهوم آموزش فکر می‌کنند و با انگیزه‌ یا شوقی درونی دست به انتخاب می‌زنند.

هولتزبرگر، مدیر پروژه تحقیقاتی دانشگاه فنی مونیخ می‌گوید: بیش از هر چیز باید مسئله توقع از آموزش برای فرزندان روشن شود.

وی تاکید کرد: محیط مناسب یادگیری، رفتن به کتابخانه و مطالعه همه و همه خوب هستند اما در مقایسه باید گفت که مکالمه و تبادل نظر با بچه‌ها درباره اهمیت یا هدف آموزش، موثرتر است.

توصیه او این است که والدین و بچه‌ها باید با همدیگر درباره چشم‌اندازهای آموزش، استعدادها،علائق یا بی‌علاقگی فرزندان به این و آن درس صحبت کنند. مواردی از این دست که هدف از دروس چیست، چه گزینه‌هایی را دوست دارند، با چه مشکلاتی روبرو هستند یا چه امکاناتی برای انتظارات‌شان موجود است.

به گزارش دویچه وله، هولتزبرگر می‌گوید: باید مشوق مشارکت فعال بچه‌ها در این عرصه‌ها بود و پاداش یا جریمه در تحصیل، رضایت یا نارضایتی و تشویق یا تنبیه را تنها بر اساس نمره پیش نبرد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.