تاریخ انتشار : شنبه 30 اکتبر 2021 - 20:55
کد خبر : 32983

حال شورا از عناصری که به ارزش‌های خود پشت کردند، بد است

حال شورا از عناصری که به ارزش‌های خود پشت کردند، بد است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص حال این روزهای شورای پنجم و با بیان اینکه، حال ما از عناصری بد است که برای دستیابی به جایگاه قدرت و پست به هر کاری دست می‌زنند، گفت: خوب است که متولیان امور بدانند این افراد همان‌گونه که به آرمان‌ها و ارزش‌های اولیه خود پشت کرده‌اند، به

حال شورا از عناصری که به ارزش‌های خود پشت کردند، بد است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص حال این روزهای شورای پنجم و با بیان اینکه، حال ما از عناصری بد است که برای دستیابی به جایگاه قدرت و پست به هر کاری دست می‌زنند، گفت: خوب است که متولیان امور بدانند این افراد همان‌گونه که به آرمان‌ها و ارزش‌های اولیه خود پشت کرده‌اند، به شما نیز پشت خواهند کرد و افراد قابل اعتمادی نیستند.

محمدرضا حیدری امروز ۳۱ خرداد ماه، در ابتدای یکصدوسی‌وچهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به ولادت امام رضا (ع)، اظهار کرد: امام رضا (ع) به امام گفت‌وگو و مدارا در عرصه سیاسی و علمی در دوره خود شهرت داشته و خوش درخشیدند. ایشان با گفت‌وگو، مباحثه و فرآیند متقاعدسازی با عالمان کلامی در ادیان مختلف، بحث، گفت‌وگو و متقاعدسازی را پایه‌گذاری کرده و به عنوان یک سنت نبوی تداوم بخشیدند. چه خوب است که ما به عنوان شهروندان مشهدالرضا(ع) از این سیره و سنت بهره ببریم.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه حوزه اخلاق سیاسی امام رضا (ع) همچون امام علی (ع) درخشان است، تاکید کرد: امام رضا(ع) حتی در قبال مأمون و در واکنش‌های سیاسی از اصول اخلاقی دوری نمی‌کردند. هیچ‌گاه برای دستیابی به اهداف خود از روش‌های ناصحیح و فریبنده استفاده نکردند. همان‌گونه که به خاطر داریم، مولا علی (ع) نیز به معاویه فرمودند من نیز برای دستیابی به اهداف سیاسی خود می‌توانم از روش‌های غلط استفاده کنم، اما خود را آلوده به این روش‌ها نمی‌سازم. این مسئله در سیره سیاسی امام رضا(ع) نیز به چشم می‌خورد و برای ما درس بزرگی است که باید از این سنت استفاده و پای‌بند به این اصول باشیم.

حیدری در ادامه با بیان اینکه اصناف یکی از بزرگترین نهادهای مدنی در سطح کشور به شمار می‌روند که توسط مردم اداره می‌شود و سهم بسیار زیادی در اشتغال و تولید ناخالص ملی دارد، عنوان کرد: اصناف به جز نقش‌آفرینی در حوزه اقتصادی از قدیم‌الایام در حوزه‌های کمک به افراد نیازمند و امور خیریه پیشتاز و نقش‌آفرین بوده است. بازاریان در دوره پیروزی انقلاب و در دوره جنگ تحمیلی نقش بسزایی داشتند. امروز نیز در شرایط بسیار سخت فعلی به سر می‌برند. به ویژه در شهر مشهد که اقتصاد آن بر پایه زائران و گردشگران بنا نهاده شده، کرونا اصناف را بسیار آزار می‌دهد. با وجود مشکلات فراوانی که جامعه اصناف دارند، امیدواریم با گذر از این دوران به شرایط باثبات برسند. در شورای پنجم سعی کرده‌ایم که در خصوص حمایت از اقشار مختلف مردم و پیشگیری از آسیب‌های کرونا، بخش اصناف را هم ببینیم تا فشار کمتری را تحمل کنند. از این رو در بازه‌های ۶ ماهه و در چند دوره مختلف لوایح مختلفی برای ارائه تخفیف به اصناف در شورای شهر تصویب شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با تمام فراز و نشیب‌های آن برگزار شد و آیت الله رئیسی به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند، خاطرنشان کرد: تجربه ما در دوره حضور ایشان در تولیت آستان قدس رضوی، توأم با تدبیر، درایت و کمک ایشان به مدیریت شهری بود. بسیاری از مشکلات در دوره حضور آقای رئیسی با کمک و مشاوره ایشان حل شد. برای ایشان آرزوی موفقیت و تحقق وعده‌ها و برنامه‌هایشان در کرسی ریاست جمهوری دارم. همچنین برای منتخبین ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد نیز آرزوی موفقیت و بهروزی داریم.

حیدری بابیان اینکه خوشبختانه شهر مشهد بر مدار توسعه و سازندگی قرار دارد، اظهار کرد: شورای پنجم آمادگی دارد تا تمام تجربیات، دغدغه‌ها و برنامه‌های پیش‌رو، آن‌چه رخ داده و باید رخ بدهد را در اختیار نمایندگان جدید قرار دهد. از اعضاء فعلی شورا که در شرایط زمانی کوتاه، نابرابر و سخت وارد عرصه رقابت شده و تلاش خود را به کار بستند نیز سپاسگزارم. همچنین برای آقای صاحبی، همکار شورای فعلی که منتخب شورای ششم هستند، آرزوی موفقیت دارم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص جایگاه شورا در سیاست‌گذاری، گفت: فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اقدامات عمرانی و توسعه در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری در درون شورا انجام می‌شود. به طور کلی آنچه در حوزه مدیریت شهری اتفاق می‌افتد، بر اساس اختیارات و تکالیف قانونی از مسیر شوراست. برنامه عملیاتی چهار ساله و بودجه سالانه که مبتنی بر برنامه عملیاتی نوشته می‌شود، شرایط تعیین اولویت‌های پروژه را مشخص می‌کند. باید توجه داشت که بخشی از پروژه‌ها از دل تعاملات اعضاء شورا با مردم بیرون می‌آید.

حیدری ادامه داد:  بسیاری از پروژه‌های شاخص شهری محصول تعاملات اعضاء شورا با دستگاه‌ها، نهادهای بالادستی و یا مردم بوده است. به عنوان نمونه پروژه ۱۰۰هکتاری شهرک شهید باهنر در دیدار اعضاء شورا با تولیت آستان قدس رضوی، حجت الاسلام مروی و بر اساس پیشنهاد اعضا، بررسی و موافقت ایشان به وقوع پیوست. پارک اردیبهشت، تقاطع غیر همسطح مصلی، اتصال ابوطالب شمالی و جنوبی و… پروژه‌هایی است که به خواست مردم بوده و از این مسیر کلید خورده است.

وی  افزود: آنچه از بدنه شهرداری بیرون می‌آید، باید از مسیر شورا عبور کرده و پس از تصویب، بودجه‌های لازم را فراهم کند و در برنامه اجرایی قرار گیرد. لذا تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در شورا و اجرا در شهرداری انجام می‌شود. ترکیب و نوع تعامل این دو بخش اتفاقات مبارکی را رقم زده است. همچنین آنچه که حاصل تعامل شهرداری با حوزه ملی و استانی بوده کمک بزرگی برای اتفاقات ارزشمند شهر و کشور شده است.

رئیس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه، حال شورا خوب است، عنوان کرد: در روزهای پایانی شورای پنجم برخی می‌خواهند بدانند حال شورا چگونه است. حال شورا خوب است، زیرا شهر امام رضا(ع) را آبادتر کرده و آن را پاک و زیبا تحویل می‌دهیم. حال شورا خوب است چون این دوره در شرایطی پایان یافت که اکثریت پروژه‌های پیش‌بینی شده به پایان رسیده و یا در روزهای آتی پایان خواهد یافت. حال شورا خوب است چرا که رویکرد انسان‌محوری در شهر با اجرای پروژه‌های پیاده‌روسازی، پیاده‌مداری و خطوط دوچرخه در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: بهانه‌های زیادی برای خوب بودن حال شورا وجود دارد. در این دوره دیوارهای نامهربانی برچیده شده و پروژه‌های عمرانی به ویژه در حوزه قطار شهری فعال است. فضاهای اجتماعی فراوانی برای مردم از جمله رودپارک، کوه‌پارک، کوه‌شار و… ایجاد شده است. حال ما خوب است که توانستیم به شهرداری اجازه دهیم برای رفاه کارکنان و حتی نیروهای خارج از کادر رسمی امکانات رفاهی، درمانی و تکمیل درمان فراهم کند. حالمان خوب است از اینکه وقتی اطراف حرم مطهر قدم می‌زنیم به مانند گذشته دیگر روی خاک و گِل راه نمی‌رویم، بلکه خیابان‌ها و ره‌باغ‌های ایجاد شده رضایت شهروندان و زائرین را فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: اگر به توس و آرامگاه فردوسی سر بزنیم، دیگر در مقابل گردشگران و فرهنگ دوستان شرمنده نیستیم؛ چراکه کاری در شان و جایگاه فردوسی بزرگ انجام شده است. خوشحالیم و حالمان خوب است که منافع شهر را بر هر چیز ترجیح داده‌ایم. در برابر بدعهدی‌ها و پیمان‌شکنی‌ها دم فرو بستیم و حتی از برخی اختیارات خود استفاده نکردیم تا به حرکت عمران و آبادانی شهر لطمه‌ای وارد نشود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه، حال بدی نیز داریم، اظهار کرد: از بدعهدی‌ها و پیمان‌شکنی‌ها حالمان بد است. حال ما بد است، زیرا برخی مدیران کارآمد از چرخه مدیریت شهری مشهد حذف شدند و افرادی که باید از تمام توان و ظرفیت خود برای دفاع از آن‌ها استفاده می‌کردند، قصور کردند. حال ما بد است، چرا که جمعی از جوانان فداکاری که در بدنه شهرداری که برخی تا دو سال خدمت کردند، عذرشان خواسته شد اما باز کسی از حقوق آن‌ها به طور شایسته دفاع نکرد.
حیدری با اشاره به اینکه حال ما از عناصری بد است که برای دستیابی به جایگاه قدرت و پست به هر کاری دست می‌زنند، بیان کرد: خوب است که متولیان امور بدانند این افراد همان‌گونه که به آرمان‌ها و ارزش‌های اولیه خود پشت کرده‌اند، به شما نیز پشت خواهند کرد و افراد قابل اعتمادی نیستند. حال ما بد است از اینکه نتوانستیم به برخی از وعده‌های خود عمل کنیم و از این جهت از مردم عزیز عذرخواهی می‌کنیم. در مجموع حال ما خوب است؛ چراکه توفیق خادمی و نمایندگی مردم را به عهده داشتیم که این افتخار بزرگی است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها