تاریخ انتشار : دوشنبه 6 دسامبر 2021 - 18:47
کد خبر : 149156

تورم ارمنستان و آذربایجان چقدر است؟

تورم ارمنستان و آذربایجان چقدر است؟

تورم ارمنستان به بالاترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید. به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، روند نزولی نرخ تورم در آذربایجان پس از هفت ماه متوقف شد؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژانویه، نرخ تورم در آذربایجان از ۲.۸ درصد در ماه قبل به ۳.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین

تورم ارمنستان و آذربایجان چقدر است؟

تورم ارمنستان به بالاترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، روند نزولی نرخ تورم در آذربایجان پس از هفت ماه متوقف شد؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژانویه، نرخ تورم در آذربایجان از ۲.۸ درصد در ماه قبل به ۳.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در یک سال اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۵.۹ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۵.۵ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۴.۶ درصدی و تنباکو با تورم منفی ۱.۲ درصدی در رده بعدی قرار دارد.

در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰ بالاترین تورم آذربایجان مربوط به آوریل ۲۰۰۸ با ۲۴.۵ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۰۹ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.

همچنین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به فوریه، نرخ تورم در ارمنستان از ۵.۱ درصد در ماه قبل به ۵.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم پنج سال اخیر محسوب می‌شود. مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۷.۸ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، حمل و نقل با تورم ۷.۲ درصدی و  لوازم منزل با تورم ۶.۹ درصدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به مراقبت های درمانی با ۵.۲ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در ماه فوریه ۰.۶ درصد اندازه گیری شده که ۱.۶ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۰ معادل ۵۴۸.۵ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با ۲۲ هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.

به گفته آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور  سیاست‌های پولی فعلی حفظ خواهند شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.