تاریخ انتشار : دوشنبه 1 نوامبر 2021 - 1:24
کد خبر : 38076

تکذیب پرتاب ناموفق ماهواره ایران/ کمتر از یکسال تا ساخت پرتابگر 36 هزار کیلومتری

تکذیب پرتاب ناموفق ماهواره ایران/ کمتر از یکسال تا ساخت پرتابگر 36 هزار کیلومتری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرتاب ناموفق ماهواره های کشورمان را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در  پاسخ به پرسشی درباره پرتاب ناموفق ماهواره اظهار داشت: من این خبر را صبح امروز شنیده ام. تمام فرآیندهای ماهواره «پارس یک» و «ناهید»  طی شده

تکذیب پرتاب ناموفق ماهواره ایران/ کمتر از یکسال تا ساخت پرتابگر 36 هزار کیلومتری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرتاب ناموفق ماهواره های کشورمان را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در  پاسخ به پرسشی درباره پرتاب ناموفق ماهواره اظهار داشت: من این خبر را صبح امروز شنیده ام. تمام فرآیندهای ماهواره «پارس یک» و «ناهید»  طی شده و در سازمان فضایی موجود هستند، بنابراین خبر ناموفق بودن پرتاب از طرف ما مورد تایید نیست.

وی ادامه داد: ما ماهواره‌های خود را تحویل ندادیم و پیگیر پرتاب آن هستیم اما پس از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه برنامه فضایی ایران، رهنمودهای مقام معظم رهبری و سخنان رئیس‌جمهور حول سه محور پیگیری شد.

وی در ادامه در مورد تاکیدات مقام معظم رهبری و رویکرد دولت در مورد ماهواره‌های ایرانی اظهار کرد: موضوع اول این بود که ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متری بسازیم که الان مجموعه دانشگاهی مشغول هستند و من هم ماهانه گزارش پیشرفت را می‌گیرم که کم‌کم وارد مرحله‌ی ساخت می‌شوند و این ماهواره در آینده‌ای نه چندان دور ساخته می‌شود. موضوع دیگر دستیابی به مدار 36 هزار کیلومتری بود که این هم از تاکیدات جدی رهبری است که کارهای تولید این ماهواره‌بر در وزارت دفاع در حال انجام است و تحقیقات آن ادامه دارد. اخیرا من و وزیر دفاع هم از موتور این ماهواره‌بر بازدید داشتیم و تست عملیاتی آن کاملا موفقیت‌آمیز بود. در کمتر از یکسال دیگر هم پرتابگر 36 هزار کیلومتری را خواهیم داشت.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارسال موجود زنده به فضا خاطر نشان کرد: قرارداد ما با پژوهشگاه هوا فضا منعقد شده است کپسول‌های زیستی در حال طراحی است و قراردادهای زیرمداری این کپسول‌ها هم منعقد شده و کار هم با جدیت در حال انجام است.

وی با بیان این‌که ما هنوز ماهواره‌های خود را تحویل وزارت دفاع نداده‌ایم اظهار کرد: من این خبر را همین امروز صبح شنیدم که سازمان فضایی پرتاب ناموفق داشته است که این خبر مورد تایید ما نیست که البته هم ما پیگیر پرتاب ماهواره‌ها هستیم اما کسانی که این اخبار را منتشر می‌کنند بدانند ما هر روز در حال تست بوده و کار هم یک ساعت متوقف نمی‌شود و خبرهای خوشحال کننده‌ای برای مردم ایران و ناراحت‌کننده برای آنها خواهیم داشت و اخبار واقعی را خودمان منتشر می‌کنیم.

 

جهرمی درباره‌ی قطع برنامه‌های برخی شبکه‌های تلویزیونی ایران توسط وزارت دادگستری آمریکا، گفت: این اقدام نشان می‌دهد که جبهه مقاومت اثرگذاری گسترده‌ای دارد چون آمریکا بر ارزش‌های ادعایی خود پا می‌گذارد البته این اقدامات هم برای اولین بار نیست. اقدامات متعددی برای متوقف ساختن پیشرفت کشورمان در فضای مجازی انجام داده‌اند از حذف اپلیکیشن‌های جمهوری اسلامی ایران از گوشی‌های همراه تا وضع انواع تحریم‌ها، اما ما هم اقدامات بازدارنده انجام دادیم مثل تولید سیستم عامل اختصاصی شده ایران یا همکاری با چین در حوزه سیستم عامل که پایه آن گوگل نبود بلکه براساس سیستم‌های چینی بود.

وی بیان کرد: اقداماتی که  انجام می‌دهند ناشی از بیچارگی آن‌ها در برابر جبهه مقاومت است. ما در برابر هر گروهی که در دنیا علیه مواضع صهیونیسم و استکبار جهانی با این تحریم‌ها مواجه شود، آمادگی ارائه خدمات لازم بر اساس زیرساخت‌هایی که در کشور توسعه داده شده را داریم. ما باید به این فرآیند چالش‌برانگیز ادامه بدهیم. حضور جبهه مقاومت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در حوزه رسانه‌های بین‌الملل باید تقویت شود و ما نیز زیرساخت‌های لازم برای این کار را در دسترس‌شان قرار خواهیم داد.

آذری جهرمی  درباره سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی که قرار است برای آموزش مجازی بین دانش‌آموزان توزیع و بسته‌های اینترنت روی آن فعال شود ، گفت: اپراتورهای تلفن همراه در آغاز شیوع کرونا تصمیم داشتند سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی را توزیع کنند اما به دلیل مسائل تجاری با این کار مخالفت کردیم. پس از آن شورای عالی فضای مجازی سندی در خصوص سیم‌کارت‌های مخصوص کودکان ارائه داد و در آن تاکید شده که این اتفاق رخ دهد.اکنون  سیم‌کارت‌هایی که قرار است واگذار شود، رایگان است و تجارتی برای هیچ‌کس ایجاد نخواهد کرد. آموزش مجازی به صورت رایگان انجام خواهد شد همان‌طور که تا الان بسته‌های اینترنت رایگان به دانشجویان، معلمان، دانش‌آموزان و اساتید اختصاص دادیم، سیم‌کارت هم به شکل رایگان توزیع خواهد شد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: در خصوص آموزش مجازی دانشگاه‌ها، ابتدا سامانه‌های دانشگاه‌ها را رایگان کردیم اما شکایت‌های زیادی داشتیم. بعد از آن بسته را به سیم‌کارت دانشجویان تخصیص دادیم که از این کار خیلی راضی‌تر بودند. اکنون نیز ماجرا این است که شاد را رایگان نگه داریم یا بسته‌های رایگان را به دانش‌آموزان تحویل دهند. نکته مهم این است که بسیار از مدارس از پلتفرم‌هایی غیر از شاد استفاده می‌کنند و سیستم‌های آموزشی خود را با استفاده از بستر شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی کرده‌اند. بسته پیشنهادی ما این است که ضمن استمرار رایگان بودن شبکه دانش‌آموزی شاد، اگر مدارس از پلتفرم‌های  داخلی دیگر نیز استفاده کنند، رایگان باشد.

وی درباره رفع تحریم‌های حوزه ارتباطات، گفت:  در حوزه ارتباطات یکی تحریم‌های گسترده که بر برنامه فضایی ایران تحمیل شده است و دیگری دستور اجرایی رئیس جمهوری آمریکا برای منع همکاری شرکت‌های فناوری اطلاعات با جمهوری اسلامی برای بحث تعاملات حاکمیتی صادر شد. این‌ها موانعی است که سر راه همکاری‌های بین‌المللی ما بود که هر دو موضوع خارج از برجام است. ما این موضوعات را به وزارت خارجه منعکس کردیم و آن‌ها نیز در حال مذاکره هستند و دستاوردهای این حوزه حتما از طریق مذاکره‌کنندگان تشریح خواهد شد. ما از تحریم استقبال نمی‌کنیم چرا که مانعی برای پیشبرد کارها ایجاد می‌کند. طبیعتا تا زمانی که تحریم‌ها وجود داشته باشد ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا از آن عبور کنیم. فعالیت در فضای بین المللی را جزو حقوق خودمان می‌دانیم و این‌که هیچ ظالمی علیه ما محدودیت ایجاد نکند. تلاش برای رفع محدودیت‌ها وجود دارد اما ما پشت در محدودیت‌ها نمانده‌ایم.

جهرمی در پایان درباره مطرح شدن  اینترنت ملی اظهار کرد: اینترنت ملی یک واژه جعلی است و کسانی که آن را به کار می‌برند دنبال خیانت کردن در کشور هستند. اگر اینترنت نباشد نمی‌توانیم هیچ سرویسی ارائه دهیم. عده‌ای در کشور دنبال این مسئله هستند اما آدم‌های اثر گذار نیستند. نظام حکمرانی کشور سندهایی دارد که بر اساس آن‌ها توسعه انجام می‌شود، بنابراین به این واژه‌های جعلی و بی‌مبنا نباید توجه کرد.اکر زیرساخت های لازم در کشور وجود نداشت، الان چگونه می توانستیم به جبهه مقاومت کمک کرده و از آنها حمایت می کردیم؟

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها