تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 11 آگوست 2022 - 21:56
کد خبر : 197734

حسینی: هنوز فرصت برای معرفی وزیر تعاون وجود دارد

حسینی: هنوز فرصت برای معرفی وزیر تعاون وجود دارد

معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: هنوز مهلت قانونی برای بررسی و معرفی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی باقی است.  سید محمد حسینی در یک گفت و گوی تلویزیونی، ضرورت تعامل، همکاری و هماهنگی قوای سه گانه را در کنار باور به تفکیک قوا مورد تاکید قرار داد و گفت: بدون تردید قوای سه گانه

معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: هنوز مهلت قانونی برای بررسی و معرفی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی باقی است.

 سید محمد حسینی در یک گفت و گوی تلویزیونی، ضرورت تعامل، همکاری و هماهنگی قوای سه گانه را در کنار باور به تفکیک قوا مورد تاکید قرار داد و گفت: بدون تردید قوای سه گانه به ویژه دولت و مجلس در تعامل و همکاری نزدیک با یکدیگر، می‌توانند امور کشور را با سرعت و سهولت به پیش برده و از ایجاد وقفه و معطلی های بی مورد که در مقاطعی شاهد آن بودیم، جلوگیری کنند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آیت الله رئیسی بر تعامل، مشورت و هم افزایی بین دولت و مجلس تاکید داشته و در این راستا در سال اول با همه نمایندگان در قالب ۳۱ مجمع استانی دیدار  و گفتگو داشته است و در این جلسات مسائل کلان تا مشکلات حوزه های انتخابیه  مورد بحث و بررسی قرار گرفته است این در حالی است که در دولت یازدهم طی چهارسال ۲۱ مجمع استانی برگزار و در دولت دوازدهم هم هیچ دیداری از سوی رییس جمهور وقت با مجامع استانی برگزار نشد.

معاون رئیس جمهور افزود: دولت تلاش دارد که تعامل با نمایندگان مجلس به بهترین نحو ممکن انجام شود.

حسینی بیان کرد: پیامد و نتیجه جلسات و گفتگوهای دولتمردان با نمایندگان مجلس این بوده که نمایندگان درک و شناخت واقعی از امکانات و توانمندی های قوه مجریه داشته و با مشاهده دغدغه مندی و تلاش بی وقفه مجموعه دولت، همراهی و همکاری های لازم را داشته باشند و اینکه هیچ استیضاحی تا کنون مطرح نشده، می تواند از نتایج این تعاملات باشد. این در حالی است که در مدت مشابه دولت قبل چهار استیضاح در صحن مجلس مورد رسیدگی قرار گرفت. در مورد سوال ها هم که از حقوق نمایندگان است در یک سال نخست دولت قبل ۴۱ سوال به صحن آمد که منجر به ۷ کارت زرد شد، در حالی که در دولت فعلی تنها ۱۳ سوال به صحن راه پیدا کرد که فقط در  ۳ مورد آن نمایندگان اظهار داشتند که قانع نشده‌اند، که البته یک مورد آن هم عجیب بود؛ چرا که در مورد وزیر ورزش موضوع سوال تصویب نشدن دو آیین نامه اجرایی این وزارتخانه بود که از دولت‌های قبل باقی مانده بود و دولت هم با اولویت دادن آنها را قبل از جلسه مجلس به تصویب رساند و معلوم نشد سوال کننده محترم و  نمایندگان  از چه چیزی قانع نشدند.

معاون رئیس جمهور گفت:  در گذشته بسیاری از پروژه‌های عمرانی حتی به رغم پیشرفتهای بیش از ۹۰ درصدی، به خاطر کوتاهی، تعلل و رخوت، معطل و تعطیل مانده بودند اما امروز دولت با شور، نشاط و پویایی به دنبال جبران کمبود ها و رفع مشکلات کشور است.

وی بیان کرد: امروز همه مسئولین دولت نسبت به رفع مشکلات، احساس مسئولیت دارند و شخصا در کنار انجام مسئولیت های اصلی، در ایام آخر هفته و تعطیلات به دعوت نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه آنان رفته و از نزدیک، نیازمندی ها و مشکلات موجود را مورد بررسی قرار داده و آن را به وزرا و دستگاه‌های  مربوطه ارائه می دهم و تاکنون به ۵۵ استان و قریب به یکصد شهرستان سفر انجام داده ام. اساساً این دولت در میان مردم است و می خواهد با کار جهادی برخی عقب افتادگی ها را جبران کند و مسائل را به صورت میدانی مورد رسیدگی قرار دهد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص تقدم لایحه بر طرح اظهار داشت: امروز همه نمایندگان اذعان می‌دارند که اگر لایحه از طرف دولت ارائه شود از جامعیت و بار کارشناسی  لازم برخوردار است و دولت نیز مصمم است مشکلات موجود را مورد بررسی قرار داده و آنها را در قالب لایحه به مجلس تقدیم کند و یکی از دستاوردهای این دولت و معاونت امور مجلس که با همکاری مجلس صورت گرفته است لایحه محوری و ترجیح و افزونی تصویب لوایح به نسبت طرح های ارائه شده است.  دولت تاکنون ۴۲ لایحه را تقدیم مجلس کرده است و با طرح کارشناسی مجلس هم موافقت نموده است. به لحاظ موضوعی قریب به ۴۱ درصد لوایح درباره مسائل اقتصادی و معیشتی هستند که نشانه عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور است.

معاون امور مجلس رییس‌جمهور با تقدیر از همکاری و همراهی نمایندگان با دولت اظهار داشت: متاسفانه واقعیت های رابطه و تعامل صمیمی دولت و مجلس با فضایی که برخی رسانه ها در بیرون می سازند متفاوت است، اگر چه همه نمایندگان در اظهار نظر راجع به مسائل کشور آزادند اما بعضاً وقتی یک نماینده اظهار نظر شخصی خود را بیان می کند برخی رسانه های مخالف به گونه ای فضاسازی می کنند که آن را به عنوان مخالفت کلیت مجلس با دولت القا کنند در صورتی که اکثریت قاطع نمایندگان افرادی متدین، دلسوز و انقلابی هستند که همانند دولت دغدغه رفع مشکلات را دارند.

وی همکاری و همدلی همه  مسئولین را برای رفع مشکلات حائز اهمیت دانست و گفت: امروز مردم انتظار ندارند که مانند برخی دوره ها، شاهد تنش و درگیری بین مسئولین و قوا باشند و توقع دارند نیروهای ولایی و انقلابی، دلسوزانه مسائل و مشکلات کشور را پیگیری کنند .

حسینی تاکید کرد:  امروز شرایط به گونه‌ای است که باید با اقدام و عمل، اعتماد مردم را که متاسفانه به خاطر رخوت و سستی‌های گذشته آسیب دیده است، جلب کنیم و در این راستا رئیس جمهور تاکید دارند که برای بیان برنامه ها و عملکردهای از فعل ماضی و آنچه انجام شده است حرف بزنیم نه وعده و اقدامات انجام نشده.

معاون رییس جمهور تاکید کرد:  دولت در تعامل با مجلس و کمیسیون های مختلف آن به دنبال شفافیت، اجرای قانون و رفع ابهام است و چنانچه تخلفی محرز باشد حتماً با آن برخورد خواهد کرد. نتیجه بررسی های مجلس که در قالب تحقیق و تفحص و اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نمود پیدا می کند، آنچنانکه  از ۲۲ تحقیق و تفحص به تصویب رسیده مجلس در یک سال گذشته حداکثر ۳ یا ۴ مورد آن به نوعی به عملکرد این دولت مربوط است و بقیه موارد ناظر به عملکرد دولت قبل است و یا در مورد اعمال ماده ۲۳۴ در یک سال آخر دولت قبل ۸۷ مورد انجام شده در حالی که حدود ۱۷ مورد درباره عملکرد این دولت اعمال شده است که نشان دهنده قانون مداری این دولت است.

حسینی درخصوص تعامل و حضور معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها و دستگاههای دولتی در مجلس گفت در یک سال گذشته هماهنگی خوبی میان معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها صورت گرفته و تاکنون ۱۵ نشست هم اندیشی میان ایشان برگزار که دو مورد آن با حضور روسای محترم قوای مقننه و قضاییه بوده است و ضمن آنکه به منظور پاسخگویی و تعامل با نمایندگان بیش از هزار بار در مجلس شورای اسلامی حضور داشته اند که بیش از دوبرابر حضور معاونان پارلمانی دولت قبل است و همین نشان دهنده ارتباط و تعامل گسترده دولت و مجلس است.

معاون رئیس‌جمهور درخصوص معرفی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت هنوز مهلت قانونی برای بررسی و معرفی وزیر باقی است و به دلیل گستردگی وظایف و اهمیت وزارتخانه لازم است همه گزینه هایی که موجود از سوی رییس جمهور بررسی شوند، البته از داخل و بیرون مجلس هم به طور طبیعی پیشنهاد هایی مطرح شده است.

حسینی در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی و معرفی وزیر آن اظهار داشت: در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس طرحی را پیش از دولت سیزدهم به تصویب رساندند و امروز با توجه به مشکلات ناشی از کنترل قیمت ها و تنظیم بازار، دولت موافقت خود را با این طرح مجلس اعلام کرده و آمادگی دارد پس از نهایی شدن آن و رفع اشکالات شورای نگهبان، وزیر بازرگانی را به مجلس معرفی کند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها