تاریخ انتشار : دوشنبه 22 نوامبر 2021 - 22:41
کد خبر : 121252

تضمین ریشه کنی بیماری کووید19 با مداخلات جدی‌تر

تضمین ریشه کنی بیماری کووید19 با مداخلات جدی‌تر

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر این که هرچه شدت مداخلات و همکاری مردم بیشتر باشد شانس استمرار بیماری کووید 19 به حداقل می رسد، گفت: برخی از محققان عقیده دارند انجام مداخلات جدی تر در یک بازه زمانی ۲ هفته‌ای می‌تواند ریشه کنی زودتر بیماری را تضمین کند به

تضمین ریشه کنی بیماری کووید19 با مداخلات جدی‌تر

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر این که هرچه شدت مداخلات و همکاری مردم بیشتر باشد شانس استمرار بیماری کووید 19 به حداقل می رسد، گفت: برخی از محققان عقیده دارند انجام مداخلات جدی تر در یک بازه زمانی ۲ هفته‌ای می‌تواند ریشه کنی زودتر بیماری را تضمین کند

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی کاهش آمار کشوری تعداد مبتلایان جدید در روزهای اخیر را حاصل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، طرح ملی غربالگری و تعطیلات نوروزی برشمرد و افزود: در کاهش این آمار تعطیلات نوروزی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که به طور طبیعی باعث کاهش آمار مراجعان به مراکز درمانی شد، نقش به سزایی داشت.

وی اجرای طرح بسیج ملی غربالگری از طریق سامانه تلفنی را دلیل دیگری برای کاهش مراجعات بیمارستانی دانست و گفت: در این طرح از طریق تماس تلفنی با افراد جامعه سلامتی آنان ارزیابی شده و راهنمایی های لازم به آنان ارایه می شود و درصورت لزوم به مراکز جامع سلامت هدایت می شوند تا  تحت ممیزی بالینی و علایم در آنجا قرار گیرند.

وی افزود: در نتیجه افراد دارای علائم خفیف به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند و مواردی که علائم شدیدتر دارند به بیمارستان‌ها ارجاع داده می‌شوند. این اقدام باعث کاهش مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و بیمارستانها و همچنین جلوگیری از در معرض بیماری قرار گرفتن افراد می شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در راستای مقابله با کرونا ویروس و کاهش سرایت بیماری خاطرنشان کرد: در این راستا علاوه بر همکاری مردم که نقش اساسی و بنیادین برای استمرار این موضوع دارد. باید یک سری تصمیمات مدیریتی نیز برای کمک به کاهش سرایت بیماری در جامعه اخذ شود.

وی تاکید کرد: در اپیدمی ها باید همزمان هم مردم همکاری لازم را داشته باشند و هم این که تصمیمات مدیریتی از جامعیت و کفایت لازم برخوردار باشند تا مانع گسترش بیماری شوند. بنابراین باید برنامه های فشرده تری را در زمینه مداخلات مدنی محدود شونده انجام دهیم.

دکتر زالی با بیان این که هرچه شدت محدود شوندگی این مداخلات بیشتر باشد و همکاری مردم نیز افزایش یابد شانس استمرار بیماری به حداقل می رسد، گفت: درصورتی که مداخلات ناکافی باشد یا به شکل ناقص اعمال شود و یا در بازه زمانی کوتاه تر صورت گیرد زمان استمرار اپیدمی طولانی تر خواهد بود و دیرتر از این ویروس خلاص می‌شویم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا ویروس در کلانشهر تهران با اشاره به بعضی تحقیقات اظهار داشت: برخی از محققان با توجه به این که دوره نهفتگی بیماری ۲ هفته است و پس از آن امکان سرایت بیماری از مبتلایان وجود ندارد، معتقدند یک بازه زمانی ۲ هفته ای با مداخلات جدی تر می تواند تضمین کند که بیماری زودتر ریشه کن شود. یعنی در این مدت در کالبد رفت و آمد شهری به گونه ای عمل کنیم که تقریبا هیچ رفت و آمدی صورت نگیرد، هیچ تجمعی شکل نگرفته و هیچ خوشه بندی اجتماعی در سطح شهرها ایجاد نشود.

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر مه پاشی و گندزدایی اماکن عمومی شهری در ایجاد آرامش روانی در افراد جامعه، از زحمات تمامی افراد و بخشهای مختلفی که در راستای ضدعفونی کردن و مه پاشی فضاها و اماکن عمومی شهری تلاش می کنند، تقدیر کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، وی افزود: گرچه هنوز در مورد تاثیر مه پاشی و ضدعفونی کردن اماکن عمومی در تقلیل سرایت کرونا ویروس از نظر علمی مستندات و شواهد متقنی در عرصه جهانی به اثبات نرسیده است، اما این روش در کل جهان استفاده می شود.

به گفته دکتر زالی، توصیه شده است که گندزدایی و مه پاشی درخصوص مکان‌های پر تردد و یا مناطقی که افراد در معرض مراجعات بیشتری قرار دارند انجام شود و به نظر می‌رسد که گندزدایی بخش‌هایی نظیر واگن های مترو و اتوبوسرانی و مکان های عمومی که تردد بیشتری دارند از کارآیی موثرتری نسبت به سایر مکانهای شهری برخوردار است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها