تاریخ انتشار : یکشنبه 28 نوامبر 2021 - 22:17
کد خبر : 128814

دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست

دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست. به گزارش ایسنا، علی اعطا در جریان دویست و هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در تذکری گفت: تذکر من در رابطه با طرح ساماندهی محور ولیعصر است که در چند سال اخیر توسط شهرداری تهران و به طور مشخص از

دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست.

به گزارش ایسنا، علی اعطا در جریان دویست و هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در تذکری گفت: تذکر من در رابطه با طرح ساماندهی محور ولیعصر است که در چند سال اخیر توسط شهرداری تهران و به طور مشخص از طریق سازمان زیباسازی شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طرحی را یک‌مشاور تهیه کرده با این رویکرد که تراکم ساختمانی، توده گذاری و تعداد طبقات و تراکم سطح اشغال را با یک نگاه حفاظتی از زاویه میراث فرهنگی و طبیعی که در خیابان ولیعصر وجود دارد بازنگری کند. هر چند مدت این کار با تاخیر مواجه شد اما خوشبختانه به همت معاونت شهرسازی و معماری و اداره کل معماری و ساختمان این معاونت، کار به سرانجام رسید که جای تقدیر دارد و خوشبختانه به نقطه ای رسید که قابل ارائه در کمیسیون ماده ۵ باشد.

وی ضمن تشکر از کلیت اقدامی که در راستای کاهش طبقات مجاز در خیابان ولیعصر که طبیعتاً رویکرد حفاظتی در آن نسبت به میراث طبیعی درختان چنار و قنات‌ها و میراث فرهنگی و تاریخی، مطرح است، عنوان کرد: در سه مکاتبه مختلف نکاتی را با شهردار تهران مطرح کردم. در این مکاتبات به طور مشخص چند محور را به عنوان اشکالاتی که همچنان در طرح باقی است، متذکر شدم اما از این سه مکاتبه که انجام و ارسال شد هیچ گونه بازخوردی از شهردار محترم تهران نگرفته ام.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طرح خیابان ولی عصر فردا در کمیسیون ماده ۵ مطرح خواهد شد، گفت: حداقل ٤ محور مشخص محل ایراد و اشکال است که به اختصار آن را بیان می‌کنم. در طرح با یک نگاه حفاظتی، تراکم کاهش پیدا کرده که بحثی در آن نیست اما آنچه که الان به عنوان ضابطه مدنظر است همچنان رویکرد حفاظتی نسبت به چنار ها را لحاظ نمی‌کنند چون ارتفاع ساختمان ها را ۶ طبقه در نظر گرفته و تقریباً شبیه با نقاط دیگر شهر به طور عام است.

اعطا تاکید کرد: این ارتفاع موجب حفاظت نمی شود ضمن اینکه ۱۰ متر گودبرداری را نیز مجاز دانسته است. بررسی‌هایی که همکاران کارشناس در این حوزه انجام داده اند نشان می‌دهد این موضوع آسیب جدی به سفره‌های آب زیرزمینی خواهد زد و چنار ها را با مشکل مواجه می‌کند. این ضابطه ساختمانی که در طرح معین شده از منظر تعداد طبقات و تراکم، برای امر حفاظت از میراث طبیعی را کفایت نمی‌کند.

وی با اشاره به سایر اشکالات طرح یاد شده عنوان کرد: بررسی پارسل به پارسلی که  از انقلاب تا تجریش انجام شده نشان می دهد که پایین انقلاب و تقاطع انقلاب و ولیعصر که به عنوان ولیعصر تاریخی است و ضوابط متفاوتی دارند،  مشخص شده است، مشاور برای ۴۰ درصد از این پارسل ها به طرز عجیبی سطح اشغال ۸۰ تا ۱۰۰ درصد پیش بینی کرده و این امر توجیه کارشناسی ندارد. به رغم اینکه در ضوابط ماکزیمم تراکم ۳۶۰ درجه است اما در ۱۷ درصد موارد ۶۰۰ درصد تراکم پیش‌بینی شده است. عمدتاً با توجیه تنظیم خط آسمان کارهایی در طرح انجام شده که نه تنها هیچ کمکی نمی کند بلکه بحث خط آسمان را مغشوش تر می کند.

اعطا همچنین با اشاره به پیشنهادات ارایه شده برای رفع اشکالات این طرح اظهار داشت:  کاهش طبقات به چهار طبقه با نگاه حفاظتی، کاهش عمق مجاز گود برداری به یک طبقه که به سفره های آب زیرزمینی و ریشه چنارها و قنات ها آسیب نزنند و رعایت سطح اشغال حداکثر ۶۰ درصد در تمام پارسل ها به عنوان پیشنهاد برای رفع اشکالات طرح مطرح می شود .

وی تأکید کرد: اگر ما در اهداف طرح، بحث حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی را مطرح می‌کنیم در آنچه که محصول طرح است باید صادق باشیم. نمی‌شود که یک هدف ارزشمند تحت عنوان حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی را مطرح کنیم و بعد پیگیر ثبت جهانی آن باشیم اما در نهایت طرحی را به کمیسیون ماده ۵ ببریم که  ساماندهی در آن اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: ضمن گلایه از شهردار بابت اینکه هیچگونه بازخوردی از سه مکاتبه از جایگاه نماینده مردم از ایشان نگرفته ام، درخواست دارم این نکات را مدنظر قرار دهند و در این موضوع که برند خود ایشان هم هست توجه و جدیت بیشتری به خرج دهند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها