تاریخ انتشار : شنبه 27 نوامبر 2021 - 23:26
کد خبر : 127467

زندگی امام موسی کاظم(ع)؛ از مبارزه سیاسی تا مدیریت منسجم بحران‌های زمان

زندگی امام موسی کاظم(ع)؛ از مبارزه سیاسی تا مدیریت منسجم بحران‌های زمان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوسف با بیان اینکه امام کاظم(ع) در جبهه سیاسی یک مبارزه تمام عیار کرد، گفت: امام موسی کاظم(ع) از وضعیت نامطلوب آن زمان به نفع جامعه اسلامی استفاده کرد و با مدیریت منسجم بر تمام بحران‌های زمان موفق شد که این خود نشان دهنده درایت و تدبیر بالای

زندگی امام موسی کاظم(ع)؛ از مبارزه سیاسی تا مدیریت منسجم بحران‌های زمان
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوسف با بیان اینکه امام کاظم(ع) در جبهه سیاسی یک مبارزه تمام عیار کرد، گفت: امام موسی کاظم(ع) از وضعیت نامطلوب آن زمان به نفع جامعه اسلامی استفاده کرد و با مدیریت منسجم بر تمام بحران‌های زمان موفق شد که این خود نشان دهنده درایت و تدبیر بالای امام بود.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، حجت الاسلام محمد الهی، امروز ۱۲ فروردین، در جمع عزاداران حضرت موسی‌بن جعفر(ع) در امامزاده شاه سلیمان علی(ع)، با بیان اینکه امام موسی کاظم(ع) در زمانی حکومت کرد که اوج قدرت حکومت بنی‌عباس بود، بیان کرد: منصور دوانقی در این زمان تصمیم بر ریشه کن کردن مسئله امامت داشت و در تحقق این هدف تمام تلاش خود را انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه امام کاظم(ع) در جبهه سیاسی یک مبارزه تمام عیار کرد، افزود: بعد از مبارزه مثبت نظامی امام حسین(ع)، یکی از بهترین مبارزات، مبارزه امام کاظم(ع) در رفع شبهات و صدماتی بود که حکام آن زمان درصدد وارد کردن به اسلام بودند لذا تثبیت امر امامت در زمان بنی‌عباس توسط موسی بن جعفر(ع) خود مؤید این مطلب است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوسف تصریح کرد: امام موسی کاظم(ع) از وضعیت نامطلوب آن زمان به نفع جامعه اسلامی استفاده کرد و با مدیریت منسجم بر تمام بحران‌های زمان موفق شد که این خود نشان دهنده درایت و تدبیر بالای امام بود.

الهی الگو سازی اخلاقی در جامعه را یکی از تلاش‌های امام کاظم(ع) ذکر کرد و گفت: بخشندگی، کظم غیظ، برخورداری از اخلاق علوی و حلم امام کاظم(ع) تا حدی در میان مردم جامعه آن زمان شهرت پیدا کرد که طبق روایات حتی مخالفان حضرت نیز به دارا بودن ویژگی و محسنات اخلاقی ایشان اقرار می کردند.

وی در خصوص شیوه ترویج علوم دینی و دفاع از حقانیت اسلام به وسیله امام موسی کاظم(ع) تصریح کرد: ایشان برای دفاع از اهداف دین مبین اسلام به مناظره‌های کلامی می‌پرداخت اما بیشترین مناظره‌ها در دوران امام صادق(ع) و امام رضا(ع) صورت پذیرفته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوسف پاسخگویی به نیاز معنوی مردم را از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی امام کاظم(ع) در آن دوران ذکر کرد و گفت: یکی از رویدادهای مهمی که در دوره امام(ع) به وقوع پیوست، شکل گیری نهاد سازمان وکالت به شمار می‌رود که افراد مختلفی به عنوان وکیل به وسیله هفتمین امام شیعیان(ع) مشخص شدند و با انجام دادن فعالیت‌های دینی و علمی، نمایندگی امام موسی کاظم(ع) را در مکان‌های گوناگون بر عهده گرفتند.

الهی پیرامون شهادت امام موسی‌بن جعفر(ع)، تصریح کرد: هفتمین امام شیعیان(ع) پس از مسمومیت سه روز در بستر قرار گرفت و در این چند روز توانست پیامی را مبنی بر اینکه هارون الرشید به وسیله عوامل خویش وی را مسموم کرده و به زودی به شهادت خواهد رسید به اصحاب خود برساند تا همگان از ظلم و ستم حکومت وقت آگاه شوند.

وی با تأکید بر اینکه ائمه(ع) چراغ راه بشریت و به ویژه شیعیان و عاشقان و دوستداران اهل بیت و خاندان عصمت و طهارت(ع) هستند، خاطرنشان کرد: الگوگیری از آنان ضامن اصلی بقا و تعالی فرهنگی و معنوی جامعه است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها