تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 19:30
کد خبر : 128065

جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق بشر از هیچ کس واهمه ندارد

جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق بشر از هیچ کس واهمه ندارد

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق بشر از هیچ کس و هیچ چیز واهمه ندارد. به گزارش ایسنا، علی باقری کنی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی و سازمان های

جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق بشر از هیچ کس واهمه ندارد

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق بشر از هیچ کس و هیچ چیز واهمه ندارد.

به گزارش ایسنا، علی باقری کنی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی و سازمان های بین المللی اظهار کرد:

در ملاقاتی که چندی پیش سفیر یکی از کشورهای غربی با من داشت، از من درخواست کرد تا بهعنوان یک “اقدام انسان دوستانه” مساعدت کنم یک بسته دارویی در اختیار یک زندانی مرتبط با کشور متبوعش قرار گیرد. به وی متذکر شدم، داروی زندانی مورد نظر تأمین شده و قبلاً در اختیار وی قرار گرفته، ولی شما که مدعی حقوق بشر هستید، چگونه است که با وجود این که جلوی دسترسی یک ملت ۸۵ میلیونی به دارو را گرفته اید، خون حقوق بشری شما به جوش نمی آید، ولی برای دسترسی یک زندانی وابسته به خود حاضر شده اید تا از آن سوی دنیا دارو را به ایران بیاورید.

وی ادامه داد: در ادامه افزودم، آقای سفیر! تفاوت ما با شما این است که “غربی ها حقوق بشر را رنگی می بینند” و هر کس که به رنگ مو و چشم و منافع و سیاست و اهدافشان باشد، انسان است و حفظ حقوقش واجب، اما اگر رویکرد و اهداف و سبک زندگی اش به رنگ دیگری بود، از نظر غربی ها نه انسان به شمار می آید و نه از حقوقی برخوردار است. اما “حقوق بشر در جمهوری اسلامی رنگی نیست”؛ همان طور که از حقوق بشر در فلسطین و لبنان و سوریه و عراق و یمن دفاع می کند، با همان جدیت از حقوق مردم در اروپا هم دفاع می نماید و برای صیانت از جان و حق مردم مظلوم بوسنی هرزگوین جلوی متجاوزین می یستد و از “اروپاییهای مظلوم و بی پناه” در مقابل “اروپایی ها ظالم و متجاوز” مجاهدانه دفاع می کند و در “قلب اروپا” و در برابر دیدگان “اروپایی های مدعی حقوق بشر” از “اروپایی های مظلوم” جانانه دفاع می کند و برای این اقدام انسان دوستانه هزینه هم می دهد و از هیچ کس و هیچ چیز هم واهمه ندارد.

باقری کنی با بیان اینکه بیش از ۴ دهه است که چند دولت غربی به سرکردگی رژیم امریکا در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری علیه حقوق ملت ایران همه ظرفیت های خود را به کار گرفته اند، گفت: این دولت ها، با استفاده از همه ابزارهای سخت افزاری برای نقض جامع و فراگیر و مستمر حقوق ملت ایران تلاش کرده و در این چارچوب حتی دست به اقدام هایی زده اند که از نقض قطعی حقوق ملت ایران مطمئن شوند.

وی از جمله این اقدامات را به شرح زیر اعلام کرد:

۱. تجهیز “صدام متجاوز” به پیشرفته ترین جنگ افزارهای تهاجمی نظامی برای بمباران و موشک باران مدارس، بیمارستان ها، ورزشگاه ها، مساجد و مراکز تجمع مردم و نیز اهدای سلاح شیمیایی به “صدام دیکتاتور”، همانند حمایت امروز آن‌ها از رژیم کودک کش سعودی در تجاوز به یمن

۲. راهبری، حمایت و پشتیبانی از “تروریسم شورشی” برای تجزیه کشور در استان های مرزی

۳. حمایت، پشتیبانی و تجهیز “تروریسم فرقه گرا” برای امنیت زدایی از ایران (عامل قتل بیش از ۱۷ هزار مرد و زن و کودک بی گناه در خیابان ها، مساجد، بیمارستان ها و منازل)

۴. حمایت، پشتیبانی و تجهیز “تروریسم دولتی” برای جلوگیری از پیشرفت ملت ایران (عامل قتل دانشمندان علم و فناوری و صنعت ایران از جمله دانشمندان فناوری هسته ای)

۵. حمایت، پشتیبانی و تجهیز “تروریسم تکفیری” برای امنیت زدایی از منطقه (عامل کشتار فجیع هزاران انسان بی گناه در عراق، سوریه و ایران)

۶. وضع، تنظیم و اجرای تحریم های ظالمانه برای قطع درآمد ارزی ایران، به تعطیلی کشاندن کارخانه ها و مراکز تولیدی، انسداد در صادرات مواد خام، کالا و خدمات، جلوگیری از واردات نیازمندی های اساسی مردم و ارتکاب جنایت علیه بشریت با بستن همه مسیرهای دسترسی به غذا، دارو و تجهیزات پزشکی و …

معاون امور  بین الملل قوه قضاییه تصریح کرد: این‌ها بخشی از پرونده قطور، سنگین و سیاه رژیم امریکا و چندین دولت غربی به ویژه چند کشور اروپایی در نقض گسترده، فراگیر، فاحش و مستمر حقوق ملت ایران طی ۴ دهه گذشته بوده که متأسفانه هم چنان ادامه دارد.

وی بیان داشت: رژیم امریکا و چند کشور اروپایی با استفاده از ظرفیت سازمان ها و مجامع بین المللی و با همه توان در عرصه نقض نرم افزاری حقوق مردم ایران نیز سنگ تمام گذاشتند و تا توان داشتند علیه ملت ایران اقدام کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: در این چارچوب برای تمام اقدام های جنایت بار خود از جمله حمایت و پشتیبانی از صدام و تروریست ها و نیز وضع و اعمال تحریم های ظالمانه، پوشش ها و توجیه های سیاسی، حقوقی و رسانه ای دست و پا کردند و با گستاخی تمام “جنایت علیه ملت ایران” را به اسم “حمایت از ملت ایران” و “تروریست ها” را به نام “مدافعان حقوق بشر” جا می زنند.

وی به بیان پرسش‌های همه ناظران بی طرف، منصف و آگاه حقوق بشری جهان به شرح زیر پرداخت.

باقری کنی گفت: آیا این همه جنایت علیه بشریت که موجب قتل صدها هزار انسان بی گناه و نقض حقوق ده ها میلیون انسان بی گناه دیگر گردیده، نقض آشکار و فاحش حقوق اساسی و اولیه حقوق بشر ملت ایران نیست؟

دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: آیا مانع تراشی برای بهره برداری ایران از دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای نقض آشکار حقوق بشر ملت ایران نیست؟

باقری کنی افزود: آیا مجازات ملت ایران با تحریم های ظالمانه به خاطر دستیابی به دانش و فناوری و صنعت صلح آمیز هسته ای نقض آشکار حقوق بشر ملت ایران نیست؟

وی با بیان اینکه آیا فشار بر ایران برای صرف نظرکردن از حقوق دفاعی، نقض فاحش حقوق بشر ملت ایران نیست؟، بیان داشت: آیا سکوت و یا حتی حمایت از ترور “فرمانده شجاع مبارزه با تروریسم” و “مدافع بزرگ حقوق ملت های مستقل”، سردار سپهبد سلیمانی و دانشمند هسته ای و دفاعی محسن فخری زداه، نقض تردیدناپذیر حقوق بشر ملت ایران نیست؟

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: آیا استمرار تحریم های ظالمانه که در دوره رئیس جمهور تروریست و قمارباز امریکا، دونالد ترامپ وضع گردید، نقض غیرقابل انکار حقوق بشر ملت ایران نیست؟

باقری کنی یادآور شد: آیا گروکشی اقتصاد و معیشت مردم به منظور صرف نظرکردن آن‌ها از حقوق مسلم خود برای پیشرفت از جمله در عرصه های هسته ای، دفاعی، اقتصادی و …، نقض فاحش حقوق بشر ملت ایران نیست؟

وی خاطرنشان کرد: اکنون سئوال همه آزادگان و عدالت طلبان جهان این است که آیا امریکا و چند کشور اروپایی که نقش راهبر، حامی و یا پشتیبان این جنایت ها علیه ملت ایران را داشته اند، تاکنون به اقدام های ضدانسانی خود علیه مردم ایران اعتراف نموده و بابت آن از ملت ایران عذرخواهی کرده اند و یا این که گستاخ تر از همیشه در پی استمرار و تشدید نقض حقوق ملت ایران هستند؟

باقری کنی ادامه داد: ملت ایران تا ابد فراموش نخواهد کرد که رژیم امریکا حتی با “صدور بیانیه” شورای امنیت سازمان ملل (و نه حتی قطعنامه) علیه کاربرد سلاح شیمیایی توسط صدام دیکتاتور هم مخالفت کرد.

وی افزود: ملت ایران تا ابد از یاد نخواهد برد که فرانسه و انگلیس در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای تصمیم گیری درباره “صدور بیانیه” علیه کاربرد سلاح شیمیایی توسط صدام دیکتاتور رأی ندادند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: ملت ایران تا ابد فراموش نخواهد کرد سلاح ها و تجهیزات اهدایی امریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و چند کشور دیگر اروپایی به صدام متجاوز و دیکتاتور بود که موجب قتل هزاران سرباز و شهروند ایرانی و مصدومیت ده ها هزار جوان دیگر ایرانی گردید.

باقری کنی گفت: ملت ایران تا ابد فراموش نخواهد کرد تحریم های ظالمانه که در واشنگتن تصویب و از سوی چند کشور اروپایی اجرا شده و می شود، موجب قتل کودکان معصوم مبتلا به بیماری های خاص گردیده است.

وی افزود: ملت ایران تا ابد فراموش نخواهد کرد که مدعیان دروغین حقوق بشر، نه تنها ترور مدافع حقوق ملت های مستقل و ترور دانشمند هسته ای و دفاعی ایران را محکوم نکردند، بلکه حتی حاضر نشدند این جنایت را به عنوان اقدام تروریستی شناسایی کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر بیان داشت: ملت ایران تا ابد فراموش نخواهد کرد تحریم های سنگینی را که دونالد ترامپ، رئیس جمهور تروریست امریکا علیه ایران وضع کرد، جو بایدن، رئیس جمهور مدعی حقوق بشر امریکا با حفظ همان تحریم ها و گروکشی آن‌ها تلاش می کند تا پا را فراتر گذاشته و دیگر حقوق ملت ایران را نیز سلب کند.

وی در پایان ضمن تأکید بر این که فقط کشورهای وضع کننده و اجراکننده تحریم های ظالمانه و حامی و پشتیبان تروریسم شورشی، فرقه گرا، تکفیری و دولتی، سزاوار سازوکار نظارت ویژه حقوق بشری مستقل هستند، تصریح کرد: ستاد حقوق بشر ایران از همه ظرفیت ها برای صیانت از حقوق ملت ایران و هزینه مندسازی اقدام های خصمانه دولت های متجاوز، استفاده خواهد کرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. تعیین “گزارشگر ویژه صیانت از حقوق مردم ایران در قبال تحریم های ظالمانه” از طریق بررسی میزان نقش اشخاص حقیقی و حقوقی در امریکا و چند کشور اروپایی در وضع و اجرای تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران و ارائه نتایج آن به مراجع قضایی و حقوق بشری بین المللی، منطقه ای و ملی دیگر کشورها

۲. تعیین “گزارشگر ویژه صیانت از حقوق ایرانیان دربند” از طریق بررسی وضعیت ایرانیانی که به خاطر اقدام قانونی برای زیرپاگذاشتن تحریم های غیرقانونی رژیم امریکا در دیگر کشورها زندانی شده اند

۳. ایجاد “جبهه فراگیر جهانی برای مقابله با نقض حقوق بشر ملت های مستقل به واسطه تحریم های ظالمانه” رژیم امریکا و دیگر کشورهای غربی و حمایت از قربانیان تحریم های ظالمانه در مراجع حقوق بشری منطقه ای و بین المللی.

وی خاطرنشان کرد: در این چارچوب دست همه دولت ها و ملت های تحت تحریم های ظالمانه را به گرمی می فشاریم.

وی همچنین در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز نشستی با سفرا و دیپلمات های تهران داشتیم که نشستی است که معمولا در طول سال چند بار برگزار می کنیم و نکته قابل توجه این است که الان نشست شورای حقوق بشر در ژنو در حال برگزاری است.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: در اینجا موضوع اساسی که مطرح شد این است برخی از کشورهای غربی از جمله امریکا تلاش جدی برای نقض حقوق بشر ملت ایران می کنند.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر ملت ایران در دوره دفاع مقدس و حمایت جدی امریکا و برخی از دولت های غربی از تروریسم شورشی فرقه گرا و تکفیری و تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی اظهار کرد: کشورهای غربی به ویژه امریکا در عرصه تحریم به طور جدی وارد میدان شدند و تحریم های غیرقانونی و ظالمانه ای را علیه ملت اعمال کردند.

باقری کنی با اشاره به تحریم های غیرقانونی دولت ترامپ و اذعان دولت های غربی به این موضوع عنوان کرد: با این وجود همین دولت‌ها پای تحریم‌ها ایستادند و اجرا کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: الان که یک دولت جدید در امریکا آمده همان مسیر استمرار تحریم‌ها علیه ملت ایران را پیش گرفته و گروکشی می کنند تا امتیازات متجاوزانه بیشتری بگیرند و اقدامی فراتر از ترامپ در عرصه جنایت علیه بشریت است.

وی عنوان کرد: دارو و تجهیزات پزشکی و مواد غذایی تحریم ناپذیرند، اما این عرصه‌ها نیز توسط کشورهای غربی به ویژه اروپایی تحریم شده است.

باقری کنی با بیان اینکه ناقض اصلی حقوق بشر مردم ایران در طول ٤٠ سال گذشته امریکا و چند کشور غربی هستند، گفت: در نهایت اعلام کردیم ستاد حقوق بشر به طور جدی در تلاش برای صیانت از حقوق مردم در عرصه های مختلف است و درصدد هستیم تا گزارشگر ویژه ای به منظور بررسی آثار تحریم‌ها در سال آینده تعیین کنیم تا میزان نقش آفرینی اشخاص حقیقی و حقوقی در عرصه تحریم‌ها را بررسی کند و ضمن تهیه گزارش تخصصی، این گزارشات را در اختیار مجامع بین المللی قرار دهد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه در ادامه اظهار کرد: یکی از جنایت‌ها و اقدامات ضدبشری کشورهای غربی، امریکایی‌ها و اروپایی‌ها این است که شهروندان ایرانی که در مسیر تامین نیازهای کشور در خارج فعالیت می کنند به اتهام دور زدن تحریم‌ها دستگیر می کنند و محاکمه می کنند. ما قصد داریم گزارشگری را تعیین کنیم تا وضعیت زندانیان ایرانی در بند را بررسی کند و گزارش آن را به مراجع حقوق بشری دنیا ارائه دهد.

باقری کنی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران مبتکر ایجاد جبهه جهانی برای بررسی آثار و صدمات ناشی از تحریم های ظالمانه امریکا و کشورهای اروپایی و همین طور بررسی میزان خسارت‌ها و هزینه هایی که قربانیان این تحریم‌ها متحمل شدند است تا آن را برای ارائه به مراجع حقوق بشری دنیا آماده کنیم.

باقری کنی عنوان کرد: در این جلسه نمایندگان موسسات مردم نهاد مربوط به بیماری های خاص به ویژه بیماران ‌ای بی و تالاسمی گزارشی از وضعیت خود به سفرا دادند و یکی از مسئولان دستگاه قضایی در این جلسه ویژگی‌ها و آثار حقوق بشری مترتب بر دو سندی که اخیرا رئیس قوه قضاییه صادر کردند، یعنی سند امنیت قضایی و سند تحول قضایی ابعاد حقوق بشری این دو سند را برای نمایندگان کشورها تبیین و تشریح کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره برای گفت وگوی حقوق بشری با کشورهای مختلف آمادگی دارد، اما آن کشورهایی که به جای انجام گفتگو به سمت صدور قطعنامه می روند آن هایی هستند که به آداب گفتگو آشنایی ندارند و زیر پا می گذارند و اگر می خواهند گفتگو کنند باید دست از فرایند صدور قطعنامه بردارند و مبادی آداب گفتگو باشند و در یک عرصه برابر با طرف جمهوری اسلامی ایران وارد گفتگو شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه و در پاسخ به سئوالی در مورد اقدام اجرایی قوه قضاییه در راستای رفع تحریم و تحریم دو فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به بهانه نقض حقوق بشر اظهار کرد: طبق قوانین مصوب اقداماتی که دولت امریکا در زمینه تحریم های غیرقانونی انجام داده از مراجع قضایی ما قابلیت پیگرد را دارد و بر این اساس در موضوعات مختلف پرونده هایی توسط ضابطین ذیربط تشکیل شده که در حال بررسی و تکمیل هستند و هر کدام از آن‌ها که مراحل بررسی آن تمام شود وارد پروسه دادگاه خواهد شد.

باقری کنی با بیان اینکه طبق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه وظایف خود را در این زمینه انجام خواهد داد، گفت: اروپایی ها و آمریکایی‌ها خودشان نقض حقوق بشر می کنند و عده دیگری را متهم به نقض حقوق بشر می کنند. این یک بازی سیاسی و رسانه ای برای انحراف اذهان از موضوع اصلی است و خود آن‌ها متهم و مجرم اصلی در نقض حقوق مردم ایران هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه و در پاسخ به سئوالی در مورد آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور شهید سردار سلیمانی اظهار کرد: در مورد پرونده شهید سلیمانی دادسرای بین الملل تهران از ابتدا مسئولیت پیدا کرد تا این مسیر را جلو ببرد و اکنون در مراحل تکمیل کیفرخواست است. روند دیگری را نیز در همکاری با عراقی‌ها به دلیل اینکه این جنایت در کشور آن‌ها رخ داده شروع کردیم و صلاحیت دارند که این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: موضوعی که در سفر رئیس قوه قضاییه به عراق پیگیری کردیم، همکاری مشترک دو کشور در این زمینه بود و کمیته مشترکی تشکیل شده و از طرف عراق معاون دادستان کل عراق نماینده است و از طرف ایران معاون دادستان تهران نماینده است و در قالب این کمیته مشترک راهکارهای همکاری جمهوری اسلامی ایران و عراق برای اینکه بتوانیم جدی‌تر و سریع‌تر فرآیند رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی و همراهانشان را پیگیری کنیم، بررسی می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها