تاریخ انتشار : یکشنبه 21 نوامبر 2021 - 1:25
کد خبر : 114668

ترم جاری دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف نمی‌شود/تمام نتایج جلسات باید به تصویب ستاد ملی کرونا برسد

ترم جاری دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف نمی‌شود/تمام نتایج جلسات باید به تصویب ستاد ملی کرونا برسد

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ترم جاری دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف نخواهد شد گفت: وضعیت آزمون‌ها و آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی در ترم جاری در جلسه امروز معاونین آموزشی دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جلسه بعد از تصویب در ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد شد. دکتر حسین قنبری در

ترم جاری دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف نمی‌شود/تمام نتایج جلسات باید به تصویب ستاد ملی کرونا برسد

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ترم جاری دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف نخواهد شد گفت: وضعیت آزمون‌ها و آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی در ترم جاری در جلسه امروز معاونین آموزشی دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جلسه بعد از تصویب در ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد شد.

دکتر حسین قنبری در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به نتایج و جمع بندی جلسه امروز معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در خصوص وضعیت آموزش دانشجویان در ترم جاری اشاره کرد و افزود: نظر معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص کلاس‌های آموزشی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که کلاس‌های آموزشی با کمترین فشار حاصله به دانشجویان و حفظ کیفیت و با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی ترم جاری ادامه پیدا کنند.

وی در ادامه تشریح کرد: مشورتی که از معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و دبیران کلان مناطق دریافت می‌کنیم به این جهت صورت می‌گیرد که هم بتوانیم تصویر درستی از وضعیت دانشگاه‌ها و دانشجویان نقاط مختلف کشور داشته باشیم و هم ضمن اینکه بتوانیم تصمیمی بگیریم که آن تصمیم منطبق بر واقعیت باشد به همین جهت جلسه معاونین آموزشی دانشگاه‌های کشور امروز با مشارکت تمامی معاونین برگزار شد و در این جلسه در خصوص سناریوهای مختلف آموزش دانشگاه‌ها بحث شد.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: در خصوص نحوه ادامه آموزش دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین برگزاری آزمون‌های مختلف امروز تبادل نظرهای صورت گرفت و  جمع بندی این جلسه در معاونت آموزشی وزارت بهداشت تدوین و به منظور اجرا در قالب مصوبه به ستاد ملی کرونا ارجاع خواهد شد تا در آن جا تصمیم نهایی گرفته شود. بنابراین جلسه امروز فقط احتمالات و سناریوها و وضعیت آینده را پیش‌بینی کردیم و جمع‌بندی نهایی در صورتی اجرایی خواهد شد که در ستاد تصویب شود.

دکتر قنبری گمانه زنی‌های که از مشورت‌های امروز جلسه معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی در رسانه‌ها منتشر شده است به هیچ عنوان سندیت ندارد چرا که هیچ تصمیم‌نهایی گرفته نشده و تصمیمات این جلسه باید در ستاد ملی کرونا تصویب شود.

وی خاطر نشان کرد: جمع بندی کلی جلسه امروز این بود که آموزش مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا رسیدن به وضعیت نرمال به شکلی مجازی ادامه خواهد یافت. قاعدتاً آزمون‌های که وجود داشت در شرایط فعلی برگزار نمی‌شود و تهمیداتی را اندیشیدیم تا در اولین فرصت این آزمون‌ها برگزار شود اما تاریخ برگزاری این آزمون از قبل اعلام خواهد شد و دانشجویان نگران لطمه خوردن نباشند.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت از افزایش طول تحصیل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ترم جاری تا تابستان خبر داد و گفت: قاعدتاً ترم جاری ادامه خواهد یافت اما این که تا چه حد این ترم ادامه دار خواهد شد بستگی به مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا دارد. اما به طور کلی به هیچ عنوان در دانشگاه‌های علوم پزشکی حذف ترم نخواهیم داشت.

دکتر قنبری در پایان تاکید کرد: اخبار منتشر شده در رسانه‌ها در خصوص آزمون‌ها یا زمان ترم دانشجویان علوم پزشکی به هیچ عنوان قابل تایید نیست و تصمیمات مصوبات جلسه امروز تنها در صورتی اجرایی و دقیق است که در ستاد ملی کرونا تصویب شده باشد.

به گزارش ایسنا، چند روز گذشته وزارت بهداشت در خصوص وضعیت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور پیش‌نویسی تهیه کرده که جزئیات این پیش نویس امروز به درجلسه معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به مشورت گذاشته شد.

بر اساس این پیش نویس، نیمسال دوم تحصیلی سال ۹۸ _ ۹۹ تا پایان شهریورماه در سال جاری تمدید می‌شود و بر این اساس کلیه فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور تا این زمان ادامه خواهند داشت. به این ترتیب با توجه به شرایط پیش‌آمده ترم تابستانی در سال ۹۹ نخواهیم داشت.

همچنین طبق پیش‌نویس، حقوق واحدهای نظری در همه رشته مقاطع تحصیلی در این نیمسال به صورت مجازی ارائه خواهند شد که سقف میزان آن توسط شورای آموزشی دانشگاه تعیین می‌گردد. بنابراین در این راستا دانشگاه‌ها یا دانشکده‌های علوم پزشکی ضمن ارتقاء زیرساخت‌های لازم، زمینه پایش و ارتقاء کیفی ارائه مجازی واحدهای نظری را فراهم نموده و نظارت کامل و روند مجازی سازی آموزش خواهند داشت.

نحوه برگزاری آزمون‌های ارزیابی پایانی واحدهای مجازی ارائه شده متعاقباً اعلام خواهد شد. همچنین در خصوص واحدهای عملی که در حال حاضر امکان برگزاری آنها به واسطه شیوع ویروس کرونا فراهم نیست، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی ترتیبی اتخاذ کنند که از فرصت تابستانی برای نیمسال تحصیلی به منظور ارائه آنها برآورده شود.

در صورتی که پیش نویس فوق تصویب شود واحدهای کار آموزش پزشکی با توجه به عدم امکان حضور دانشجویان در بخش‌های بالینی، ارائه این واحدها به تابستان و پس از عبور از شرایط بحرانی موکول می‌شود. در این راستا دانشگاه‌ها ارائه باید ترتیبی اتخاذ دهند تا با استفاده از حداکثری از ظرفیت کلینیک‌های ویژه در ساعات اصل و همچنین حضور کارآموزان در فیلدهای بالینی در قالب کشیدک‌های شبانه، بازه زمانی دوره‌های یک ماهه کارآموزی را حداکثر تا ۲۰ روز کوتاه کنند. این ارائه دروس نظریه دوره کارآموزی به صورت مجازی در ماههای اردیبهشت و خرداد فرصت مناسب برای حضور بیشتر کارآموزان در روزهای بالینی در تابستان را بیشتر فراهم خواهد کرد. ضمن اینکه این الگو برای دوره‌های متناظر در سایر رشته‌ها دارای دوره‌های کارآموزی مانند دندانپزشکی نیز قابل تعمیم است.

همچنین ورود به این دوره بر اساس سوابق تحصیلی بوده و گذراندن آزمون علوم پایه در این دوره ضروری نیست، بنابراین دانشجویانی که تمایل به رهبر و بهره‌مندی از مزایای نمره و رتبه آزمون علوم پایه دارند می‌توانند در دوره بعدی این آزمون شرکت کنند به طوری که نحوه ارزیابی و محاسبه حد نصاب قبولی بر اساس سوابق تحصیلی تا پایان فروردین ماه اعلام می‌شود.

همچنین در این طرح تاکید شده است، برای دانشجویان پزشکی که کارورزی‌شان از این نیمسال تحصیلی آغاز می شود شرط ورود به دوره کارورزی بر اساس سوابق تحصیلی بوده و شرکت در آزمون پیش کارورزی برای آغاز این دوره ضروری نیست. بنابراین دانشجویان که مایل به استفاده از مزایای نمره و رتبه این آزمون هستند می‌توانند در دوره آتی آزمون پیش کارورزی شرکت کنند و بر این اساس آن دسته از دانشجویانی که بر اساس سوابق تحصیلی وارد دوره کارورزی می‌شوند موافق آزمون صلاحیت بالینی در پایان دوره کارورزی شرکت فراغت از تحصیل خواهد بود.

برای این دوره آزمون‌های درون بخشی لاگ بوک و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای جایگزین آزمون ارتقا در سال تحصیلی ۹۹_ ۹۸ می‌شود. دانشگاه‌ها در مناطق آزمایشی ضروری است نسبت به اتخاذ رویه همسو و یکپارچه در معیارهای ارزیابی و نمره دهی هماهنگی های لازم را با یکدیگر داشته باشند.

 البته این پیش‌نویس به منظور نظرخواهی و شور در بین معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار گرفته و تصمیم نهایی در صورت تصویب در ستاد ملی کرونا اجرایی خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها