تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 30 سپتامبر 2021 - 20:46
کد خبر : 52984

حدود ۴۳ درصد از چک‌های وصولی رمزدار است

حدود ۴۳ درصد از چک‌های وصولی رمزدار است

از ۳۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در بهمن سال گذشته ۵۷.۱ درصد آن مربوط به چک‌های عادی بوده و ۴۲.۹ درصد دیگر را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.  مجموع چک‌های مبادله شده در بهمن سال گذشته به هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله

حدود ۴۳ درصد از چک‌های وصولی رمزدار است

از ۳۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در بهمن سال گذشته ۵۷.۱ درصد آن مربوط به چک‌های عادی بوده و ۴۲.۹ درصد دیگر را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

 مجموع چک‌های مبادله شده در بهمن سال گذشته به هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و… بوده است.
جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده معادل هشت میلیون و ۶۰۰ هزار فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر هفت میلیون و ۹۰۰ هزار فقره عادی و حدود ۰.۷ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۱.۹ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۸.۱ درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.
از نظر مبلغی نیز، از ۳۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور، بیش از ۱۸۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود ۱۳۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۷.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۴۲.۹ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.
طبق این گزارش، در بهمن ماه سال گذشته در کـل کشـور ۶۹۷ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۱۳۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۱.۴ و ۲۵.۴ درصد افزایش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران ۲۲۱ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۷۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۹.۲ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۱.۶ درصـد)، اصفهان (۹.۸ درصد) و خراسان رضوی (۷.۸ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
همچنـین ۶۹.۱ درصد از ارزش چک‌هـای فوق در اسـتان‌هـای تهران (۵۸.۱ درصد)، اصفهان (۶.۳ درصد) و خراسان رضوی (۴.۷ درصد) وصول شده است.
گفتنی است؛ چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
علاوه براین، چک‌های رمزدار چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می‌توانند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها