تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 اکتبر 2021 - 19:16
کد خبر : 22144

جذب سرمایه برای توسعه نسل بعدی فناوری توالی‌یابی

جذب سرمایه برای توسعه نسل بعدی فناوری توالی‌یابی

بنیانگذار ایرانی یکی از شرکت‌های فناور که در زمینه نسل بعدی توالی‌یابی فعال است، گفت: این شرکت با جذب سرمایه جدید می‌تواند گسترش پیدا کرده و از این فناوری می‌توان برای توالی‌یابی ژنوم کوچک و RNA کوچک، mRNA هدف‌گیری شده و توالی‌سنجی تک سلولی و اعتبارسنجی ژن استفاده کرد. به گزارش ایسنا، شرکت جناپسی (GenapSys) با

جذب سرمایه برای توسعه نسل بعدی فناوری توالی‌یابی

بنیانگذار ایرانی یکی از شرکت‌های فناور که در زمینه نسل بعدی توالی‌یابی فعال است، گفت: این شرکت با جذب سرمایه جدید می‌تواند گسترش پیدا کرده و از این فناوری می‌توان برای توالی‌یابی ژنوم کوچک و RNA کوچک، mRNA هدف‌گیری شده و توالی‌سنجی تک سلولی و اعتبارسنجی ژن استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، شرکت جناپسی (GenapSys) با مدیریت محقق ایرانی به نام حسام اسفندیارپور با جمع‌آوری بودجه از سرمایه‌گذاران درصدد توسعه بیشتر دستگاه توالی‌یابی خود است. شیوع ویروس کرونا این فناوری تعیین توالی نسل بعدی را در بوته آزمایش قرار داده است. توالی‌سنجی نسل جدید جناپسی برای کمک به مردم در چنین شرایطی (شیوع کرونا) مورد آزمایش قرارگرفته است.

شرکت‌های مدیریت سرمایه فارالون و چندین سرمایه‌گذار جدید اقدام به سرمایه‌گذاری روی این فناوری کرده‌اند. این حمایت مالی از توسعه بیشتر فناوری توالی‌یابی جناپسی پشتیبانی می‌کند که هدف آن، ارائه و جایگزینی ارزان‌تر برای پلتفرم توالی‌یابی است.

حسام اسفندیارپور، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت جناپسی با تاکید بر اینکه این آخرین دور از حمایت مالی شرکت جناپسی است، اظهار کرد: اقبال جهانی به سوی فناوری توالی‌یابی ژنوم سوق یافته و این سرمایه به مرحله بعدی رشد ما کمک خواهد کرد.

دستگاه توالی‌یابی جناپسی کمتر از ۱۰ پوند وزن دارد و دارای رد پایی به اندازه یک ورق کاغذ استاندارد است. در داخل این دستگاه تراشه‌های الکترونیکی توالی‌یابی قرار دارد که می‌تواند تست‌های زیادی را انجام دهد.

تراشه استاندارد و تجاری G۳ این شرکت به ۱۶ میلیون حسگر مجهز است که به آن امکان می‌دهد در طول ۲۴ ساعت حداکثر ۱۳ میلیون بار خوانش را انجام دهد که این کار با طول متوسط خواندن حداقل ۱۵۰ جفت پایه و سطح دقت بیش از ۸۰ درصد انجام می‌شود.

با استفاده از تراشه G۳، از این فناوری می‌توان برای توالی‌یابی ژنوم کوچک و RNA کوچک، mRNA هدف‌گیری شده و توالی‌سنجی تک سلولی و اعتبارسنجی ژن استفاده کرد.

اگر از خوشه تراشه استفاده شود، این دامنه کاربرد این فناوری گسترش می‌یابد و شامل توالی‌یابی اگزوم و تراسکریپتوم و همچنین اندازه‌گیری بیان ژن تک سلولی می‌شود. شرکت جناپسی شروع سفارشات خود در آمریکا را برای این پلتفرم که قیمت آن تقریباً کمتر از ۱۰ هزار دلار است، از اواخر سال ۲۰۱۹ شروع کرده است.

به نقل از ستاد نانو، جمع‌آوری مالی برای این شرکت به سرعت به رقم ۷۵ میلیون دلار رسیده است. سرمایه اولیه این شرکت در سال ۲۰۲۰ به‌صورت تأمین مالی بدهی از آکسفورد فاینانس بود و هدف آن کمک به جناپسی بود که در سطح جهانی راه‌اندازی شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها