بخاریهای هیزمی از دیرباز وجود داشتهاند. در واقع، بخاریهای چوبی برای اولین بار در دهه 1500 مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه از آنها برای گرم کردن خانهها در سراسر جهان استفاده میشود. آیا میدانستید که میتوانید خودتان با ابزارهای گوناگون بخاری هیزمی درست کنید؟. ساخت بخاری هیزمی بسیار راحت و بدون دغدغه میباشد.از آنجایی که قیمت بخاری هیزمی معمولا بالا میباشد. ما شمارا برای ساخت بخاری راهنمایی میکنیم.

 

این مقاله را تا پایان دنبال کنید تا نحوه ساخت بخاری هیزمی را فرا بگیرید.

بخاریهای چوبی چگونه کار میکنند؟

بخاریهای چوبی از چدن، سنگ یا فولاد ساخته میشوند. همان‌طور که از نامش پیداست هیزم میسوزانند. اجاقهای چوبی دارای اجزای زیر هستند:

  • اجاق گاز
  • دودکش
  • دمپر
  • بافل

وقتی در بخاری هیزمی آتش روشن میکنید، گرمای حاصل از آتش، اجاق گاز و هوای اتاق را گرم میکند. دود حاصل از آتش از طریق دودکش بخاری به بیرون خانه کشیده میشود. برای گرم کردن ویلا میتوان از آتشدان باغ یا بخاری فضای باز نیز استفاده نمود.

دمپر به شما امکان میدهد جریان هوا را به اجاق گاز کنترل کنید. این کنترل جریان هوا بر اندازه آتش و میزان حرارتی که آن را خاموش میکند تأثیر میگذارد.

بافل، بسته به طرح و اندازه بخاری هیزمی زمان احتراق گازهای آتش را افزایش میدهد. این یک ویژگی مهم است زیرا گازهای نیمه احتراق آلایندههای جدی هوا هستند.

کارایی بخاری هیزمی

شومینه روشی ناکارآمد برای گرم کردن فضا است. بخاریهای هیزمی گزینه بسیار بهتری هستند. بخاریهای هیزمی امروزی نسبت به بخاریهای هیزمی گذشته کارآمدتر و دوستدار محیط زیست هستند. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) برای اولین بار در سال 1988 استانداردهای بهره وری انرژی را برای بخاریهای چوبی وضع کرد. از آن زمان، کارایی بخاری چوبی بهبود یافته است.

با این حال، بخاری چوبی قدیمی، وضعیت بدی دارد. آنها دودی بودند و کنترل آنها سخت بود. به علاوه آنها به هیزم زیادی نیاز داشتند. بخاریهای هیزمی که امروزه تولید می‌شوند ، از استانداردهای انتشار گازهای گلخانه‌ای سخت‌گیرانه و تحت نظارت فدرال پیروی می‌کنند . 

 این استانداردهای EPA تضمین میکند که بخاریهای چوبی از هیزم به طور مؤثر استفاده میکنند و دود یا سایر آلایندههای مضر هوای داخل خانه را تخلیه نمیکنند.

انواع بخاریهای هیزمی

بخاریهای هیزمی دو نوع هستند: 

  • کاتالیستی 
  • غیر کاتالیستی

 هر دو نوع بخاری هیزمی مطابق با استانداردهای EPA میباشند. تفاوت اصلی بین این دو در سطوح نگهداری و خروجی حرارت است.

بخاری هیزمی کاتالیستی

بخاریهای هیزمی کاتالیستی حاوی یک جزء سرامیکی لانه زنبوری شکل هستند. این بخاری گازها و ذرات ناشی از سوختن چوب داخل بخاری هیزمی را میسوزاند. با سوزاندن آلایندههای آتش، اجاق کاتالیستی گرمای بیشتر و انتشار کمتری ایجاد میکند.

افزایش راندمان یک مزیت جذاب برای خرید اجاق گاز کاتالیستی است. با این حال، بخاریهای هیزمی کاتالیستی نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند. قطعه احتراق کاتالیستی (بیت لانه زنبوری شکل) نیاز به بازرسی منظم و تعویض دورهای دارد. 

 اگر بخاری هیزمی به درستی نگهداری و استفاده شود، صفحه احتراق کاتالیستی میتواند حدود شش فصل دوام بیاورد. 

بخاریهای هیزمی غیر کاتالیستی

بخاریهای هیزمی غیر کاتالیستی نسبت به بخاریهای هیزمی کاتالیستی قیمت کمتری دارند. همچنین نیاز به نگهداری کمتری دارند. اجاقهای چوبی غیر کاتالیستی هنوز باید الزامات گواهینامه اجاق گاز EPA را برآورده کنند.

اجاق‌های چوبی غیر کاتالیستی نسبت به نمونه‌های کاتالیستی انتشار کمی بیشتر دارند. آنها بدون تعمیر و نگهداری نیز نیستند. گرمای زیاد می‌تواند در طول سال‌ها روی اجزای بخاری هیزمی تأثیر بگذارد، بنابراین آماده باشید که قطعات داخلی را در مواقع خطر تعویض کنید.

برای نگهداری از بخاریهای هیزمی کاتالیستی، باید صفحه احتراق کاتالیستی را هر هفته یا دو هفته در فصل سرد تمیز کنید. حتماً برنامه ریزی منظمی برای بازرسی اجاق گاز و دودکش داشته باشید و فقط مواد مناسب را در بخاری خود بسوزانید .

 

نحوه ساخت بخاری هیزمی

پیدا کردن بشکه فلزی

میرسیم به بخش جذاب ساخت بخاری هیزمی. شما در این بخش یاد میگیرید که چگونه برای خود بخاری هیزمی بسازید. اولین قدم برای ساخت بخاری هیزمی داخلی ارزان قیمت، پیدا کردن یک بشکه است. این بشکه باید یک بشکه فلزی باشد که هیچ سوراخی در آن پیدا نشود.

اکنون، ممکن است بتوانید یکی از آنها را نسبتاً ارزان بخرید. یا میتوانید از یکی از افراد محلی بپرسید که آیا بشکه فلزی دارند که بدشان نمیآید به شما بدهند. هنگامی که یک بشکه فلزی را پیدا کردید، سپس آماده هستید تا به مراحل بعدی بروید.

مقاومت 

بزرگترین بخش ساخت این بخاری هیزمی، اطمینان از داشتن یک بخاری هیزمی مقاوم است. دلیلش این است که چون فلز بشکه نازکی است حرارت زیادی را از بین میبرد. شما باید مطمئن شوید کورهای میسازید که بتواند چنین گرمایی را تحمل کند.   

درب را وصل کنید

شما باید مقاومترین انتهای بشکه خود را برای گذاشتن درب انتخاب کنید. سپس باید بشکه را بالا نگه دارید تا انتهای جایی که میخواهید درب به سمت شما باشد. درب را روی انتهای بشکه قرار دهید و طرح کلی را دنبال کنید. سپس باید از نوعی اره (اره برقی، اره منبت کاری، اره مویی و غیره) برای برش در امتداد طرح کلی بشکه استفاده کنید.

هنگامی که دهانه بشکه را بریدید، درب را در سوراخ قرار میدهید تا از جا افتادن آن مطمئن شوید. اگر مناسب باشد، از مهرهها و پیچ و مهرههای همراه کیت و یک مته مناسب برای محکم کردن درب در سوراخ استفاده کنید.

پایهها را اضافه کنید

برای اینکه بشکه شما کمی پایداری بیشتری داشته باشید، قرار است پایههایی نیز اضافه کنید تا بخاری سر جای خود بماند. پایهها را از کیت بیرون آورده و به طور مساوی روی قسمتی که قرار است قسمت پایین بشکه باشد قرار دهید. باز هم، شما به یک مته با اندازه مناسب نیاز دارید تا پایهها را روی بشکه محکم کنید.

هنگامی که احساس کردید پایهها در جایی هستند که باید باشند و بشکه به درستی حمایت میشود، آنگاه آماده خواهید بود که به مرحله بعدی بروید.

دودکش و دمپر را فراموش نکنید

میرسیم به آخرین بخش از آموزش جذاب ساخت بخاری هیزمی که نصب دودکش و دمپر است. دودکش باید در بالای بشکه در پشت قرار گیرد. شما باید قطعه را روی بشکه در جایی که می‌خواهید باشد قرار دهید و سپس با پیچ‌هایی که همراه آن است با استفاده از مته مناسب آن را محکم کنید. حال باید دمپر را در قسمت بالایی دربی که درست کردید قرار دهید.

نتیجه

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. شما با مطالعه این مقاله به راحتی هر چه تمامتر میتوانید نحوه ساخت بخاری هیزمی و همینطور با مراجعه به لینک تمامی اطلاعات لازم برای ساخت تجهیزات ویلایی را فرا بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید