ثبت تصویر هوایی جدید از مریخ‌نورد "ژورونگ"

اداره ملی هوا فضای چین تصویری جدید از مریخ نورد “ژورونگ”(Zhurong) منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، تصاویری که به تازگی از این مریخ‌نورد منتشر شده توسط مدارگرد تیان‌ون-۱(Tianwen-1) ثبت شده است. این تصاویر با کیفیت بالا محل فرود مریخ‌نورد چین را نشان می‌دهد که در سال ۱۹۷۹ مریخ‌نورد وایکینگ لندر ۲(Viking Lander 2) ناسا نیز در آن فرود آمد.

محل فرود “ژورونگ” تیره است و اداره ملی هوا فضا چین می‌گوید: تیرگی این بخش ناشی از نیروی موتورها در هنگام فرود است.

در این تصویر می‌توان خط‌های متقارن روشنی نیز مشاهده کرد که مریخ‌نورد را احاطه کرده‌اند که در واقع غبارهایی ناشی از زمان تخلیه سوخت هستند.

چین در روز ۱۵ مه(۲۵ اردیبهشت) مریخ‌نورد خود را بر روی سطح مریخ فرود آورد.

“ژورونگ” اندازه‌ای مشابه یک خودرو کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند(۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ‌نورد ناسا یعنی “کنجکاوی” و “استقامت” است. این مریخ‌نورد در روز ۲۲ مه(۱ خرداد) کار خود را در مریخ آغاز کرد.

در تصویری که توسط مدارگرد تیان‌ون-۱ در روز دوم ژوئن منتشر شده است دو نقطه‌ی روشن در گوشه‌ی راست تصویر قابل رویت است. نقطه‌ی بزرگ‌تر محل فرود این مریخ‌نورد و نقطه‌ی کوچک‌تر خود مریخ‌نورد است.

“ژورونگ” تاکنون به مدت ۲۳ روز مریخی در حال جستجو و مطالعه‌ی سیاره‌ی سرخ بوده است. تمام تجهیزات آن فعال هستند و به بررسی خاک و جو مریخ می‌پردازند و تصاویری از آن ثبت کرده و به دنبال آب و نشانه‌هایی از حیات باستانی می‌گردند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید