تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اکتبر 2021 - 22:46
کد خبر : 20674

دوران کرونا اعتیاد کودکان به موبایل را افزایش داده است؟

دوران کرونا اعتیاد کودکان به موبایل را افزایش داده است؟

 یک روانشناس، با بیان اینکه امکان بردن کودکان به خارج از خانه و بازی کردن در فضاهای آزاد کمتر وجود دارد، گفت: خیلی بازی خانگی داریم و والدین باید اوقات فراغت کودک را با این بازی ها پر کنند تا کودک به موبایل وابسته نشود. فرنوش حقانی پور در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال

دوران کرونا اعتیاد کودکان به موبایل را افزایش داده است؟

 یک روانشناس، با بیان اینکه امکان بردن کودکان به خارج از خانه و بازی کردن در فضاهای آزاد کمتر وجود دارد، گفت: خیلی بازی خانگی داریم و والدین باید اوقات فراغت کودک را با این بازی ها پر کنند تا کودک به موبایل وابسته نشود.

فرنوش حقانی پور در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که «آیا وابستگی کودکان به موبایل و بازی های رایانه ای آن نگران کننده است؟»، گفت: متاسفانه برخی از والدین استفاده کودکان از وسائل تکنولوژی مانند گوشی موبایل را امری طبیعی و عادی می دانند که همه کودکان از آن استفاده می کنند.

وی از والدین خواست آرزوهای دست نیافتنی خودشان را در کودکان دست یافتنی نکنند و افزود: چنین والدینی اعتقاد دارند که همه کودکان از موبایل و تکنولوژی استفاده می کنند و چرا کودک آنان از این امکان محروم باشد؟! و لذا باید امکاناتی را که در گذشته برای آنان فراهم نشده برای کودک خود فراهم کنند.

این روانشناس، انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودکان را یکی از آرزوهای دست نیافته برخی از والدین دانست و تصریح کرد: اشکالی ندارد اگر والدین اسباب بازی مورد علاقه خودشان که دل مشغولی دوران کودکی شان بوده را برای کودک خود بخرند، اما در خرید وسائل تکنولوژی که مناسب سن کودک نیست باید دقت کرد.

حقانی پور، از والدین خواست اختلالات روانی خود درباره آرزوهای دوران کودکی را درمان کنند و ادامه داد: والدین الگوی کودکان هستند و باید بهترین قوانین را در خانه داشته باشند تا کودکان درست تربیت شوند و مشکل روحی و روانی پیدا نکنند.

وی یکی از نمونه های بارز دل مشغولی والدین را در انتخاب رشته فرزندان دانست که بسیا لطمه زننده است و خاطرنشان کرد: والدین دوست دارند که فرزندشان عنوان دکتر و مهندس داشته باشد و لذا فرزند دچار مشکل می شود، زیرا فرزندان می خواهند که برای والدین مقبول باشند.

این روانشناس، با بیان اینکه در عصر فناوری اطلاعات کمتر کسی عدم وابستگی به گوشی موبایل دارد، اظهار کرد: شاهد اعتیاد به موبایل هستیم که اغلب به خاطر روابط اجتماعی و شغلی است که افراد را درگیر کرده است.

وی با اشاره به خطر اعتیاد کودکان به موبایل و نشانه های آن، عنوان کرد: سرعت تکنولوژی در دنیا بسیار بالاست و امکانات آن در اختیار همه افراد قرار دارد؛ البته شیوع بیماری کرونا موجب شد که افراد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و بیشتر در خانه بمانند و وقت خود را با تکنولوژی به ویژه موبایل پر کنند و لذا کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

حقانی پور، با بیان اینکه امکان بردن کودکان به خارج از خانه و بازی کردن در فضاهای آزاد کمتر وجود دارد، گفت: خیلی بازی خانگی داریم و والدین باید اوقات فراغت کودک را با این بازی ها پر کنند تا کودک به موبایل وابسته نشود.

این روانشناس، وابستگی شدید کودک به موبایل را اعتیاد دانست و متذکر شد: کودک معتاد با موبایل می خوابد و بیدار می شود و در هنگام غذا خوردن موبایل را به همراه دارد؛ حتی تماشای فیلم و کارتون کودک نیز محدود به موبایل شده و گرایشی به تلویزیون دیدن ندارد. همچنین شارژ موبایل خیلی سریع تمام می شود و کودک همواره در حال شارژ کردن است و اگر موبایل او را بگیریم، گریه می کند.

وی با اشاره به شیوع کرونا و تعطیلی مهدهای کودک و نگهداری از کودکان در خانه توسط پرستار، خاطرنشان کرد: والدین مراقب باشند تا پرستار کودک برای راحت شدن مسئولیت خودش اقدام به دادن موبایل به کودک نکند، زیرا زمینه وابستگی در کودک شکل می گیرد.

حقانی پور، همچنین از والدین خواست در استفاده از موبایل قانون داشته باشند و اظهار کرد: هرگز سر کودک خود را با موبایل گرم نکنید و خودتان قانونمند باشید و اگر اعتیاد به موبایل دارید، آن را کنار بگذارید و اوقات فراغت خود را با خانواده پر کنید.

وی از والدین خواست یک زمان بندی مناسب برای استفاده از موبایل داشته باشند و همه از آن پیروی کنند و متذکر شد: در برخورد با کودک مقتدر، اما مهربان باشید تا تنبیه موثر اتفاق بیفتد. وقتی چیزی را از کودک می گیریم نباید با داد و فریاد بر سر کودک همراه باشد، زیرا علاوه بر محروم کردن کودک از آن چیز، به او لطمه هم می زنیم لذا در محرومیت موثر برای موبایل، کودک را در آغوش بگیرید و بر پایبندی همه اعضای خانواده به قانون استفاده از موبایل تاکید کنید و کودک کم کم قانون را یاد می گیرد و طبق آن عمل می کند و فقط باید صبر و حوصله داشته باشید.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها