تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 19:49
کد خبر : 30300

جهانبخش: کاپیتانی تیم ملی استرس شیرینی دارد/ از بازی با عراق سربلند خارج می‌شویم

جهانبخش: کاپیتانی تیم ملی استرس شیرینی دارد/ از بازی با عراق سربلند خارج می‌شویم

هافبک تیم ملی فوتبال ایران گفت: با استعدادی که در بچه‌ها می‌بینم، با فعل خواستن و همبستگی از بازی با عراق هم سربلند خارج می‌شویم. به گزارش ایسنا، علیرضا جهانبخش درباره اینکه سال ۹۰ اولین بازی‌ لیگ برتری‌اش را برای تیم داماش گیلان انجام داد و ۱۰ سال بعد به یکی از کاپیتان های تیم

جهانبخش: کاپیتانی تیم ملی استرس شیرینی دارد/ از بازی با عراق سربلند خارج می‌شویم

هافبک تیم ملی فوتبال ایران گفت: با استعدادی که در بچه‌ها می‌بینم، با فعل خواستن و همبستگی از بازی با عراق هم سربلند خارج می‌شویم.

به گزارش ایسنا، علیرضا جهانبخش درباره اینکه سال ۹۰ اولین بازی‌ لیگ برتری‌اش را برای تیم داماش گیلان انجام داد و ۱۰ سال بعد به یکی از کاپیتان های تیم ملی تبدیل شد، اظهار داشت: از زمانی که فوتبال را به صورت حرفه‌ای شروع کردم مثل تمام فوتبالیست‌ها آرزوهای بزرگی داشتم و قطعا وقتی بچه‌تر بودم بازی کردن در تیم ملی همیشه برای من یک آرزو بود. اگر به قسمت فوتبال باشگاهی من نگاه کنیم، در ایران فوتبال خود را شروع کردم و بازی کردن در لیگ برتر در سن پایین همیشه برای من حائز اهمیت بود. حدود ۱۷ سالم بود که برای اولین بار در این مسابقات بازی کردم.

وی افزود: از آن زمان رده های مختلف تیم ملی را سپری کرده و در تیم ملی جوانان و امید حضور داشتم. مهم ترین هدف من رسیدن به تیم ملی بزرگسالان بود که خدا را شکر در سن خیلی پایین به این هدف رسیدم. ۶ ماه پس از اینکه برای اولین بار به تیم ملی دعوت شدم، در یک تورنمنت بزرگ مثل جام جهانی بازی کردم که آرزوی هر فوتبالیستی است. این ۱۰ سال مثل برق و باد گذشت اما از تک تک ثانیه‌هایش لذت بردم.

هافبک تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد:  هر زمان که در تیم ملی بوده و پیراهن مقدس کشورم را به تن کردم، سعی داشتم با تمام انرژی و با تمام وجود برای موفقیت این تیم تلاش کنم. ان شاءالله در ادامه راه هم بتوانم به این مسیر ادامه بدهم تا پرچم ایران را در جایگاهی بهتر قرار بدهیم و سبب سربلندی بیشتر تیم ملی شویم.

جهانبخش درباره حس خود از بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی توضیح داد: حس متفاوتی است. این تجربه را در تیم ملی جوانان و در مسابقات ۲۱۰۳ به میزبانی امارات هم داشتم. قطعا مسئولیت سنگین تری است. وقتی این مسئولیت را ندارید، مقداری از فشارها کمتر می‌شود و بیشتر تمرکز آدم روی بازی است اما وقتی مسئولیت کاپیتانی روی دوش آدم است شرایط متفاوت می شود. رسیدن به این افتخار بزرگ با توجه به فرهنگ ما در این سنی که من دارم خیلی کم اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: تجربه و سال‌هایی که بازیکنان در تیم ملی گذرانده‌اند در کاپیتانی تاثیرگذار است. در این سال‌ها کاپیتان های فوق‌العاده بزرگ، باتجربه و خوبی داشتیم که خیلی چیزها از آنها یاد گرفته‌ام. مسعود شجاعی و جواد نکونام در دوره های قبل از من کاپیتان بودند و سعی کرده ام این چیزها را ببینم زیرا بحثی نیست که آدم برای آن هدف‌گذاری کند بلکه برای هر فوتبالیستی ممکن است اتفاق بیفتد. الان هم احسان حاج صفی و کریم انصاری فرد را داریم که نسبت به سن‌شان و در ۳۰ سالگی فوق‌العاده باتجربه هستند. سال ها است در تیم ملی بازی می‌کنند و من هنوز هم از آنها یاد می‌گیرم.

هافبک تیم ملی فوتبال اضافه کرد: دوست دارم در سال‌های آینده اگر این افتخار به من رسید، بتوانم به نسل‌های بعدی چیزهایی را انتقال بدهم. آدم هیچ وقت برای کاپیتانی تیم ملی برنامه ریزی نمی‌کند ولی قطعا مسئولیت شیرینی است. اینکه بتوانی در زمین رابط بین مربی و بازیکن باشی، آرامش و شرایط را در تیم حاکم کنی و وظایف خود را هم انجام بدهی، استرس شیرینی را هم برای کاپیتان ایجاد می‌کند اما هرچه بگذرد. سعی می‌کنم از بچه‌های بزرگ تر یاد بگیرم تا به امید خدا هر وقت این مسئولیت بر گردن من بود به بهترین شکل آن را انجام بدهم.

جهانبخش درباره اینکه بیرون از زمین هم مثل انصاری‌فرد و حاج صفی پیگیر حق و حقوق بازیکنان تیم ملی است، توضیح داد: این چیزی است که همیشه وجود داشته. یادم است در ادوار مختلف یکی از مسئولیت‌هایی که برعهده کاپیتان تیم ملی بوده همین موضوع بوده است. همیشه برای شجاعی و نکونام هم مهم بود پاداش نه فقط بازیکنان بلکه اعضای کادرپزشکی، کادرفنی، تدارکات و همه افرادی که اطراف تیم بیش‌ترین زحمت را می‌کشند، پرداخت شود. شاید پشت صحنه تیم ملی خیلی دیده نمی‌شود اما در تیم‌های فوتبال پشت صحنه برخی‌ می تواند تاثیرگذارتر باشد. اینکه بچه‌ها زود ریکاوری شوند، آرامش خوب داشته باشند و امکانات خوب باشد.

وی افزود: این مسائل در ۳-۲ هفته اخیر فوق‌العاده خوب بوده است. حاج صفی و انصاری فرد برای حل این مسائل تلاش می‌کنند. من هم اگر بتوانم کوچک‌ترین تاثیری داشته باشم تمام تلاشم را می‌کنم تا بتوانیم از حق بچه‌ها دفاع کنیم. به هر حال بعد از یک تلاش باید پاداشی هم وجود داشته باشد که می‌تواند در روند بچه‌ها و کادرفنی که زحمت زیادی می‌کشند، تاثیرگذار باشد.

هافبک تیم ملی فوتبال درباره اینکه آیا در اردوی فعلی تیم ملی نسبت به قبل تغییری حس کرده است، توضیح داد: در اردوی کیش امکانات فوق‌العاده خوب بود و شرایط خوبی داشتیم. همه امکانات در هتل، تمرین و پروازمان فراهم بود و راحت هم به بحرین آمدیم. خدا را شکر در این ۳-۲ هفته امکانات و حمایت از تیم ملی خیلی خوب بوده و بچه‌ها ۳ پاداش خود را گرفتند. در ادامه راه برای مضاعف شدن انرژی‌مان این روند باید ادامه پیدا کند.

جهانبخش تصریح کرد: دیدارهای اصلی مقدماتی را پیش رو داریم. مسائل فوتبالی برعهده بازیکنان و کادرفنی است اما مسائل بیرونی هم نیاز است فراهم شود که خدا را شکر این موارد در ۳-۲ هفته اخیر خوب بوده است.

وی درباره ارتباط خوب بازیکنان تیم ملی با شهاب‌الدین عزیزی‌خادم گفت: این موضوع برای خود من هم حالب بوده و رابطه نزدیک بازیکنان با عزیزی خادم می‌تواند به عملکرد تیم ملی و راحتی بچه‌ها کمک کند. وی را در لابی و رستوران هتل تیم ملی می‌بینیم و بازیکنان از مسائل و مشکلات‌شان برای عزیزی‌خادم می‌گویند. خودش هم راحت با بچه‌ها حرف می‌زند که این چرخه برای موفقیت تیم ملی در ادامه راه باید وجود داشته باشد.

بازیکن تیم ملی فوتبال عنوان کرد: عزیزی‌خادم با ما درباره تیم فوتسال، تیم‌های ملی پایه، تیم بانوان، برنامه ریزی‌ها و هدف‌گذاری هایی که برای سال‌های آینده شده صحبت کرد که به نظر من این مسائل خیلی مثبت است. طبیعی است با توجه به کیفیت و شرایطی که برای تیم‌های ملی وجود دارد، ترکیب استعدادهای موجود، مسئولان فدراسیون و شخص عزیزی‌خادم که می‌بینم برنامه‌ریزی‌هایش فوق‌العاده خوب است سال ها و آینده خوبی را در فوتبال، فوتسال، تیم‌های بانوان و آقایان ببینیم و اتفاقات خوبی در آینده رقم می‌خورد.

جهانخبش درباره اینکه آیا در جامعه فوتبال هم این اتحاد را می‌بیند، توضیح داد: در این مدت نگاه جامعه فوتبال مثبت بوده زیرا قطعا در تمام این سال‌ها که تیم ملی به جام جهانی رفته از لحاظ باشگاهی، اسپانسرینگ،  مالی و امکانات شرایط خیلی مثبت‌تر شده است. وقتی در جام جهانی بازی‌ کرده ایم نگاه‌ها به فوتبال ایران بیشتر شده و می‌توانیم نمایندگان بیشتری در اروپا داشته باشیم. این چرخه به هم وصل است.  به همین دلیل تمرکز و حمایت برای موفقیت تیم ملی باید بیشتر باشد تا این چرخه رو به جلو برود و باعث پیشرفت فوتبال ایران شود.

وی درباره نسل فوق‌العاده فعلی تیم ملی توضیح داد: خودم بین بچه ها هستم و خیلی سخت است بخواهم تعریف کنم اما می ‌توانم به جرات بگویم یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران بین تمام ادوار است.  در دوره‌های مختلف بازیکنان و موفقیت های فوق‌العاده خوبی داشته‌ایم اما نسل فعلی از لحاظ فنی و شخصیتی یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران است که می‌تواند تا هشت سال آینده فوتبال مان را تامین کند. بازیکنان فوق‌العاده بااستعدادی در این تیم وجود دارند.

هافبک تیم ملی فوتبال تصریح کرد:  برخی بازیکنان جوان باتجربه، برخی نفرات جوان که در لیگ برتر خودمان فوق‌العاده خوب کار می کنند و برخی بازیکنان باتجربه عضو تیم ملی هستند. این ترکیب می‌تواند فوق‌العاده مثبت باشد و این نوید را بدهد که در سال‌های آینده تیم بهتری داشته باشیم.همه این مسائل بازهم به آن حمایت هایی که باید وجود داشته باشد و اتحاد ملی بازمی‌گردد تا این نسل را به جلو ببرد و به امید خدا سبب موفقیت و شادی‌های بیشتر در فوتبال و بین مردم شود.

جهانبخش در مورد بازی پیش رو با عراق گفت: نیازی به این نیست که بگویم در چند سال اخیر بازی‌های ما با عراق حساس، سخت و مهم بوده، در ادوار مختلف و در جاهای مختلف به عراق خوردیم که این حساسیت را بیشتر کرد. آن‌ها تیم واقعا خوبی دارند و قابل احترام هستند. قطعا بازی سختی خواهد شد اما سه بردی که پشت سر گذاشتیم می‌تواند خیلی از نظر روحی-روانی، شناخت بچه‌ها از هم و عملکرد بهتر به ما کمک کند. اگر به امیدخدا بخواهیم با قاطعیت و خیال راحت به مرحله بعد صعود کنیم باید با تمام قوا و انرژی به زمین برویم.

وی افزود: می بینم که بین بچه ها اتحاد است. هرروز در مورد این صحبت می‌کنیم که حساسیت بازی با عراق چقدر زیاد است ولی با استعدادی که در بچه‌ها می‌بینم، با فعل خواستن و همبستگی، به امید خدا از این بازی هم با سربلندی خارج می‌شویم. قول می‌دهم که تمام تلاشمان را می‌کنیم که از این بازی سربلند خارج شویم.

هافبک تیم ملی فوتبال در خصوص اینکه چرا صعود از این مرحله سخت و استرس تاریخی به فوتبال ایران وارد شد، گفت: متاسفانه خیلی چیزها دست به دست هم داد. دلایل و اتفاقات مختلفی افتاد که می‌شود خیلی در مورد آن‌ها صحبت کرد ولی گذشته هیچ کمکی نمی‌کند. به خصوص قبل از این بازی حساس، گذشته را باید برای گذشته بگذاریم. حتی این سه بازی هم که انجام دادیم گذشته، در فوتبال باید بازی به بازی پیش برویم. حالا در این شرایط هستیم. باید تلاش و تمرکزمان را بیشتر کنیم که اتفاقات گذشته را جبران کنیم و ان‌شاالله سربلند باشیم.

جهانبخش در مورد اینکه آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که در جام جهانی قطر از مرحله گروهی صعود کنیم، عنوان کرد: صحبت در مورد این مسائل، اینکه به مرحله بعد برویم و بتوانیم نتایج خوب بگیریم و شرایط خوب داشته باشیم همیشه شیرین است اما اگر هرچیزی را قدم به قدم جلو برویم خیلی بهتر است. اولین قدم بزرگ ما بازی با عراق است که باید این مرحله را رد کنیم. قطعا مرحله بعد فوق العاده سخت‌تر می‌شود. تیم‌هایی مانند ژاپن کره عربستان و استرالیا همه در حال پیشرفت هستند و از شرایط خیلی خوبی برخوردارند. کار فوق العاده سختی را پیش رو داریم.

وی تصریح کرد: اما بالاخره از نسلی صحبت می‌کنیم که جام جهانی، جام ملت‌ها و بازی‌های خیلی سختی را سپری کرده و این تجربه را می‌توانند به تورنمنت‌های بعدی انتقال بدهند که قطعا بزرگترین آن جام جهانی قطر است. ان شاالله بتوانیم قدم به قدم پیش برویم. با پیروزی های بهتر و شرایط بهتر، اول باید به جام جهانی صعود کنیم و بعد از آن بتوانیم نتایج خوب و شرایط خوبی در آنجا داشته باشیم.

هافبک تیم برایتون درباره تیم سال آینده اش عنوان کرد: در این مدت خیلی این سوال را از من پرسیده اند اما مهم ترین موضوع این است که دو سال دیگر با برایتون قرارداد دارم. بعد از دیدارهای تیم ملی هم تعطیلات دارم و پس از آن به انگلیس بازمی‌گردم. قطعا می توانم این را بگویم یک تصمیم خوب فوتبالی می‌گیرم زیرا سال فوق‌العاده سختی را پیش رو داریم.

جهانبخش ادامه داد: در این سال‌ها کمتر بازی‌کرده ام و شرایط آنگونه که باید و شاید نبوده است. امیدوارم تصمیم خوب فوتبالی بگیرم که این سال‌ها جبران شده و قدمی که در فوتبال اروپا برداشته ام هم رو به جلوتر باشد. می‌خواهم هم با شرایط خوب در باشگاهم دل مردم را  شاد کنم و هم با آمادگی خوب به تیم ملی کمک کنم تا در این تیم هم عملکرد خوبی داشته باشم.

وی درباره پتانسیل تیم ملی برای صعود به جام جهانی که برای اولین بار در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود، گفت: من از یک خانواده فوتبالی می‌آیم و از سال ۱۹۹۸ به بعد همه ادوار تیم ملی در جام جهانی را دنبال کرده‌ام. پتانسیل نسل فعلی فوق‌العاده  خوب است  و هرچه درباره‌اش صحبت کنم، کم گفته ام اما این پتانسیل کافی نیست بلکه استفاده از آن، استعداد بچه‌ها و و اینکه بتوانیم بهترین شرایط را برای استفاده از استعدادها فراهم کنیم خیلی مهم تر از خود پتانسیل است.این موضوع هم می‌تواند شرایط  مختلفی داشته باشد.

هافبک تیم برایتون افزود: این پتانسیل و خواستن در تیم ملی وجود دارد. خود بچه‌ها هم می‌دانند . یک بحث درباره فوتبال ملی و اتفاقاتی است که می‌تواند برای تیم ملی مثبت باشد. بحث دیگر درباره مردم و علاقه‌مندی آنها است که می خواهند جام جهانی را در قطر که همسایه ما است مانند جام جهانی روسیه که استقبال فوق العاده ای از آن شد دنبال کنند. برگزاری بازی ها در قطر می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ما باشد. از همه مهم ترین مسئله می تواند این مسیر باشد.

جهانبخش ادامه داد:  برنامه ریزی از طرف عزیزی خادم و مسئولان فدراسیون در این ۴-۳ هفته خیلی مثبت بوده است. برنامه ریزی برای بازی‌ها، اردوهای بعدی  و هدف‌هایی که می توانیم برای جام جهانی داشته باشیم خیلی خوب بوده است.  اگر از این پتانسیل خوب استفاده شود،‌ می‌توانیم دوره فوق‌العاده خوبی برای دوره بعدی جام جهانی داشته باشیم و برخی بازیکنان ۳ تا ۴ دوره جام جهانی را تجربه کنند.

وی درباره اینکه احتمالا خودش هم می تواند چهار دوره جام جهانی را تجربه کند، توضیح داد: این موضوع اتفاق فوق‌العاده بزرگی است. باید حضور در جام جهانی و سختی اش را تجربه کنید. اگر زنده باشم، قسمت باشد و  شرایط آنگونه که باید پیش برود، حضور در جام جهانی می‌تواند بازهم برای من تکرار شود و سایر بچه‌ها هم سه بار حضور در این مسابقات را تجربه کنند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها