تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 دسامبر 2021 - 22:12
کد خبر : 152163

رونق هنری در گرو ایجاد بنگاه‌های اقتصادی در کنار محصولات فرهنگی

رونق هنری در گرو ایجاد بنگاه‌های اقتصادی در کنار محصولات فرهنگی

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: موضوعات فرهنگی و هنری را باید مباحث اجتماعی و اقتصادی پیوند زد تا ضرورت و نیاز حمایت از آن‌ها در جامعه احساس شود. عباسعلی بهاری، امروز چهارشنبه ۱۳ اسفندماه در آیین اختتامیه اولین جشنواره کالاهای فرهنگی استان اظهار کرد: کالاهای فرهنگی در سطح جامعه

رونق هنری در گرو ایجاد بنگاه‌های اقتصادی در کنار محصولات فرهنگی

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: موضوعات فرهنگی و هنری را باید مباحث اجتماعی و اقتصادی پیوند زد تا ضرورت و نیاز حمایت از آن‌ها در جامعه احساس شود.

عباسعلی بهاری، امروز چهارشنبه ۱۳ اسفندماه در آیین اختتامیه اولین جشنواره کالاهای فرهنگی استان اظهار کرد: کالاهای فرهنگی در سطح جامعه فراوان هستند و شاید دقت کافی در چگونگی خلق اثر و ارائه آن به بازار نداشته باشیم.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: پشت هر کالای فرهنگی، محصولی فرهنگی، ایده فرهنگی و یک شخص فرهنگی و هنرمند قرار دارد که به کالا و محصول اعتبار می‌بخشد و بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه بین کالای فرهنگی و محصول فرهنگی تفاوت وجود دارد، افزود: محصولات فرهنگی تکرار پذیر نیستند و  محدود به مکان، زمان و فکر هستند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: هنرمند نمی‌تواند به هیچ عنوان یک اثر را دوباره خلق کند چراکه شرایطی بر ایجاد محصول تاثیرگذار هستند، حتی زمان، مکان، نگرش و حس زیبای خالق اثر تکرار پذیر نیست؛ به همین خاطر اثر فرهنگی مخاطب و مشتری خاص دارد و هیچ نهاد و سازمانی هم امکان قیمت گذاری بر محصولات فرهنگی را ندارد.

بهاری با بیان اینکه محصولات فرهنگی را نیز نمی‌توان در هر جایی عرضه کرد چراکه حرمت خاصی در بین مخاطبین خود دارد، افزود: کالای فرهنگی متفاوت از این مقوله است؛ زمانی محصول فرهنگی تبدیل به کالا می‌شود که در کنارش یک بنگاه اقتصادی به عنوان حامی قرار گیرد، دیگر آن محدودیت‌های محصول برداشته شده و به تیراژ زیاد در تمامی مکان‌ها و فروشگاه‌ها برای همه مردم قابل عرضه است.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه لازمه کار فرهنگی، تبدیل محصول فرهنگی به کالای فرهنگی است، خاطرنشان کرد: از متولیان امر فرهنگ و جامعه نیز این انتظار می‌رود که در کنار محصولات فرهنگی بنگاه‌های اقتصادی را نیز ایجاد کنند تا با حمایت مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی شاهد رونق فرهنگ و هنر باشیم.

بهاری یادآور شد: تا زمانی که محصول به کالا تبدیل نشود، اقتصاد فرهنگ و هنر محقق نخواهد شد و سیاست‌های مدنظر بی سرانجام باقی می‌مانند.

وی درخواست کرد موضوعات فرهنگی و هنری را با موضوعات اجتماعی و اقتصادی پیوند بزنید تا ضرورت و نیاز حمایت از آن‌ها در جامعه احساس شود و ابراز امیدواری کرد: با کمک دستگاه‌های متولی و آحاد جامعه از این هنرمندان حمایت کنیم تا فرصت خلق اثر و تولید محصول به دلیل تنگناها از این افراد سلب نشود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها