تاریخ انتشار : شنبه 21 آگوست 2021 - 1:38
کد خبر : 4064

سود سیمان با کوتاه شدن دست دلالان به تولید کنندگان می‌رسد

سود سیمان با کوتاه شدن دست دلالان به تولید کنندگان می‌رسد

ایسنا/کردستان مدیرعامل سیمان کردستان با اشاره به سود دلالان از بازار سیمان در گذشته، عنوان کرد که با ورود سیمان به بورس کالا این سود به تولیدکنندگان سیمان می‌رسد. رضا نیک‌پور مدیرعامل شرکت سیمان کردستان عصر یک‌شنبه (۲۴ مردادماه) در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به قیمت سیمان در چند مدت اخیر، اظهار کرد: برخی

سود سیمان با کوتاه شدن دست دلالان به تولید کنندگان می‌رسد

ایسنا/کردستان مدیرعامل سیمان کردستان با اشاره به سود دلالان از بازار سیمان در گذشته، عنوان کرد که با ورود سیمان به بورس کالا این سود به تولیدکنندگان سیمان می‌رسد.

رضا نیک‌پور مدیرعامل شرکت سیمان کردستان عصر یک‌شنبه (۲۴ مردادماه) در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به قیمت سیمان در چند مدت اخیر، اظهار کرد: برخی دلیل افزایش قیمت سیمان را ورود به بورس کالا عنوان می‌کنند این در حالی است که سیمان اردیبهشت ماه سال جاری به بورس کالا رفت.

وی افزود: به دنبال قطعی برق در تیرماه، بهانه‌ای به دست دلالان و سودجویان افتاد تا افرادی که از رانت سیمان برخوردار هستند به دنبال سود بردن از این بازار بروند؛ رانت سیمان در کشور در دست افراد محدودی است و همان افراد در سال ۹۹ حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان سود بردند اما شرکت‌های سیمان اغلب زیان‌ده شدند.

مدیرعامل سکرد گفت: سیمان کردستان هم ‌اکنون ۶۵ میلیارد تومان زیان انباشته دارد این یعنی در سال‌های گذشته هزینه ها از درآمد پیشی گرفته است؛ بورس کالا محیط شفافی است و پشت پرده‌ای ندارد، قبل از ورود سیمان به بورس کالا هر پاکت سیمان ۱۹ هزار تومان به دلال فروخته می‌شد و دلال تا ۶۰ هزار تومان در دی‌ ماه سال ۹۹ هر پاکت سیمان را می‌فروخت و با ورود به بورس کالا قیمت آن به ۲۵ هزار تومان برای هر پاکت سیمان کاهش یافت.

وی با اشاره به تاثیر قطعی برق در افزایش قیمت، عنوان کرد: ظرفیت تولید و فروش با قطعی برق از دست می‌رود و سیلو ها حداکثر تا یک هفته قادر به تامین نیاز بازار هستند و پس از آن بازار به دست دلالان می‌افتد، افرادی که سیمان‌ پاکتی را احتکار می‌کنند و زمینه گران‌فروشی را فراهم می‌کنند.

نیک‌پور ادامه داد: در تیرماه امسال در ۱۳ روز حدود ۴۰ هزارتن تولید را از دست دادیم و از روزی که برق وصل شد تعهدات بعدی را پوشش دادیم و تعهدات قبلی قابل جبران نبود؛ قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان تاثیر زیادی در افزایش قیمت سیمان ندارد و دلالان تاثیرگذار بودند.

وی از همکاری وزارت صمت با بورس کالا خبر داد و افزود: طبق شنیده‌ها این همکاری برای ورود تمامی صنعت سیمان به بورس کالا برای قطع شدن دست رانت‌خوارها انجام می‌شود تا در طول چند ماه آینده به تعادل خوبی در قیمت سیمان برسیم؛ برای ایجاد تعادل در قیمت سیمان در اوایل ورود به بورس کالا بالاتر از ظرفیت تولید عرضه کردیم و همین موضوع باعث شد تا قیمت از هر تن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کانال ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای هر تن سیمان برسد و قیمت تا حدودی تثبیت شود.

مدیرعامل سیمان کردستان با تاکید بر سبز بودن صنعت سیمان در کشور، بیان کرد: صنعت سیمان به هیچ عنوان آلاینده نیست؛ غباری که از صنعت سیمان خارج می‌شود با قرارگیری روی درخت‌های ثمرده فقط باعث اختلال در فتوسنتز می‌شود و محصولات را ضعیف می‌کند و آلودگی و میکروبی در کار نیست.

وی با اشاره به ظرفیت تولید ۲۴ نوع سیمان در شرکت سیمان کردستان، عنوان کرد: به دلیل وجود دستگاهی که داریم تنها شرکت سیمانی در کشور هستیم که توانایی تولید این انواع سیمان را دارد و همین ویژگی سیمان کردستان را در کشور منحصر به فرد می‌کند.

نیک‌پور افزود: شرکت سیمان کردستان با خط تولید ۲۲۰۰ تنی که با افزایش ظرفیت به ۳۰۰۰ تن در روز رسیده است، کوچکترین شرکت سیمان در کشور است؛ این در حالی است که ایجاد چنین کارخانه‌ای هم‌اکنون حدود سه هزار میلیارد تومان هزینه نیاز دارد؛ متاسفانه در طول ۴۰ سال گذشته در کشور به دلیل زیان‌ده بودن شرکت‌های سیمان هزینه نگهداری از دارایی‌ها انجام نگرفته است و نیاز است تا سیمان به قیمت واقعی برسد تا این هزینه در قالب افزایش سرمایه شرکت صرف بالابردن کارایی تجهیزات مستهلک قدیمی شود.

وی با اشاره به جبران ۴۰ میلیارد تومان از زیان انباشته از سال گذشته تا به امروز، عنوان کرد: هدف ما آن است که در سال جاری به سود ویژه برسیم و زیان انباشته را کامل جبران کنیم؛ سابقه صادرات به کشورهای آفریقایی، جنوب‌شرق آسیا و کشورهای حوزه خلیج فارس را داریم اما پس از قطعی برق به دلیل تامین نیاز داخلی، صادراتی نداشتیم.

مدیرعامل سکرد در پایان در خصوص تامین سیمان استان کردستان، اظهار کرد: در استان کردستان در ۹ ماه گذشته حداکثر خرید از سیمان کردستان روزانه ۳۵۰ تا ۱۰۰۰ تن بود و از زمانی که به بورس کالا رفتیم این میزان در استان کردستان به ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تن افزایش یافت؛ این اتفاق به این معناست که در گذشته افراد از خارج استان خرید سیمان داشتند و هم‌اکنون که بازار سیاه شکل گرفته انتظار دارند که سیمان کردستان نیازشان را برطرف کند؛ با این حال از زمان وصل شدن برق به خارج از استان سیمان ندادیم و سیمان داخل استان را تامین می‌کنیم.

در این نشست خبرنگاران سوالاتی را مطرح کردند و در پایان با اهدای لوح تقدیر از خبرنگاران تقدیر به عمل آمد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها