تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 اکتبر 2021 - 16:04
کد خبر : 21968

حمایت جهاد دانشگاهی تهران از استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپای دانشجویی

حمایت جهاد دانشگاهی تهران از استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپای دانشجویی

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که جهاد دانشگاهی با هدف تحقق الگوی اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از ایجاد و توسعه کسب ­و­کارهای دانشجویی و دانشگاهی، مرکز نوآوری و شتابدهی را تاسیس کرده است، در ادامه اعلام کرد که استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه و همچنین دانشجویان و دانش‌آموختگان

حمایت جهاد دانشگاهی تهران از استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپای دانشجویی

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که جهاد دانشگاهی با هدف تحقق الگوی اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از ایجاد و توسعه کسب ­و­کارهای دانشجویی و دانشگاهی، مرکز نوآوری و شتابدهی را تاسیس کرده است، در ادامه اعلام کرد که استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه و همچنین دانشجویان و دانش‌آموختگان و جوانان نخبه و صاحب ایده‌های جدید می‌توانند در این مرکز مستقر شده و از حمایت‌ها و امکانات آن در جهت رشد و توسعه ایده خود بهره‌مند شوند.

مرتضی پرهیزکار با بیان این‌که این حمایت‌ها به کاهش ریسک، زمان و هزینه راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا کمک می‌کند، اظهار کرد: ایجاد و تقویت هسته­ های نوآوری و کارآفرینی و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری در دانشگاه و جهاد دانشگاهی از اهداف اصلی راه‌اندازی این مرکز در سازمان جهاد دانشگاهی تهران است.

ارتباط با سرمایه ­گذاران و معرفی ایده‌های خوب به صندوق‌های سرمایه‌گذاری

وی با بیان این‌که اغلب استارت‌آپ‌ها در بدو تأسیس به لحاظ منابع مالی و نیازهای تخصصی و فنی بسیار آسیب‌پذیر هستند، افزود: از این‌رو ارائه خدمات آموزشی، مشاوره­ای و منتورینگ، تأمین منابع مالی از طریق ارتباط با سرمایه­ گذاران و معرفی ایده‌های خوب به صندوق‌های سرمایه گذاری از مهم­ترین خدمات این مرکز خواهند بود.

پرهیزکار با بیان این‌که این مرکز در سه حوزه تخصصی شامل آموزش و توسعه منابع انسانی، شیمی و مهندسی شیمی، مهندسی متالورژی و آلیاژهای ویژه فلزی فعالیت خواهد کرد، افزود: فضای اختصاص‌یافته برای استقرار این مرکز به مساحت ۶۴۰ متر مربع در مجتمع آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در بلوار کشاورز در حال آماده‌سازی است. این مرکز همچنین می­‌تواند از سایر امکانات این مجتمع اعم از آمفی‌تئاتر، کلاس‌ها و استودیوی تولید محتوا برای تحقق مأموریت­ها و انجام فعالیت­‌ها استفاده کند.

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که سازمان جهاد دانشگاهی تهران تعداد مناسبی آزمایشگاه‌، کارگاه‌ و امکانات مورد نیاز در بخش‌های شیمی، مهندسی شیمی و مهندسی متالورژی در اختیار دارد، افزود: افراد و شرکت‌های مستقر در این مرکز می‌توانند از این امکانات برای تحقق مأموریت‌های خود به خوبی استفاده کند.

وی تأمین منابع مالی برای تجهیز و فعالیت این مرکز را یکی از الزامات موفقیت مرکز برشمرد و از سازمان­ها و کارآفرینان اجتماعی و شرکت­ها برای سرمایه­ گذاری و کمک مالی به این مرکز نوپا دعوت کرد.

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که هم‌اکنون چندین پروژه اجرایی و فعالیت تخصصی برای تقویت اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی، حمایت از ایده­ ها، محصولات و هسته ­های نوآوری و فناوری، طراحی شده است، گفت: با برخی نهادها و سازمان‌ها نظیر دانشکده‌های دانشگاه تهران در حال مذاکره و رایزنی برای تبادل تفاهم‌نامه و انجام پیگیری‌های لازم به‌منظور همکاری و هم­افزایی برای انجام کارهای مشترک در همه ابعاد و زمینه­ ها هستیم.

وی با بیان این‌که آموزش و توسعه منابع انسانی موضوع بسیار گسترده‌ای است که فناوری‌های آموزشی، آزمون‌ها، استانداردهای آموزشی، برگزاری آموزش‌های الکترونیکی، شبیه‌سازی‌های آموزشی و تجهیزات را شامل می‌شود، افزود: در این مرکز از ایده‌های جدید در بحث توسعه منابع انسانی، ارتباط شغل و آموزش، تهیه استانداردهای جدید شغلی و مطالعات آموزشی، آینده‌پژوهی در زمینه مشاغل و مهارت‌ها استقبال می‌شود.

پرهیزکار خاطرنشان کرد: دیگر حوزه فعالیت این مرکز شیمی و مهندسی شیمی است که محور اصلی آن سورفاکتانت‌ها و صنایع شوینده است. سازمان جهاد دانشگاهی تهران بیش از ۲۰ سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد و در این راستا فناوری‌های زیادی ایجاد و محصولات فراوانی را تولید و به بازار عرضه کرده است.

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران فعالیت در حوزه مواد ویژه فلزی و آلیاژهای خاص را سومین حوزه فعالیت این مرکز دانست و خاطرنشان کرد: سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در این زمینه، تاکنون اقدام به تولید انواع فولادها، آلیاژها، شکل‌دهی دقیق و ساخت مجموعه‌های صنعتی در صنایع نفت و گاز و سایر صنایع اساسی و بزرگ مانند فولاد و مس کرده و یکی از اولویت­‌های مرکز نیز حمایت از این ایده ­ها و محصولات است.

حضور اعضای هیئت علمی جهاد دانشگاهی و دانشگاه تهران برای راه‌اندازی کسب و کارها و استارت‌آپ‌ها در «منش»

وی درباره نیروهای به‌کار گرفته شده در این مرکز توضیح داد: اعضای هیئت علمی جهاد دانشگاهی و دانشگاه تهران، کارشناسان باتجربه جهاد دانشگاهی و صاحب‌نظران تخصصی در زمینه راه‌اندازی کسب و کارها و استارت‌آپ‌ها تحت‌عنوان منتور، مدرس، مربی و راهنما در این مرکز حضور خواهند داشت.

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که این مرکز چندین شیوه حمایت را طراحی و تعریف کرده است، افزود: در اختیار قرار دادن فضای فیزیکی برای استقرار تمام وقت حضوری، حضور موقت و ساعتی، دریافت مشاوره بدون حضور در مرکز و به‌صورت آنلاین از روش‌های ارتباط با افراد و شرکت‌های نوآور است.

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که در فرآیند تشکیل استارت‌آپ، تبدیل ایده اولیه به محصول بسیار بحرانی و حیاتی است، افزود: فرآیند شتابدهی، یک فرآیند کوتاه مدت ۶ تا ۹ ماهه است که انتظار می‌رود طی این مدت ایده اولیه به محصول و فناوری قابل قبولی تکامل پیدا کند و با جذب سرمایه و تولید محصول، به ایجاد کسب و کار منتهی شود. این مرکز امکانات لازم برای حمایت از نوآوران در همه مراحل ذکر شده را دارد.

پرهیزکار سابقه ۴۰ ساله فعالیت جهاد دانشگاهی در زمینه پژوهش و فناوری را پشتوانه خوبی برای این مرکز اعلام کرد و از همه دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران خواست تا ایده‌های خود را با این مرکز در میان بگذارند و در فعالیت‌های انگیزشی و مشاوره‌ای این مرکز شرکت کنند.

دعوت از سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی برای همکاری با «منش»

دبیر مرکز نوآوری و شتابدهی(منش) سازمان جهاد دانشگاهی تهران از سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی که امکاناتی نظیر سرمایه و تجهیزات فنی در اختیار دارند و یا مایل به ارائه آموزش، خدمات مشاوره‌ای و منتورینگ هستند، دعوت به همکاری کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوان در این مسیر که خدمت جدیدی از سوی سازمان جهاد دانشگاهی تهران برای توسعه نوآوری و فناوری است از همیاری همه عزیزان در بخش دانشگاه، صنعت و تجارت بهره‌مند شد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها