تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 21:33
کد خبر : 24890

تشکیل ستاد ملی صبر برای نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه

تشکیل ستاد ملی صبر برای نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه

ایسنا/خراسان رضوی  رییس کل دادگستری خراسان رضوی از برگزاری نخستین جلسه ستاد ملی صبر در مشهد خبر داد و گفت: این ستاد به منظور نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه و برای حل بخشی از اختلافات قبل از صدور رأی ایجاد شده است. غلامعلی صادقی در این جلسه با تأکید بر اینکه تخصصی شدن

تشکیل ستاد ملی صبر برای نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه

ایسنا/خراسان رضوی  رییس کل دادگستری خراسان رضوی از برگزاری نخستین جلسه ستاد ملی صبر در مشهد خبر داد و گفت: این ستاد به منظور نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه و برای حل بخشی از اختلافات قبل از صدور رأی ایجاد شده است.

غلامعلی صادقی در این جلسه با تأکید بر اینکه تخصصی شدن شوراهای حل اختلاف باید در اولویت قرار گیرد، خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای شناسایی مراکز تجمعی مثل مراکز آموزشی و شغلی با هدف رفع اختلافات احتمالی شد.

وی اظهار کرد: برای توسعه فعالیت‌های بیشتر این ستاد از نهادهایی همچون آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و اصناف نیز که جمعیت بالایی دارند، برای عضویت دعوت به عمل آید.

رفسنجانی، معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی نیز در این جلسه با بیان اینکه ستاد ملی صبر از درون شوراهای حل اختلاف ایجاد شده است، افزود: این ستاد بر پایه فرهنگ مدارا، برنامه‌ریزی و طراحی شده است.

وی اظهار کرد: نهادینه‌سازی فرهنگ مدارا با به رسمیت شناختن فعالیت نهادهای مردمی و تقویت آن و در واقع افزایش حل و فصل دعاوی از طریق مصالحه و گسترش فرهنگ صلح از جمله راهکارهای راهبردی در سند تحول قضایی است.

معاون قضایی رییس کل دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: با مشارکت مرکز توسعه حل اختلاف دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه تحت عنوان اساسنامه تشکیل ستاد ملی صبر ترسیم و ابلاغ شده است.

دبیر ستاد صبر خراسان رضوی گفت: اعتلاء فرهنگ صلح و سازش، ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی کشور در عرصه صلح‌طلبی و حقوق بشر، نظام‌مند کردن، تقویت مشارکت و افزایش تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با رویکرد صلح و سازش، اعتلاء فرهنگ احترام به قانون و حقوق دیگران، نهادینه‌سازی عدالت ترمیمی در جامعه، انسجام نهادی در ارتقاء صلح و سازش و گذشت از مهمترین اهداف تشکیل ستاد ملی صبر در کشور است.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری خراسان رضوی، وی با تأکید بر اینکه شورای عالی صبر یکی از ارکان اصلی ستاد صبر خواهد بود، افزود: تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری برای تحقق اهداف و وظایف ستاد ملی صبر، راهبرد جریان فرهنگی – اجتماعی صبر در سطح ملی و بین المللی و همچنین تعیین خط مشی‌ها و برنامه‌ریزی‌های بنیادین برای ستادهای استانی صبر از مهمترین وظایف شورای عالی صبر است.

معاون قضایی رییس کل دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: در مدتی که از آغاز فعالیت شوراهای حل اختلاف می‌گذرد، این نهاد توانسته با استفاده از نیروهای خدوم و متدین خود، عملکرد موفقی در فرهنگ صلح و سازش ارائه دهد.

رفسنجانی گفت: شوراهای حل اختلاف با تکیه بر تعالیم دینی و اثرگذاری فرهنگ اسلامی با هدف ترویج صلح و سازش بین طرفین پرونده‌های قضایی توانسته نقش مهمی در احیاء ارزش‌های اصیل دینی و ملی مانند مدارا و صلح داشته باشد.

رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی در ادامه با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که می‌فرماید «هر کس سه خصلت حلم، تقوا و مدارا در او نباشد، ایمانش به او سودی نمی رساند»، افزود: احیا به این دلیل است که این عمل و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و معتمدین در دین اسلام و جامعه ما مسبوق به سابقه است.

گفتنی است؛ ستاد ملی صبر از ابتداء سال جاری به منظور نهادینه کردن عدالت ترمیمی در جامعه و ساماندهی و فعال‌سازی ظرفیت‌های مردمی در موضوع صلح تشکیل شده و بحث‌های محوری آن شامل صلح، بخشایش و رضایت بر پایه آموزه‌های دینی است.

این ستاد با رویکرد ترویج فرهنگ صلح و فرهنگ‌سازی امر رضایت به ریاست رییس کل دادگستری خراسان رضوی و دبیری رییس شوراهای حل اختلاف استان تشکیل شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.