تاریخ انتشار : شنبه 30 اکتبر 2021 - 3:00
کد خبر : 31558

تشکل‌ها بازوی قدرتمند بخش کشاورزی باشند

تشکل‌ها بازوی قدرتمند بخش کشاورزی باشند

ایسنا/کردستان استاندار کردستان با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد تومان به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کردستان اعلام کرد که تشکل‌ها و نمایندگان بخش کشاورزی باید حضور قوی تر در حوزه کشاورزی داشته باشند و هرچه این تشکل‌ها فعال‌تر باشند دولت نیز امور را به آن‌ها واگذار می‌کند. بهمن مرادنیا ظهر امروز دوشنبه(۲۴خرداد) در نشست

تشکل‌ها بازوی قدرتمند بخش کشاورزی باشند

ایسنا/کردستان استاندار کردستان با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد تومان به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کردستان اعلام کرد که تشکل‌ها و نمایندگان بخش کشاورزی باید حضور قوی تر در حوزه کشاورزی داشته باشند و هرچه این تشکل‌ها فعال‌تر باشند دولت نیز امور را به آن‌ها واگذار می‌کند.

بهمن مرادنیا ظهر امروز دوشنبه(۲۴خرداد) در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های بخش کشاورزی که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد با بیان اینکه علاوه بر تحریم و وضعیت اقتصادی، مشکل خشکسالی نیز بر مشکلات کشور افزوده شده اظهار کرد که حفظ روحیه و امیدوار بودن یکی از ضروریات امروزه بوده و باید به یادداشت که خشکسالی یک امر طبیعی است.

وی افزود که یکی از فرصت‌های استثنایی کشور و کردستان حضور مدیران ارشد متخصص بخش کشاورزی در راس امور بوده است و خوشبختانه هماهنگی مناسبی در بخش کشاورزی و آب وجود دارد که موجب حل تعدادی زیادی از مشکلات بوده است.

استاندار کردستان تصریح کرد که از ابتدای کار، بر حل مشکل آب کردستان تاکید زیادی شد و با به ثمر نشستن ۱۰۰ هزار هکتار توسعه اراضی آبی تحول عظیمی در حوزه کشاورزی روی خواهد داد.

وی با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای خروج آب از استان وجود ندارد عنوان کرد که انتقال آب به سد قوچم با هزینه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی به بهره‌برداری رسید و آب سد ژاوه که صرفا برای کشاورزی ساخته شده و خط انتقال آن به دشت دهگلان تقریبا تکمیل شده است.

مرادنیا ادامه داد که تشکل‌ها و نمایندگان بخش کشاورزی باید حضور قوی تر در حوزه کشاورزی داشته باشند و هرچه این تشکل‌ها فعال‌تر باشند دولت نیز امور را به آن‌ها واگذار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی یکی از کارهای مناسب برای صنعت کشاورزی کردستان است و تصمیم بر تزریق ۱۰ میلیارد تومان در سالجاری از سوی دولت به این صندوق گرفته شده است.

استاندار کردستان گفت: شیلات یکی از ظرفیت‌های مغفول کردستان است و با منابع آبی کردستان این حجم از تولید شیلات قابل توجیه نیست و لازم‌ است مسئولان مربوطه تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی اظهار کرد که تمرکز سرمایه کشاورزان در بانک کشاورزان می‌تواند به پرداخت بیشتر تسهیلات منجر شود و هرچند بخش‌نامه‌ای برای پرداخت ۱۵ درصد منابع بانک‌ها به بخش کشاورزی درنظر گرفته شده است.

مرادنیا با اشاره به سردی فضای انتخاباتی افزود که تنگ شدن فضای انتخاباتی نباید موجب عدم تمایل به شرکت در انتخابات باشد. تولیدکنندگان و مردم کردستان باید با قبول مسئولیت در این انتخابات شرکت کنند و کردستان نباید در میزان مشارکت در انتهای جدول باشد.

وی در پایان با بیان اینکه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به راه آهن کردستان تزریق شده است یادآور شد که پروژه مسیر سنندج به مریوان با ۸۰ میلیارد تومان دیگر تامین اعتبار، در هفته‌های آینده، با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح می‌شود.

اتاق اصناف کشاورزی تشکیل می‌شود

فرید سپری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه با اشاره به رشد ۶.۸ درصدی بخش کشاورزی با وجود تحریم‌های ظالمانه تصریح کرد که وقتی سرما و یا خشکسالی حاکم می‌گردد عملکرد گیاهان از کنترل خارج می‌شود، پس در صورت کاهش بارش‌ها خسارت به بخش کشاورزی اجتناب ناپدیر است.

وی عنوان کرد که با وارد آمدن خسارت به بخش کشاورزی، سایر بخش‌های اقتصادی استان نیز متحمل ضرر می‌شوند زیرا دیگر سرمایه‌ای برای چرخش در استان وجود نخواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد که به دلیل عدم مالکیت دولت بر اراضی بسیاری از مسئولیت‌ها به دوش کشاورزان واگذار شده است و بیش از ۷۰ درصد زمین‌های بخش کشاورزی دارای خرده مالک هستند.

وی خاطرنشان کرد که تشکیل اتاق اصناف کشاورزی از هفته آینده کلید خواهد خورد و به دلیل اینکه این اتاق از بدنه خود صنعت کشاورزی است قطعا موفق خواهد بود.

سپری گفت: با توجه به خسارات زراعت و باغبانی دیمی و آبی، برآوردها حاکی از خسارت ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی است که دام‌های مازاد نیز از آن‌ها کسر شده است و باید به یاد داشت که جمع‌آوری این داده‌ها بسیار دقیق بوده است.

وی اظهار کرد که تامین بذر یکی دیگر از اولویت‌های ماست که کارهای مناسبی نیز در این خصوص انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود که برای اولین بار در کشور ۳ هزار هیبرید لاین‌های امید بخش تولید کرده‌ایم که در آینده به ارقام موثر در سطح کشور و حتی جهان بدل خواهد شد؛ نگهداری ۱۶ هزار گونه در هرباریوم و کشف ۲۲ گونه جدید گیاهی در مرکز تحقیقات کشاورزی یکی دیگر از کارهای ارزشمند در بخش کشاورزی است.

وی تصریح کرد که در کل کشور ۶۷ هزار میلیارد تومان خسارت خشکسالی در کلیه زیر مجموعه حوزه‌های کشاورزی برآورد شده که ۶ هزار ۷۰۰ میلیارد آن در کردستان بوده است که این دقت محاسبات خسارت را در کردستان نمایان می‌کند.

سپری عنوان کرد که برای امهال وام ها نیز ۳ هزار ۵۰۰ پرونده در دست بررسی است و ۳۰ میلیارد تومان نیز برای این موضوع درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ارسال نهاده منوط به موجودی انبارهاست که امکان در تاخیر تحویل آن وجود دارد درپایان یادآور شد که در صورت انحراف بیش از ۱۰ درصدی جوجه‌ریزی سهیمه نهاده قطع می‌شد که با پیگیری، سهمیه انحراف ۷۵ تا ۹۰ درصدی نیز درصورت تایید در کمیته‌ای شامل ریاست جهاد کشاورزی استان، پرداخت شود.

١۴۰ درصد از منابع بانک کشاورزی به پرداخت تسهیلات تخصیص یافته است

علی اکبر فهیمی، مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان کردستان در ادامه خاطرنشان کرد که بانک کشاورزی از لحاظ تعداد شعب دومین بانک کردستان است که ۱۴۰ درصد از منابع خود را برای پرداخت تسهیلات استفاده کرده که این بدین معناست که از سرمایه‌های خارج از استان‌ نیز استفاده شده است.

وی ادامه داد که تنها حدود ۲ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد ارزش سرمایه‌های بخش کشاورزی در بانک کشاورزی وجود دارد که چندین برابر آن تسهیلات پرداخت شده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه بخش کشاورزی نیازمند پرداخت تسهیلات بیشتری است گفت: امسال نیز به دلیل شرایط موجود و خشکسالی سعی ما بر پرداخت تسهیلات مناسب به کشاورزان است.

وی اظهار کرد که تشکل‌ها با مطالبگری می‌توانند اولویت‌های بانک ‌کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی را تعیین کنند و این یک نقش بسیار مهم در صنعت کشاورزی است.

صباح قریشی، مدیرکل تامین اجتماعی کردستان در ادامه این جلسه افزود که تا ۱۹ مهر ماه سال گذشته برای کارگاه‌های زیر ۵ نفر معافیت‌های بیمه‌ای لحاظ می‌شد اما پس از آن این معافیت برداشته شد.

وی یادآور شد که برای جایگزینی کارفرما و کارگاه جدید نیز مقرر شد که معافیت اعمال شود ولی متاسفانه به دلیل عدم تامین مالی این موضوع اجرا نشده است.

درد دل کشاورزان، دامدارن و مرغداران با مسئولان استانی

یک کشاورز نمونه با ایراد انتقاداتی در ادامه این جلسه تصریح کرد که مزارع به دلیل خشکسالی خسارت دیده و انتظار داریم تسهیلاتی کم بهره به کشاورز داده شود زیرا در بخش ارزشمند تولید سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی عنوان کرد که امهال وام‌ها نیز یکی از مطالبات عمده کشاورزان است که تلاش جدی برای تولید محصولات مایحتاج مردم دارند و هم اکنون نیازمند کمک‌های ملی هستیم که مطالبه آن وظیفه‌ای بر دوش مدیران ارشد استان است.

این کشاورز نمونه با اشاره به پیش‌بینی خود مبنی بر تولید ۲۰۰ هزار تنی گندم در کردستان ادامه داد که اگر تدبیری اندیشیده نشود قیمت بذر به کیلویی ۱۰ هزار تومان می‌رسد که یک مشکل اساسی برای زراعت سال آینده خواهد بود زیرا بسیاری از استان‌ها برای تامین بذر به کردستان چشم دوخته‌اند.

وی خاطرنشان کرد که دام‌های مولد به قیمت بسیار کمی به خارج از استان و کشور می‌رود و این درحالی است که هزینه‌های نگه‌دار دام بسیار افزایش یافته و سود چندانی عاید دامدار نمی‌شود.

این کشاورز نمونه با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان هزینه تعمیر پمپ آب و تراکتور خود را ندارند در پایان یادآور شد که خوشبختانه تعدادی از تسهیلات‌ نیز امهال شد اما باید پرسید که این امهال تسهیلات برای چه کسانی رخ داده است، اگر قرار به پرداخت تسهیلات و یا امهال آن است کشاورزان هم‌اکنون به آن نیازمند هستند.

صلاح‌الدین صیدی، رئیس صنفی مرغداران کردستان نیز گفت: در سامانه بازارگاه نهاده‌ها تامین می‌شود، که بارگذاری آن در ابتدا مناسب بود اما هم اکنون به شیوه نامناسب توزیع می‌شود. مرغداران با تاخیر در تحویل نهاده مجور به خرید از بازار آزاد می‌شوند که تخلف است و پس از تحویل نهاده مجبور به فروش آن در بازار آزاد می‌شوند که این نیز تخلف است اما مرغدار چاره‌ دیگری ندارد.

وی اظهار کرد که هر مالکی که یک مرغداری را خریداری کند بیمه تامین اجتماعی با هزینه آزاد برای وی حساب می‌شود که برای افرادی که می‌خواهند چرخه تولید بچرخد بسیار سنگین است.

فرزاد مرادی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان در ادامه افزود که عدم خودکفایی در تولید نهاده در کشور موجب وابستگی به واردات آن شده است که افزایش قیمت ارز هزینه‌ زیادی را بر دامدار تحمیل می‌کند.

وی تصریح کرد که دولت تنها ۲۰ درصد از نهاده‌ را در اختیار دامدار قرار می‌دهد که روزانه ۲۰۰ گرم نهاده به هر دام تخصیص می‌یابد که بسیار ناچیز است. پس دامداران مجبور به خرید در بازار آزاد و یا استفاده از سایر مواد خوراکی می‌شود که توجیه اقتصادی را از بین می‌برد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان عنوان کرد که عدم توانایی نگهداری دام از سوی دامدار موجب قاچاق این کالا به خارج از کشور می‌شود که در دراز مدت سبب به خطر افتادن صنعت دامداری کردستان می‌شود.

محمد سعید احمد پناه، دبیر اجرایی خانه کشاورز کردستان خاطرنشان کرد که کمبود آب یکی از زنگ‌ خطرهایست که متاسفانه به صدا در آمده و کلیه کارهای کشاورزی به تامین آب وابسته است و این شامل کشاورزی و باغداری دیم می‌شود که امسال نیز شاهد این وابستگی بیش از پیش بوده‌ایم.

وی ادامه داد که سیاست‌های بخش کشاورزی باید آب محور باشد و به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی روش‌های کشت سنتی جوابگوی نیازهای کشاورزی نیست.

دبیر اجرایی خانه کشاورز در پایان یادآور شد که ورود علم و فناوری به کشور به منظور بهره‌وری بیشتر کشاورزی یکی از مطالبات کشاورزان است و بسته نگه‌داشتن کشور در بحث فناوری توسعه را محقق نمی‌سازد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها