تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 17:46
کد خبر : 15688

دردسرهای پوکی استخوان و شکستگی در سنین بالای 50 سال/ انتقاد از منفعل بودن شبکه های تحقیقاتی

دردسرهای پوکی استخوان و شکستگی در سنین بالای 50 سال/ انتقاد از منفعل بودن شبکه های تحقیقاتی

معاون تحقیقات وزارت بهداشت به انتقاد ضمنی از شبکه های تحقیقات سلامت پرداخت و گفت: این بخش ها می توانند با تکمیل پازل های پژوهشی در کشور بسیاری از نگرانی های بهداشتی را مرتفع کنند. به گزارش ایسنا، اعضای شبکه ملی تحقیقات پوکی استخوان کشور بصورت مجازی و حضوری گرد هم آمدند و در جریان آخرین

دردسرهای پوکی استخوان و شکستگی در سنین بالای 50 سال/ انتقاد از منفعل بودن شبکه های تحقیقاتی

معاون تحقیقات وزارت بهداشت به انتقاد ضمنی از شبکه های تحقیقات سلامت پرداخت و گفت: این بخش ها می توانند با تکمیل پازل های پژوهشی در کشور بسیاری از نگرانی های بهداشتی را مرتفع کنند.

به گزارش ایسنا، اعضای شبکه ملی تحقیقات پوکی استخوان کشور بصورت مجازی و حضوری گرد هم آمدند و در جریان آخرین وضعیت طرح های ارائه خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه در مراکز درمانی پایلوت قرار گرفتند.

در ا ین جلسه که با حضور دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت و دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و دیگر اعضای این شبکه از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد، برنامه های کنونی و آتی شبکه تحقیقات در راستای مراقبت یکپارچه شکستگی های ثانویه مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در این برنامه با انتقاد از منفعل بودن بسیاری از شبکه های تحقیقاتی در کشور، این شبکه ها را مغز متفکر در حیطه های تخصصی خواند که میتوانند با تکمیل پازل های پژوهشی در کشور بسیاری از نگرانی های بهداشتی را مرتفع کنند.

وی خاطر نشان کرد: موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی (NIMAD) نیز تحقیقات هدفمند در شبکه ها را مورد حمایت قرار میدهد و کشور در شرایطی هست که می بایست تولید دانش، هدفدار و جهت مند باشد و ما انتظار داریم دانش تولید شده به جای انباشته شدن به دست سیاستگذاران این عرصه برسد و به شکل مداخلات موثر به کار گرفته شود.

تلاش برای ارائه تصویری مناسب از پوکی استخوان

دکتر باقر لاریجانی با اشاره به این که خدمات پیشگیری و درمان استئوپروز و شکستگی در کشور از وجود شکاف بزرگی در سطح ارائه دهندگان و گیرندگان خدمت، سیاست گذاران و نظام سلامت و بیمه ها رنج می برد، گفت: آگاهی ناکافی در مورد بیماری و تبعات آن، آموزش ناکافی پزشکان و کادر درمان، شکاف بزرگ بین نیاز و ارائه خدمات و فقدان سیاست و برنامه عملیاتی از مهمترین نگرانی های مطرح در این حوزه هستند که می بایست مورد توجه قرار بگیرند.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر ادامه داد: متاسفانه در موارد قابل توجهی بیماران دچار شکستگی مورد پیگیری های آتی قرار نمیگیرند و پس از ترخیص از بیمارستان درمان خود را پیگیری نمی کنند.

وی مراقبت یکپارچه در استئوپروز را فرصتی برای جبران این موضوع خواند و تصریح کرد: با گسترش اطلاعات اپیدمیولوژیکی و ثبت بیماران دچار شکستگی های ناشی از پوکی استخوان قادر خواهیم بود بطور موثری بیماران را مدیریت کنیم.

رئیس پژوهشگاه خاطر نشان کرد: شبکه تحقیقات استئوپروز با راه‌اندازی شبکه‌ای از دانش و اطلاعات در زمینه استئوپروز جهت تبادل داده‌ها و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور در صدد است تا تصویری مناسب جهت برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در حوزه پوکی استخوان ارائه کند.

وی ادامه داد: ساماندهی، هدفمند کردن، بسترسازی تحقیقات بنیادی و کاربردی با همکاری سازمان یافته بین واحدهای همراستا براساس تصویر موجود از وضعیت ابعاد بیماری استئوپروز در کشور رسالتی است که در شبکه دنبال می شود.

لاریجانی مراقبت یکپارچه استئوپروز و شکستگی را شامل سه سطح پیشگیری اولیه، مدیریت و درمان و پیگیری خواند و افزود: در همین راستا خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه (FLS) شامل شناسایی، ارزیابی، درمان و پیگیری موارد شکستگی اولیه در چند بیمارستان به صورت پایلوت مستقر شده و راهنمای بومی FLS وسامانه الکترونیک FLS نیز راه اندازی شده است.

لزوم در اولویت قرار گرفتن بیماری های اسکلتی

در بخش دیگری از این جلسه، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز با تاکید بر ضرورت تغییر در ساختار نظام شبکه کنونی، پیری جمعیت را بحرانی برای آینده نزدیک ایران خواند و افزود: بحث بیماری های عصبی، عضلانی و اسکلتی به علت بار  ناشی از آن می بایست در اولویت های سیاست گذاری در نظام سلامت قرار بگیرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: بدون شک این بیماری بار مالی بسیار زیادی را به اقتصاد جهانی تحمیل خواهد کرد. همچنین شکستگی های ناشی ازپوکی استخوان سال ها زندگی توام با ناتوانی را برای افراد به همراه خواهد داشت، به طوری که ناتوانی ناشی از پوکی استخوان بسیار بیشتر از سایر بیماری های غیرواگیر است.

رئیسی عنوان کرد: از هر دو زن بالای ۵۰ سال و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر در معرض شکستگی ناشی از پوکی استخوان است و استفرار کلینیک ها و نظام ارجاع و تشحیص زودرس نیاز به پیگیری جدی دارد.

وی همچنین سارکوپنی را تخریب توده و قدرت عضلانی تعریف کرد و گفت: این بیماری نیز در سنین بالا ایجاد می شود و همانند پوکی استخوان زمینه ساز شکستگی های استخوانی و ناتوانی های حرکتی در افراد می شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با طرح این موضوع که ۲۰ تا ۵۰ درصد افرادی که به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی لگن می‌شوند در سال اول شکستگی فوت می‌کنند، افزود: در صورت بهبود شکستگی نیز در 80 درصد موارد افراد به کیفیت زندگی قبل از شکستگی بر نمی گردند.

رئیسی کمپین کشوری افزایش سواد جامعه در مورد استئوپروز و استئوپنی، پیمایش ملی IMOS و STEPS و تشخیص سریعتر استئوپروز در خانم های بالای 50 سال را از طرح های در اولویت وزارت بهداشت در این زمینه خواند.

طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، در بخش دیگری از این جلسه دکتر افشین استوار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه کلیات مربوط به طرح خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه (FLS) را به سمع شرکت کنندگان رساند و در ادامه هر یک از مراکز پایلوت شامل بیمارستان شفا یحیاییان و مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی گلستان به ارائه جزییات مربوط به تجارب خود در راه اندازی سرویس پیشگیری از شکستگی های ثانویه پرداختند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها