تاریخ انتشار : شنبه 3 دسامبر 2022 - 15:05
کد خبر : 205587

راهنمای اندیکاتورهای مهم در معامله گری ارز های دیجیتال

راهنمای اندیکاتورهای مهم در معامله گری ارز های دیجیتال

در بازار ارز دیجیتال مفاهیم و اصطلاحاتی رایج هستند که برخی از آنها در اثر استفاده مکرر، برای همه شناسایی شده هستند و برخی دیگر هم تا حدی فنی محسوب شده و صرفا افرادی که در این بازار در حال فعالیت هستند از معنای و نحوه عملکرد آنها اطلاع دارند.  یکی از این مفاهیم که

در بازار ارز دیجیتال مفاهیم و اصطلاحاتی رایج هستند که برخی از آنها در اثر استفاده مکرر، برای همه شناسایی شده هستند و برخی دیگر هم تا حدی فنی محسوب شده و صرفا افرادی که در این بازار در حال فعالیت هستند از معنای و نحوه عملکرد آنها اطلاع دارند. 

یکی از این مفاهیم که شاید برای همه آشنا نباشد، اندیکاتور است. منظور از این کلمه شاخص یا نشانگر است که بواسطه کاربرد فرمول‌های ریاضی به وجود می‌آیند. از اندیکاتور برای پیش‌بینی قیمت، بیان هشدارها و همینطور برای تایید تحلیل‌ها استفاده می‌شود. 

برای معامله‌گران ارز دیجیتال ضروری است که با اندیکاتورها آشنا باشند چرا که در تحلیل‌ها و بعد از آن در اقدامات برای انجام معامله به آنها کمک می‌کنند. به نوعی سرمایه‌گذارن بازار ارز دیجیتال با کاربرد اندیکاتور، بر محور یک منطق حرکت می‌کنند. 

در این مقاله قصد داریم تا در مورد اندیکاتورهای مهم در این فضای اقتصادی صحبت کنیم که امیدواریم مورد استفاده شما کاربران همراه قرار گیرد.

اندیکاتور ها در ارز دیجیتال - صرافی تبدیل

مهمترین اندیکاتورها برای معامله در بازار ارز دیجیتال

برخی از شاخص‌ها یا به عبارت فنی اندیکاتورها به خاطر ساده‌بودن فرایند استفاده از آنها و همچنین به خاطر پیش‌بینی‌های دقیقی که دارند در مقایسه با سایر اندیکاتورها برای تریدرها دارای جذابیت بیشتری هستند که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

اندیکاتور RSI یا شاخص مقاومت نسبی 

شاخص RSI نوعی شاخص متحرک محسوب می شود که بین 0 تا 100 نوسان دارد. بواسطه استفاده از این شاخص می‌توان جهت و همینطور سرعت حرکت قیمت را اندازه‌گیری کرد. اگر شاخص مقاومت نسبی بیشتر از هفتاد باشد، نشان از خرید بیش از اندازه یک ارز دیجتال دارد و نوعی سیگنال فروش محسوب می‌شود. 

اما اگر این شاخص به زیر سی برسد نشان از آن دارد که آن ارز یا دارایی بیش از اندازه به فروش رفته و اکنون زمان خرید آن فراهم شده است. گفتنی است که این شاخص بر اساس اطلاعات دو هفته اخیر ارز مد نظر محاسبه می‌شود. 

به این ترتیب RSI نمایش ساده‌ای از خرید یا فروش ارز دیجیتال است که بیش از اندازه صورت گرفته است. پس زمانی که قصد خرید ارز دیجیتال آنلاین را داشتید حتما باید به پیش‌بینی‌های RSIدقت داشته باشید و چنانچه پیش‌بینی آن برای یک ارز کمتر از سی بود، فرصت خوبی برای خرید آن ارز است و می‌توانید اقدام به خرید کنید.

تعیین میزان نوسان ارز دیجیتال با اندیکاتور باندهای بولینگر

باند بولینگر تشکیل شده از دو باند است که نوسانات قیمت‌ها را بر روی نمودار نشان می‌دهد. این اندیکاتور می‌تواند در رسیدن به این نتیجه که آیا سهام در حال رشد هستند یا خیر کمک‌کننده باشد. معنی انقباض بولینگر آن است که نوسانات کاهش یافته و انبساط آن هم به معنی افزایش نوسانات است. 

به علاوه، نزدیکی خط قیمت به خط بالا یا باند بالا، نشان از اشباع بازار از خریدارن ارز است. برعکس نزدیکی خط قیمت به خط پایین یا باند پایین نشان از اشباع بازار از فروشندگان دارد.

اندیکاتور کریپتو - تبدیل

اندیکاتور میانگین متحرک ساده

این شاخص نشان‌دهنده قیمت یک دارایی در طول زمان است. برای استفاده از این شاخص می‌بایست قیمت‌های پایانی را با هم جمع زده و سپس نتیجه را بر تعداد روزهای دوره مورد نظر تقسیم کرد. با کاربرد این اندیکاتور قدرت شناسایی روندهای جدید و فرصت‌های حاصله از آن شکل می‌گیرد. 

اندیکاتور MACD یا میانگین متحرک واگرایی / همگرایی

اندیکاتور میانگین متحرک واگرایی / همگرایی نشان‌دهنده رابطه بین دو میانگین متحرک قیمت یک دارایی است. برای یافتن سیگنا‌ل‌های خرید و فروش به شکل گسترده از این شاخص استفاده می‌شود.

اندیکاتور مومنتوم Momentum 

اندیکاتور Momentum برای شناخت سرعت حرکت قیمت ایجاد شده است و در زمره اندیکاتورهای پیشرو قرار دارد. فرایند محاسبه با این اندیکاتور به این شکل است که قیمت پایانی زمان حال سهام را با قیمت پایانی N دوره پیشین آن سهام مقایسه می‌کند. منظور از N دوره بازه زمانی است که به انتخاب تحلیلگر بستگی دارد.

با انواع مهم اندیکاتور آشنا شوید

انواعی از اندیکاتور وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها پرداخته‌ایم و سعی شده تا به شکل واضح تعریف شوند.

C:\Users\SAMSUNG\Desktop\مهمترین اندیکاتور در بازار ارز دیجیتا.jpg

اندیکاتور متاخر و متقدم

اندیکاتور Leading indicator یا اندیکاتور متقدم ارزیابی شرایط آینده را بر عهده دارد و اندیکاتور Lagging indictor یا اندیکاتور متاخر ارزیابی شرایط فعلی یک دارایی یا کسب و کار را عهده‌دار است. به این ترتیب با استفاده از این دو اندیکاتور، تحلیلگران می‌توانند مطابق نیازهای خود، پیش‌بینی‌های دقیق‌تری را انجام دهند.

با کمک اندیکاتور متقدم جلوتر از وضعیت فعلی حرکت کرده و در مورد فرایندهایی که فعلا به وجود نیامده‌اند، اطلاعاتی به ما می‌دهند. تحلیل‌های کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به کمک این شاخص انجام می‌‌گیرند.

با کمک اندیکاتور متاخر هم می‌توان سیگنال‌هایی را دید که ممکن است وجود داشته‌اند اما به آنها توجهی نشده است. این اندیکاتور برای تحلیل‌های بلندمدت مناسب است چرا که داده‌های آن مربوط به قبل است. 

اندیکاتورهای تصادفی

اندیکاتور دیگر در کنار دو اندیکاتور متقدم و متاخر، اندیکاتور تصادفی Coincident indicators است. اما به اندازه دو شاخص متقدم و متاخر شناخته‌شده نیست ولی این قضیه باعث کاهش اهمیت آن نمی‌شود. شاخص تصادفی در حقیقت هم متاخر است و هم پیشرو و توانایی این را دارد که روندهای آینده و روندهای فعلی را مورد بررسی قرار دهد.

خرید اندیکاتور ارز دیجیتال

خرید اندیکاتور ارز دیجیتال یکی از چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاران است. اغلب سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال با هدف دستیابی به بهترین مسیر برای کسب سود به سراغ خرید اندیکاتور می‌روند. در حالی که مهمترین و پرکاربردترین شاخص‌ها همین‌هایی هستند که معرفی شدند. 

گاهی اوقات خرید اندیکاتورهای پولی نه تنها شما را به موفقیت نمی‌رسانند بلکه فقط باعث می‌شوند تا توسعه‌دهندگان این اندیکاتورها به پول خود دست یابند. برخی اوقات هم این اندیکاتورها در اثر عدم استفاده، دارای خطاهایی هستند که ممکن است جبران‌ناپذیر هم باشند. پس نباید فریب این افراد را بخورید و سرمایه خود را با سیگنال‌های این دست اندیکاتورها به خطر نیاندازید.

سخن آخر 

اندیکاتور یا شاخص در بازار ارز دیجیتال حکم یک منطق برای تریدرها یا سرمایه‌گذاران این عرصه را دارد که به کمک آنها می‌توانند تصمیمات درست‌تری را اتخاذ کنند. برخی از آنها برای مشخص کردن فرایند خرید و فروش ارز هستند، برخی چگونگی رشد سهام را نشان می‌دهند، برخی‌ها نشان‌دهنده قیمت یک ارز یا دارایی در طول زمان هستند، برخی نشان‌دهنده رابطه بین دو میانگین متحرک قیمت یک دارایی هستند، برخی هم برای شناخت سرعت حرکت قیمت مناسب هستند. 

در این مقاله به انواعی از اندیکاتور هم اشاره کردیم از جمله به اندیکاتورهای متقدم، متاخر و تصادفی. اندیکاتور متقدم ارزیابی شرایط آینده و اندیکاتور متاخر ارزیابی شرایط فعلی یک دارایی را نشان می‌دهد. نوع دیگر اندیکاتور تصادفی است که روندهای آینده و روندهای فعلی را نشان می‌دهد.

سوالات متداول

در مورد بحث از اندیکاتورها و چگونگی کار با آنها در فضای ارز دیجیتال، ممکن است سوال یا سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده باشند که سعی شده است تا در ادامه به رایج‌ترین آنها پاسخ داده شود.

بدون استفاده از اندیکاتور نمی‌توان در بازار ارز دیجیتال فعالیت داشت؟

استفاده از اندیکاتور در بازار ارز دیجیتال باعث می‌شود تا بر مداری صحیح حرکت کرده و مطابق وضعیت بازار اقدام به خرید یا فروش کنید. در حقیقت لزوم موفقیت در زمینه ارز دیجتال کاربرد اندیکاتورها در انجام معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها است.

بهترین اندیکاتور ارز دیجیتال کدام هستند؟

اندیکاتورهای رایجی که در حال حاضر مورد استفاده کاربران ارز دیجیتال است، سه اندیکاتور مکدی، مووینگ اوریج و RSI هستند. باید ببینید که هدف شما بررسی چه موردی است تا بتوانید یکی از این شاخص‌ها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها