تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 1:16
کد خبر : 26498

دولت افغانستان به وظایف خود در حمایت از مردم”هزاره” عمل کند/داعش مسئول کشتار اخیر هزاره‌ها است

دولت افغانستان به وظایف خود در حمایت از مردم”هزاره” عمل کند/داعش مسئول کشتار اخیر هزاره‌ها است

یک کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه کشتار اخیر مردم هزاره در افغانستان توسط گروه تروریستی داعش انجام می‌شود، اظهار کرد: در همین چارچوب ضروری است که توجه دولت افغانستان معطوف به مبارزه با داعش شود و این طور تصور نشود که این گروه تروریستی چون ضد شیعیان عمل می کند دولت می تواند نسبت

دولت افغانستان به وظایف خود در حمایت از مردم"هزاره" عمل کند/داعش مسئول کشتار اخیر هزاره‌ها است

یک کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه کشتار اخیر مردم هزاره در افغانستان توسط گروه تروریستی داعش انجام می‌شود، اظهار کرد: در همین چارچوب ضروری است که توجه دولت افغانستان معطوف به مبارزه با داعش شود و این طور تصور نشود که این گروه تروریستی چون ضد شیعیان عمل می کند دولت می تواند نسبت به آن بی توجه باشد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد ترند شدن هشتک «قتل عام مردم هزاره را متوقف کنید» در فضای مجازی و علت این کشتار تصریح کرد: متأسفانه وقتی صفحات تاریخ افغانستان را ورق می زنیم می بینیم که تبعیض و کشتار زیادی در مورد شیعیان افغانستان و مردم هزاره اتفاق افتاده است و فرض بر این است که ما هر چه به دنیای متمدن وارد می شویم این تفکرات در جامعه ای مثل افغانستان باید از بین برود ولی متأسفانه می بینیم که این موضوع به شکل های مختلف ادامه دارد.

وی با بیان اینکه حملات اخیر قابل انتساب به دولت، گروه های سیاسی، قومی و نظامی افغانستان نیست در حالی که در گذشته قابل انتساب بود، خاطر نشان کرد: ولی امروز نسبت دادن این تحولات و اتفاق ها به دولت افغانستان و گروه های سیاسی و قومی و حتی نظامی در این کشور حتی به طالبان دور از ذهن است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این کار عمدتا توسط داعش صورت می گرد، داعشی که بدنه آن عمدتا افغانستانی نیستند بلکه گروه های رادیکال و افراطی خارج از افغانستان هستند که به علت ناکامی ها و شکست های مختلف خود در نقاط مختلف جهان اکنون به دنبال این هستند که در افغانستان اهداف خود را به پیش ببرند و در همین چارچوب این انتظار می رود که گروه های قومی و مذهبی افغانستان از جمله طالبان برائت خود را از این اقدامات داعش اعلام کنند. اقدامی که تا حدودی انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه گروه های قومی، مذهبی و نظامی در افغانستان باید کشتار مردم هزاره و شیعیان را در افغانستان محکوم کنند و توجه دولت معطوف  به مبارزه با داعش شود، گفت: نباید این طور تصور شود که چون داعش بر ضد شیعیان عمل می کند دولت می تواند در این زمینه بی توجه باشد. دولت افغانستان باید به این موضوع توجه کند که در صورت عدم مبارزه با داعش یک زمانی این گروه تروریستی چنان در افغانستان ریشه می دواند که می تواند کل ثبات افغانستان را تهدید کند. در همین چارچوب ضروری است که جامعه افغانستان از جمله دولت این کشور ضمن محکوم کردن این کشتار تمام تلاش خود را برای برخورد با عاملان این جنایت ها به کار ببرد.

وی در مورد برخی از اظهارنظرها مبنی بر ضعف و ناکارآمدی دولت افغانستان در مبارزه با این گونه کشتار  خاطر نشان کرد:  دولت افغانستان نباید تصور کند که فقط نماینده بخشی از  جامعه افغانستان است در صورت چنین تصوری باید گفت که دیگر این دولت، دولت نیست. دولت رسالت های زیادی دارد که اولین رسالت آن تأمین امنیت است و وقوع این حوادث نشان دهنده ضعف دولت افغانستان در تأمین امنیت است.

شفیعی خاطر نشان کرد: دولت افغانستان نمی تواند توجیه کند که چون دارای قدرت کافی نیست ،نمی تواند این مسائل را کنترل کند و قدرت این موضوع را ندارد، دولتی که چنین ادعایی را مطرح کند فاقد مشروعیت است.

این استاد دانشگاه گفت: تاکنون دولت افغانستان تلاش کرده که اقداماتی رادر این زمینه  انجام دهد ، ولی ضروری است که توجه ویژه تری به این مسئله داشته باشد و اگر با مسببان این حوادث تروریستی و کشتار  از همان ابتدا برخورد جدی می کرد ، دیگر تکرار این گونه حوادث دشوار می شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها