روان‌سازی و شفافیت در اجرای پروژه مناطق آزاد دارای اهمیت است

ایسنا/سیستان و بلوچستان دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه توانمندی مالی سرمایه‌گذار تا پایان پروژه، اهلیت فنی و زمان اجرای پروژه در مناطق آزاد دارای اهمیت است خاطرنشان کرد: روان‌سازی و شفافیت در اجرای پروژه این مناطق آزاد دارای اهمیت است.

به گزارش ایسنا حمیدرضا مومنی ۲۱ خردادماه در نشست بررسی مسائل منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه افزود: اعتقاد داریم که موضوع و ضرورت ایجاد مناطق آزاد خوب شناخته شده اما خوب اجرا نشده است.

وی گفت: ضرورت‌های ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور آشکار است از اینرو جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته  که در این حوزه اقدامات جدی را انجام دهد.

وی با بیان اینکه این خوب اجرا نشدن یعنی در داخل کشور ایجاد مناطق آزاد بیشتر واسطه‌ای و ارتباطی‌ است و از یک رفتار منطقی اقتصادی برخوردار نیست ادامه داد: در منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه محدودیت زمین داریم و هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم باید در همین ۳۸۰ هکتار زمین انجام شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه موضوع استانداردسازی‌ واگذاری‌ها باید مد نظر باشد زیرا هر فعالیت اقتصادی که می‌خواهد انجام گیرد یکسری استانداردهای لازم باید داشته باشد افزود: ظرفیت، میزان تولید و مسائل ایمنی از جمله این استانداردهاست.

وی با بیان اینکه توانمندی مالی سرمایه‌گذار تا پایان پروژه، اهلیت فنی و زمان اجرای پروژه در مناطق آزاد دارای اهمیت است خاطرنشان کرد: روان‌سازی و شفافیت در اجرای پروژه این مناطق آزاد دارای اهمیت است.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: پاکستان تقریبا از ۵۰ میلیارد دلار تجاریش یک و نیم میلیارد دلار سهم کشور ما است این درحالیست که توافق ما با پاکستان پنج میلیارد بوده و هنوز فاصله زیاد داریم و  اگر در این  زمینه نتوانستیم به نقطه مطلوب برسیم مقصر مسوولان کشور نبودند بلکه مقصر ما بودیم که در این استان بوده‌ایم.

احمدعلی موهبتی با بیان اینکه این اختلافات ما را به این روز رسانده که امروز خیلی فاصله‌مان عقب است افزود: از آستارا تا خرمشهر ۲۰مرز رسمی وجود دارد که حدود ۲۰۰۰ کیلومتر را شامل می‌شود از بندر ترکمن تا چابهار حدود ۳۰۰۰ کیلومتر است که قبل از راه‌اندازی مرز ریمدان و پیشین تنها هفت مرز رسمی وجود داشت بلاخره جمعیت ۲۲۰ میلیون نفری پاکستان باید لحاظ شود.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به یک جایی برسیم با روش‌های علمی و جامع باید به سمت جلو حرکت کنیم اظهار کرد: منطقه میرجاوه بسیار نقطه مستعدی است.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید