تاریخ انتشار : شنبه 30 اکتبر 2021 - 1:39
کد خبر : 31089

«درآمدی بر فلسفه پزشکی» منتشر شد

«درآمدی بر فلسفه پزشکی» منتشر شد

کتاب «درآمدی بر فلسفه پزشکی» اثر پل تامپسون و راس آپشر با ترجمه محمدمهدی هاتف منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۵۱ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان در انتشارات سمت منتشر شده است. نویسندگان در درآمد این اثر فلسفه پزشکی نوشته‌اند: «از دیدگاه ما فلسفه پزشکی شعبه‌ای است از فلسفه علم.

«درآمدی بر فلسفه پزشکی» منتشر شد

کتاب «درآمدی بر فلسفه پزشکی» اثر پل تامپسون و راس آپشر با ترجمه محمدمهدی هاتف منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۵۱ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان در انتشارات سمت منتشر شده است.

نویسندگان در درآمد این اثر فلسفه پزشکی نوشته‌اند: «از دیدگاه ما فلسفه پزشکی شعبه‌ای است از فلسفه علم. به همین دلیل حوزه‌های تحلیلی اصلی فلسفی که مورد بحث قرار می‌گیرند معرفت‌شناسی، متافیزیک و منطق خواهند بود، و اخلاق محوریتی در آن ندارد. روشن است که در دل تمام دعاوی معرفتی‌ و در همه کندوکاوهایمان درخصوص جهان پیرامون، ارزش‌ها حضور دارند. اما کاوش در این مسائل، به‌رغم اهمیتی که دارد، با فلسفه پزشکی صرفاً مماس می‌شود. یعنی در عین این‌که نباید نادیده گرفته ‌شوند، در کانون بحث قرار نمی‌گیرند. ما در این کتاب، پزشکی را از منظری فلسفی مطالعه می‌کنیم. با توجه ‌به نقش برجسته پزشکی در جامعه امروز، این‌که تاکنون توجه چندانی به فلسفه پزشکی نشده است، جای سؤال دارد. تا همین اواخر، نه فیلسوفان علم علاقه خاصی به پزشکی نشان می‌دادند و نه موضع قاطبه پزشکان درخصوص بررسی فلسفی کارشان همدلانه بود؛ موضعی که از بی‌علاقگی تا خصومت را دربر می‌گرفت.

کتاب از ۱۲ فصل تشکیل شده است؛ فصل نخست به فلسفه پزشکی اختصاص یافته است. فصل دوم به تعریف سلامت و بیماری پرداخته است. فصل سوم نظریه‌ها و مدل‌ها در پزشکی است که در واقع در این فصل  به مؤلفه‌ای از پزشکی پایه پرداخته شده که تقریباً نظیری در پزشکی بالینی ندارد: ساختار و نقش نظریه‌ها و مدل‌ها. فصل چهارم ماده‌انگاری و تقلیل‌گرایی در علم پزشکی نام دارد. فصل پنجم با عنوان احتمال و تصادفی بودن آورده شده است و فصل ششم علیت و استقرا نام دارد. برخلاف فصل سوم، در فصول هفتم، هشتم و نهم مؤلفه‌هایی از پزشکی بالینی مطالعه می‌شود که به‌ندرت بروزی در پزشکی پایه دارند. در این سه فصل عناصری استخراج شده که به ‌لحاظ فلسفی جالب توجه‌اند؛ با این توضیح که نویسنده در بررسی آن‌ها شیوه‌ای انتقادی در پیش می‌گیرد. فصل دهم پزشکی از منظرهای اول شخص را مورد بررسی قرار داده است و فصل یازدهم به علوم اعصاب و بیماری‌های ذهنی اختصاص یافته در نهایت در فصل دوازدهم انواع پزشکی‌های مدرن بررسی شده است.

در نوشته پشت جلد این اثر آمده است: «این کتاب درآمدی است فلسفی بر علم پزشکی، با این هدف که نشان دهد پزشکی مدرن بر کدام درک فلسفی استوار است و از چه ابزارهای مفهومی در حل مسائل خود بهره می‌گیرد. دایره موضوعات کتاب هم مسائل نظری متداول در پژوهش‌های پزشکی را دربرمی‌گیرد و هم مسائل عملی جاری در پزشکی بالینی را. کتاب محصول مشترک یک فیلسوف و پزشک است:  پل تامپسون استاد تاریخ و فلسفه علم و راس آپشر استاد پزشکی، هر دو از  دانشگاه تورنتو. نتیجه این همکاری مشترک متنی است که احتمالاً هم به کار دست‌اندرکاران پزشکی بیاید و هم برای اهالی و علاقه‌مندان به فلسفه جالب توجه باشد.»

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها